iPhone Poradna

iPhone 7 vs iPhone 8 – který se vyplatí koupit?

iPhone 7 vs iPhone 8
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Vánoce jsou za rohem a mnozí pokukují po pořízení nového telefonu. Jak vychází poměr ceny a výkonu u telefonů iPhone 7 vs iPhone 8?

Ne všichni chtějí bezrámečkové displeje, ne všichni chtějí obří displeje. Také ne všichni mohou (či chtějí) vůbec zaplatit přes 20 tisíc korun za telefon. Pokud patříte právě mezi tuto cílovou skupinu, můžete pokukovat po starších modelech společnosti Apple. Třeba po těch, jakými jsou iPhone 7 a iPhone 8. Oba se vyplatí pořídit i v dnešní době. Pořád totiž mají co nabídnou a jejich cena přitom není nijak děsivá.

Poradna: Jaký nejlevnější iPhone pořídit? Model XR přichází

 

Displej a rozměry

Oba telefony jsou osazeny 4,7palcovým Retina HD displejem, který disponuje rozlišením 1 334 × 750 při 326 pixelech na palec. Jejich kontrastní poměr je 1 400: 1 a jedná se o displej s širokým barevným rozsahem s maximálním jasem 625 cd/m2. Oba také obsahují technologii 3D Touch. iPhone 8 však vede v tom, že nabízí technologii True Tone, tzn. že podání barev uzpůsobuje aktuálně panujícím podmínkám.

iPhone 7 vs iPhone 8

Rozměry jsou téměř totožné, liší se jen o desetiny milimetru. Znát však může být váha. Protože iPhone 8 nabízí bezdrátové nabíjení, má skleněná záda. Tím je také o 10 gramů těžší. Oba modely pak disponují odolností proti polití, vodě a prachu v hodnocení IP67, což znamená, že by měly vydržet až 30 minut v hloubce jednoho metru. Určitě to ale raději nezkoušejte.

iPhone 7 vs iPhone 8

 

Čip a fotoaparát

Telefon iPhone 7 je osazen čipem A10 Fusion, kdežto iPhone 8 už čipem A11 Bionic s Neural Enginem. A to už na rychlosti v dnešní době a s dnešními aplikacemi a hrami poznáte. Jste-li ale nenáročný uživatel, toto vás určitě trápit nemusí.

iPhone 7 vs iPhone 8

Fotoaparáty mají oba modely shodné. Jedná se o 12megapixelový čip s clonou f/1.8, optickou stabilizací obrazu, až 5× digitálním přiblížením. Oba také nabízejí čtyřdiodový True Tone blesk. Novější model však obsahuje jeho pomalou synchronizaci, takže výsledky jsou přirozenější. Přední fotoaparát je totožný a nabízí 7megapixelový snímač s clonou f/2.2.

iPhone 7 vs iPhone 8

Oba telefony zvládnou 4K video při 30 fps, iPhone 8 však i při 60 fps. Vede i ve zpomaleném videu, kde zvládne 1080p při 120 fps nebo 240 fps, iPhone 7 umí 240 snímků za sekundu jen u kvality 720p.

 

Ostatní

iPhone 8 nabízí Bluetooth 5.0, předchozí generace Bluetooth 4.2. Oba mají druhou generaci snímače otisků prstů v tlačítku plochy. Oba vydrží až 14 hodin telefonování, jen iPhone 8 ale podporuje rychlé nabíjení. To dobije 50 procent kapacity za 30 minut. Pokud k tomu tedy máte vhodný adaptér, protože takový v balení nenajdete.

iPhone 7 vs iPhone 8

 

iPhone 7 vs iPhone 8 – tak který?

32GB iPhone 7 seženete už za 13 490 Kč. 64 GB iPhone 8 pak za 17 990 Kč. Za výdaj 4 500 Kč navíc tedy získáte True Tone displej, bezdrátové nabíjení, modernější čip A11 Bionic s Neural enginem, čtyřdiodový True Tone blesk s pomalou synchronizací a lepší pořizování videozáznamů. K tomu je třeba přihodit jednou takovou paměť, protože iPhone 8 se v 32GB variantě nevyráběl, stejně jako se iPhone 7 nevyráběl v té 64GB.

Pokud byste chtěli větší kapacity paměti, tak 128GB iPhone 7 stojí 16 490 Kč, 256GB iPhone 8 pak 22 490 Kč. To už by ale stálo za zváženou, zda nesáhnout spíše po telefonu iPhone XR, který na této částce startuje se 64GB úložištěm. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale těch rozdílů iPhone 7 vs iPhone 8 zas tolik není. Ze vzájemného souboje tak jako vítěz může klidně vyjít i ten o rok starší model.

Další dotazy do poradny můžete pokládat přes tento formulář

Vaše jméno

Vaše mailová adresa (povinné)

Vaše zpráva

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.