iPhone Xs recenze nedává sebemenší pochybnosti o tom, že právě nejnovější telefon ze stáje Applu je ten nejlepší a spolu s větším bráškou iPhone Xs Max tvoří nepřekonatelnou dvojku.
Apple iPhone Xs je výborný telefon, který má všechno, co byste od takového zařízení požadovali. Perfektní displej, krásný a odolný design, rychlé uživatelské prostředí a navíc dokonalé provázání s dalšími Apple produkty a službami. Ale na to už jsou uživatelé nakousnutého jablka zvyklí. V čem telefon exceluje a kde naopak zůstal na úrovni rok starých modelů?
Bezchybný displej
Technické parametry displeje na vás vyskočí všude, takže se jimi v této recenzi nebudeme moc zaobírat a rovnou půjdeme k tomu, co jak na OLED displeji iPhonu Xs vypadá a jaký budí dojem. Předně musím říct, že jsem displej hodně srovnával se všemi aktuálními iPhony. Vedle se tak ocitl iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone XR i iPhone Xs Max.
Pokud jde o kvalitu zobrazení, tak nejmarkantnější rozdíl byl hlavně v pozorovacích úhlech a jasu displeje. Ten jakoby vystupuje a díky OLED technologii dovoluje vyšší jas i výrazně lepší podání černé. A to dokonce o tolik lepší, že když si pustíte třeba film a necháte si kolem něj černé rámečky, naprosto splynou s přední stranou a budete se vám zdát, že to je ve skutečnosti černé lemování namísto právě displeje.
Nekompromisní kvalita podání barev a vysoký jas OLED displeje vás ohromí a nebudete už chtít nic jiného.
Dalším velkým vylepšením jsou pozorovací úhly. I v extrémních pozicích stále dokáže displej zobrazovat vesměs dobré barvy a světlost. Naproti tomu iPhony bez OLED technologie (v mém případě iPhone 7, 8 Plus a XR) už výrazně tmavnou a hodně kolorují displej do nepřirozených barev (hlavně iPhone XR).
Velký tak akorát
Kdysi jsem nedal dopustit na malý iPhone 5s. Držel jsem se ho jako klíště a jako mnozí dnes spílají Applu, že nepokračuje v linii iPhonů SE a 4palcových displejů, nechtěl jsem se ho vzdát. Ale doba tomu chtěla a iPhone 7 mě během pár dní přesvědčil, že větší úhlopříčka je rozhodně k užitku. Pak jsem si zvykal asi týden na velikost iPhonu 8 Plus. Když přišel iPhone X a nyní iPhone Xs, měl jsem radost. Zařízení je to menší o skoro centimetr a půl na výšku a asi 7 mm na šířku. S váhou o pár desítek gramů nižší a větším displejem. Tyto rozměry jsou neskutečně praktické!
Tato iPhone Xs Max recenze vás nepotěší. Po jejím přečtení jej totiž budete chtít
Pánové většinou telefon nosí v kapsách u kalhot, takže se hodí nenosit s sebou vyloženě „pádlo“ a moct si normálně sednout nebo zavázat tkaničky. Vyndavání telefonu na stůl se mi nelíbí a nevidím důvod, proč bych měl v době Apple Watch pořád kontrolovat telefon. S iPhonem Xs to dělat nemusím a může pěkně zůstat v kapse, aniž by mě tlačil.
Dosah palce po celém displeji je o něco lepší než v případě Plus modelů. Může za to hlavně menší šířka, takže i menší ruce dosáhnou bez problémů. S iPhone Xs Max už takové pohodlí čekat nemůžete.
Nápadně zlatý…nebo růžový?
iPhone Xs se prodává ve třech barevných variantách. Můžete koupit iPhone Xs Silver, iPhone Xs Space Gray nebo iPhone Xs Gold. A právě poslední verzi jsme dostali do recenze. Kupodivu Apple u této barvy nedrží stejný odstín a když si pořídíte ve zlaté všechny ostatní produkty, zřejmě se budou trochu lišit. V našem případě se tak mísí zlatá a růžová. Navíc záleží, pod jakým úhlem telefon na světlo natočíte. Osobně se mi zdá, že spíše je na modelu více růžové a hodí se převážně pro ženskou část zákaznictva.
Hrany přístroje jsou obdařeny ocelovým rámem a působí výrazně luxusněji než hliníkové šasi starších iPhonů nebo iPhonu XR. Nemusíte se bát, že se barva z hran začne po čase loupat. To má Apple ošetřené už od iPhonu 5s. Trochu problémem ale budou mikroskopické škrábance. Jestli jim chcete zamezit, pořiďte si kryt na iPhone.
Fakta iPhone Xs recenze
- Optická stabilizace je přítomna u širokoúhlého i teleobjektivu.
- iPhone Xs má vydržet o půl hodiny déle, než iPhone X.
- V balení již nenajdete redukci 3,5mm/Lightning pro použití s libovolnými sluchátky.
- Odstínění antén není symetrické, takže na každé straně telefonu je rušivý pruh.
- iPhone Xs je Dual-SIM. Fyzická SIM je specifikace nano, druhá je pak tzv. eSIM.
- Paměťové varianty jsou oproti modelu XR jiné. K dispozici je 64, 256 a 512 GB.
- Světelnost hlavního fotoaparátu je f/1.8, teleobjektivu f/2.4 a TrueDepth kamery pak f/2.2.
- Hodnocení odolnosti IP68 znamená, že telefon by měl vydržet až 30 minut v hloubce 2 metry.
Fotoaparát se výrazně posunul hlavně v horším osvětlení
Jendou z hlavních funkcí každého moderního telefonu je jeho fotoaparát. Také se jedná snad o vůbec nejvyužívanější činnost, tedy o fotografování. A vězte, že iPhone Xs dává na zadek už rok starým modelům. Pro představu jsem provedl porovnání za ideálních světelných podmínek i za těch zhoršených. V prvním případě na objekt svítila dvě umělá světla, ve druhém byla fotografie pořízena v neosvětlené místnosti za přispění trochy světla z okna.
Jak je vidět u krytky zrcadlovky Canon, tak výraznější rozdíl není znát. Při bližším přezkoumání si lze všimnout u iPhonu Xs ostřejších detailů a menšího rozmazání. Oba telefony trochu jinak pak automaticky určily vyvážení bílé.
Hrneček ve tmě pak naplno odhaluje posun, jaký proběhl u nejnovějšího iPhonu. Ten už tolik zbytečně nepřesvětluje tmavá místa a hlavně se na fotografii nevyskytuje tolik šumu. Ten je typický pro podobné scény. Také není fotka tolik rozmazaná.
Režim Portrét je známou věcí už od prvních iPhonů se dvěma objektivy. Dokáže efektivně rozmáznout pozadí a nechat ostrý objekt v popředí. Setkat se můžete též s termínem „bokeh“, což je odvozeno od japonského slova boke, tedy rozmazaný. Nově ale si lze určit, jak moc bude pozadí rozmazané a to za pomoci táhla, které leží na stupnici clony. Tady budou potěšeni fotografové, kteří jsou zvyklí určovat clonové číslo a tedy i míru hloubky ostrosti.
Příjemné je, že takto nastavit lze snímek před i po vyfocení. Pokud se vám tedy pořízení fotografie nelíbí, v režimu editace ji určíte libovolnou hodnotu clony a rozmažete si pozadí dle libosti. Musím dodat, že za tu dobu, co Apple režim Portrét nabízí, ušel dlouhou cestu. Zpočátku se totiž kolem složitějších objektů (typicky žena s dlouhými a rozcuchanými vlasy) objevovaly nehezké artefakty a bylo vidět, že je na fotografii cosi nepřirozeného. Nyní se software s podobnou situací vypořádává se ctí.
Face ID jednou zapnete a už nevypnete
Odemykání obličejem se stalo velmi rychle standardem a už i nový iPad Pro zvládne otevřít systém po identifikaci obličeje. Uživatelé nových iPhonů mu mohou závidět snad jen to, že to zvládne i v režimu na šířku. Když totiž telefon držíte v jiné poloze, než je obvyklé, přední TrueDepth kamera se nechytá.
Jinak ale Face ID nemám co vytknout. Myslel jsem si, že oproti ověřování Touch ID a otiskem prstu si budu déle zvykat. Jako negativum jsem viděl nutnost koukat se na telefon a bál jsem se, že v případě většího zakrytí obličeje šálou, čepicí nebo brýlemi bude ověřování haprovat. Kupodivu ale vůbec. Tedy časem. Nemůžete hned po několika hodinách používání žehrat na špatné schopnosti Face ID. Učí se. A každým dnem zvládne odhadnout váš obličej lépe a lépe. Šála, čepice, brýle ani vousy nejsou překážkou.
Rychlejší než blesk
iPhone Xs recenze by byla neúplná bez hodnocení svižnosti a výkonu operačního systému. Zde mám ale většinou problém, protože není moc co hodnotit. Nikde nečekáte ani milisekundu a pokud vyvoláte nějakou akci, spustí se bez prodlení. Právě svižností systému každý nový iPhone vyniká a je to věc, které si vážím nejvíce.
Aby mohl ale telefon šlapat jako hodinky, potřebuje k tomu energii. Tu mu dodáte buď drátově nebo bezdrátově. V prvním případě lze využít dodaný lightning kabel s 5W malým adaptérem, který najdete v balení s telefonem. Nenabíjí moc rychle a z nuly na maximum budete nabíjet zhruba 2 a půl hodiny. Příjemnější možností je nabíjet bezdrátově. Položíte telefon na podložku a už se nabíjí. Rychlost nabití se odvíjí od výkonu nabíječku, ke kterému ale musíte započítat ještě ztráty. Ty jsou nedílnou součástí dnešního bezdrátového nabíjení. Pokud tedy máte rychlejší 10W bezdrátovou nabíječku (výkonnější nejnovější iPhony zatím nepodporují), nabijete telefon o něco málo rychleji než s 5W drátovou.
Co dostanete a za kolik peněz
iPhone Xs není levná záležitost a vlastně je to jediný zápornější bod z celé recenze. V krabičce s telefonem obdržíte už zmíněný 5W adaptér a lightning kabel, drátová sluchátka Earpods v papírovém obalu, pár tiskovin s rychlými tipy, šperháček pro otevření šuplíku na SIM kartu a dvě samolepky s logem Applu. Je to málo nebo tak akorát? To nechám na vás.
Když bych měl porovnat cenu s levnějším iPhonem XR, který jsme recenzovali zde, tak bych jednoznačně volil iPhone Xs. Za příplatek 7 500 Kč totiž dostanete výrazně lepší displej, luxusnější vzhled a pár zajímavých drobností, které nejsou na první pohled vidět. A to rychlejší mobilní datové přenosy, vyšší odolnost IP68 (oproti IP67 iPhonu XR), portrétový režim pro všechny situace a ne jen na focení lidí, tenčí profil těla, více operační paměti (3GB iPhone XR, 4GB iPhone Xs) a vyšší nabízené kapacity. Není toho málo, ale jako vše rozhodují hlavně emoce a vaše pocity. Můj pocit je, že chci iPhone Xs a iPhone XR nechám ostatním.
Název: Apple iPhone Xs
Cena: 29 990 Kč za 64 GB, 34 490 Kč za 256 GB, 40 490 za 512 GB
Barevné varianty: Stříbrná, vesmírně šedá, zlatá
Parametry: Super Retina 5,8palcový HD OLED HDR displej s rozlišením 2 436 × 1 125 pixelů při 458 pixelech na palec, 3D Touch, True Tone, maximální jas (typický) 625 cd/m2; certifikace odolnosti IP68; čip A12 Bionic s Neural Enginem; dvojitý 12megapixelový fotoaparát, širokoúhlý s clonou f/1.8, teleobjektiv s clonou f/2.4, 2× optické a až 10× digitální přiblížení, dvojitá optická stabilizace obrazu, 4K video při 60 fps, 7megapixelová TrueDepth kamera s clonou f/2.2, 1080p video při 60 fps, Smart HDR; Face ID
Rozměry: výška: 143,6 mm; šířka: 70,9 mm, hloubka: 7,7 mm; hmotnost: 177 g
Hodnocení
Výborný
Dokonalý vzhled, bezkonkurenční kvalita zpracování a zdrcující výkon. iPhone Xs je pravou vlajkovou lodí Apple telefonů. Jediné, co někdo nemusí překousnout, je cena.