Aplikace

Chystáte se na Tchaj-wan? Apple sem rozšířil svá transit data

transit
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Apple tento týden spustil Apple Maps Transit na Tchaj-wanu. Cestující hromadnou dopravou v tomto regionu tak mají přístup k jízdním řádům a trasám místních autobusů, vlaků ale i trajektů.

Transit pro Tchaj-wan je dostupný v aplikaci Mapy jak pro iOS, tak pro macOS. Služba umožňuje plánovat uživatelům své cesty po regionu hromadnou dopravou a to ať už tou kyvadlovou, nebo za pomoci vysokorychlostních vlaků či metra.

transit

Služba pokrývá celý ostrov, od hlavního města Tchaj-pej až po Kaohsiung či Hualien. Informace o jízdních řádech jsou živě upravovány, takže pokud má daný spoj z nějakého důvodu zpoždění, budete o tom vědět.


Čínská republika je stát všeobecně známý po roce 1949 pod názvem Tchaj-wan. Je to nejstarší republika ve východní Asii, která byla formálně vyhlášena 1. ledna 1912 a která nahradila vládu dynastie Čching nad Čínou. Nejbližšími zámořskými sousedy jsou Čínská lidová republika na západě a severozápadě, Japonsko na severovýchodě a Filipíny na jihu.

Roku 1945 získala Čínská republika zpět ostrov Tchaj-wan (dříve nazývaný Formosa), který byl od roku 1895 součástí Japonského císařství. Koncem občanské války se v roce 1949 hlavní jednotky věrné Čínské republice stáhly z pevniny na ostrov Tchaj-wan a vládu nad kontinentální Čínou převzala Čínská lidová republika. Dnes Čínská republika zahrnuje vedle ostrova Tchaj-wanu i Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu) v Tchajwanském průlivu, ostrovy Lü-tao, Lan-jü, Ťin-men, Ma-cu a další.

Zdroj: Wikipedie


Doprava v Apple mapách již od roku 2015

Transitní služba byla do aplikace Mapy integrována v roce 2015. Od začátku roku 2017 počet podporovaných lokalit rozrostl o Paříž, Singapur, Nizozemsko, Adelaide, Austrálii a španělský Madrid. Jako další území je plánováno pokrýt např. Irsko.

transit

Transitní data ale poskytuje i naše Praha. Pokud po ní chcete cestovat hromadnou dopravou a ke zjištění spojů využít právě Apple Map, stačí si přes symbol „i“ zobrazit mapu Doprava a následně jen rozjetím spodní lišty určit, odkud kam chcete vlastně jet.

Zdroj: AppleInsider.com 

iPhone SE

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.