Aplikace iDrby Pro iOS

5 funkcí, které chybí aplikaci Mapy od Applu k dokonalosti

mapy
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Mapy společnosti Apple jsou od iOS 6, kdy patřičně rozšířily své možnosti, velice užitečná aplikace. K jejich dokonalosti ale pořád něco chybí. Minimálně tedy alespoň těchto pět funkcí.

Mají aplikaci na Apple Watch, nabízejí podporu Siri, ukazují aktuální dopravu, poskytují integraci MHD (ve vybraných městech) i spolupráci s dalšími aplikacemi. Všechny tyto možnosti jsou velice užitečné, i když je zřejmé, že v pro Apple zajímavějších lokací jsou mapy ještě o úroveň jinde. I u nás jsou ale velice dobře použitelné. Kdyby jim pak vývojáři přidali ještě následující funkce, mohla by se jít ostatní řešení lidově řečeno zahrabat.


transit Chystáte se na Tchaj-wan? Apple sem rozšířil svá transit data- Apple tento týden spustil Apple Maps Transit na Tchaj-wanu. Cestující hromadnou dopravou v tomto regionu tak mají přístup k jízdním řádům a… ...

Některé by si mohly vzít z Google Maps, jiné zase ze sociálně-navigačního titulu Waze. Letošní léto se žádných novinek nejspíše nedočkáme. Už na podzim ale přijde iOS 12, který by mohl nějakou tu špetku naděje představovat. Teoreticky bychom se tak o novinkách mohli dozvědět už z nějakých beta verzí, kterých jistě bude pěkná řádka.

 

Off-line stahování

Mají je Google Maps, umí je i Mapy.cz. Proč tedy Apple možnost off-line stažení dané lokality pořád ignoruje? Těžko říci. I když je pro našince již po celé EU zrušený roaming, pořád se nabízí využití tam, kam Evropská unie nesahá. A protože jsou mapy velkým žroutem dat, v zařízení stažené podklady by se daly docela dobře použít i v tuzemsku.

Sociální přesah

Aplikace Waze je populární díky množství uživatelů, kteří v ní hlásí nejen uzavírky dlouhodobé, ale i krátkodobé, např. z důvodu dopravních nehod. Dozvíte se v ní i to, kde se nacházejí policisté měřící rychlost, nebo kde je jaký výmol umožňující vám minimálně ztrátu celého kola vozidla. Přátelé mezi sebou navíc vidí, kde se který zrovna nachází. Mít alespoň toto integrováno do Apple Map by tedy bylo velice přínosné.

mapy

Rychlostní limity

Díky pozici, ve které se aktuálně nacházíte, by Apple Mapy měly vědět, jaká je v dané lokalitě dovolená maximální rychlost. Za pomoci hlášení omezení by pak neměl být problém zobrazovat i tato „omezující“ data. Dokonce by mohly mapy i ukázat, že danou rychlost přesahujete. Toto by mnozí jistě ocenili zejména tam, kudy nejezdí dnes a denně. Navíc by to byla i jasná informace pro všechny cestující v zahraničí, kde se dané limity mohou lišit.

mapy

Integrace Apple Music

Pokud používáte aplikaci Waze spolu se streamovací službou Spotify, umožní vám první řečená náhled do té druhé. Při horním okraji displeje tak vidíte základní ovládací prvky i možnost volby hudby. Ne všichni mají možnost využít ve svých vozech např. CarPlay a kombinace vlastních aplikací společnosti Apple se tím přímo nabízí.

mapy

Informace o ceně pohonných hmot

V aplikaci Waze zadávají ceny pohonných hmot sami uživatelé. Apple do nich nevidí. Mohl by ale čerpacím stanicím poskytnout přístup k zadávání dat do jeho aplikace, např. skrze Apple Maps Connect. I když by toto mohl být u nás problém, v zahraničí by tomu nemělo nic bránit i díky možnosti platit na čerpacích stanicích skrze Apple Pay.

mapy

A co v aplikaci Mapy od Applu chybí vám? Napistě nám to do komentářů pod článek.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.