iPhone Recenze

iPhone XR recenze je rozporuplná, na výsledku to ale nic nemění. Cena je cena

iPhone XR recenze
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Je nový, moderní, bezrámečkový. Tato iPhone XR recenze vám poví, zda do něho investovat. Najde se totiž něco, co by se vám nemuselo líbit.

iPhone Xs, iPhone Xs Max, pak měsíc pauza a přišel iPhone XR. Vyplatilo se to čekání? Jak dopadne iPhone XR recenze? Možná jste si počkali až na přímé porovnání všech modelů, možná pro vás hraje prim cena. Ona je ale opodstatněná, protože ač nový iPhone XR patří mezi špičku, něco tu přece jen nehraje. Aby bylo hned na úvod jasno, iPhone Xs XR prostě nepřebije, ale příjemně se mu blíží.

Displej nevadí

iPhone XR je bezrámečkový, což znamená, že je moderní. Obsahuje Face ID, což znamená, že je moderní. Čemu pak vadí, že jde o „pouhé“ LCD, které už přece jen moderní není? Neznalému člověku je to jedno. Znalý pak rozdíl pozná na přímém slunečním světle a na podání černé. OLED je sice špička, ale Liquid Retina HD v podání Applu není vůbec špatná. Proto ji použil i na nových iPadech Pro.

Respektive se jedná o stejně dobrý displej, jako je v iPhonech 8 (dle Applu tedy ještě lepší, ale to prostě nevidíte). Komu pak vadí nižší počet pixelů na palec? Ano, odpověď znáte – hnidopichům. Jak řekl Steve Jobs, cokoli nad 300 ppi je retina, cokoli nad 300 ppi při běžném používání nepoznáte. Nepoznali jste to u iPhonu 4 a nepoznáte to ani u iPhonu XR. Ten má mimochodem 326 pixelů na palec.

Před iPhony Xs a XR obsahoval OLED jediný model, kterým byl iPhone X. Z něho na XR určitě přecházet nebudete, proč taky. Takže z jeho kvalit nijak zmlsáni nebudete. Proč se tak tomuto 6,1palcovému krasavci vyhýbat? Protože displej není jediný atribut, který stojí za povšimnutí.

Je tady totiž ještě technologie 3D touch. Respektive tady vůbec není. Pokud jste jej používali, je to pro vás jasné mínus. Mnoho uživatelů jej ale zdárně ignorovalo, mnoho uživatelů pak vůbec neví, že jej jejich iPhone umí, či neví, k čemu by jej vlastně použili. Záleží tak jen na vašich preferencích.

LifeHacker #39: iPhone XR po několika dnech používání

Rozměry vadí

Díky osazení bezrámečkovým displejem s Face ID může být odstraněno tlačítko plochy a celkové rozměry tím stlačeny na minimum. Dobře, rámeček je sice silnější než u Xs modelů, to zjistíte ale až v přímém srovnání. Apple iPhone XR má tedy velice kompaktní rozměry, co se výšky a šířky týče. I když má větší displej, než Plus modely, je razantně menší.

Co ale může vadit, je tloušťka. Doba zeštíhlování je sice už pryč, ale odtud potud. 8,3 milimetrů není nijak šílené číslo, ale poznáte ho. Zejména pokud přecházíte z modelu 7 Plus, který je o celý milimetr tenčí. Robustnější rozměry poznáte i na váze. Na tak „malé“ zařízení je telefon opravdu těžký. Konkrétně to je 194 g. Již zmiňovaný model 7 Plus ale váží jen o 6 gramůméně. Pocitově byste ale řekli, že je to o poznání více.

iPhone XR má velice kompaktní rozměry, co se výšky a šířky týče. I když má větší displej, než Plus modely, je razantně menší.

Jistě, je to za zapříčiněno technologiemi a tím a možná i tím a jistě je to opodstatněné, obávám se ale, že to je zákazníkovi jedno. Tyto dva faktory vás prostě překvapí. Možná ale ne více než tuze líbivá paleta barev. Těch je šest, a ta žlutá a modrá z celé řady opravdu vystupuje. Černá je fádní, bílá konzervativní, (PRODUCT)RED už přece jen známe z jiných modelů. Touto iPhone XR RED barvou ale přispějete na dobrou věc. Ještě tu je příjemná korálová, spíše ale jen pro dámičky.

Krásný na první pohled

Toto se Applu povedlo. Designový guru by jistě mohl poukazovat na jiný odstín zad a hliníku po obvodu telefonu. Jestli je to záměr, nebo to tak prostě vyšlo, netuším. Ale líbí se to. Zatím alespoň většině všech v okolí dotazovaných. A proč? Protože je to efektní, není to jen jednolitá a jednobarevná placka, jako byly šestky či sedmičky. Bohužel i tato placka se vám bude kolébat na stole kvůli její vystouplé čočce objektivu.

Poradna: Jaký nejlevnější iPhone pořídit? Model XR přichází

A ještě je zde ta odolnost. Ta je shodná s tou v předchozích případech, takže iPhone XR vydrží půl hodiny v metrové hloubce. Samozřejmě je zde ale velké ale. Vydrží, ale nemusel by, proto to raději nezkoušejte. V dvoumetrové hloubce tak vydrží jen modely Xs. Ty jsou dokonce i kávě či pivu vzdorné (teoreticky).

Fotoaparát je na vás

Je stejná a není stejná. Je 12megapixelová, ale není to ta z iPhonů 8. Je totiž kompletně přepracovaná. Je jediná, neobsahuje teleobjektiv, takže nepočítejte s dvojnásobným optickým přiblížením. Počítejte ale s optickou stabilizací. Počítat můžete i s portrétovým režimem. Ale jak to?

iPhone XR recenze

Fotografie pořízená širokoúhlým objektivem iPhonu XR.

iPhone XR recenze

Fotografie pořízená s maximálním přiblížením širokoúhlého objektivu iPhonu XR

Inu Apple pochopil, že v rozostřeném pozadí je síla. To že s bokehem neuměly fotografovat žádné nePlus modely, byl jejich velký zápor. Zároveň se ale potřebuje ušetřit na technologii. A proto se odladil software. Máte-li ve scéně tvář, portrét pořídíte. Pokud se tvář otočí, portrét nepořídíte. Pokud tvář patří domácímu mazlíčkovi, portrét nepořídíte. Pokud máte třeba hrnek s fotografií, portrét nepořídíte. Pokud si nainstalujete aplikaci Halide, bude vám to jedno.

Nepočítejte s dvojnásobným optickým přiblížením. Počítejte ale s optickou stabilizací a i s portrétovým režimem.

Za 149 Kč tak dostanete možnost pořizovat portrétovým režimem cokoli. Kočku, psa, manželku, kaktus, kytku, klíče. Jen to není tak pohodlné. Na druhou stranu bokeh je viditelně méně násilný. V aplikaci jej navíc můžete přímo editovat, takže chcete-li mu dát pořádné grády, ostatně můžete. To však můžete i v nativní aplikaci Fotky po pořízení portrétového snímku a s iOS 12.1 i před samotným pořízením scény aplikací Fotoaparát. Halide živý náhled rozostření neukazuje. Výsledek se dozvíte až po zachycení snímku.

iPhone XR recenze

Oba snímky jsou pořízeny aplikací Halide, ve které bylo zapnuté fotografování s rozpoznáváním hloubky. Vzhledem ke složitosti celé scény je výsledek docela ucházející.

iPhone XR recenze

Chlupy domácích mazlíčků a tráva jsou nejsložitější na rozpoznání algoritmem (vzhledem ke své členitosti), takže by se dalo říci, že cokoli jiného může dopadnout jen lépe.

Integrovaný portrétový režim pak zvládá i studiová nasvícení. Portrétované osoby tak můžete halit do studiového a obrysového světla, ta jevištní – černobílá, chybí. Můžete je ale činit čelní TrueDepth kamerou. Ta už oproti ostatním X modelům žádné omezení neobsahuje. Přítomno tak je jak Animoji, tak Memoji.

Co se pak klasických snímků týče, optika iPhonu XR je prvotřídní. Model Xs Max dosáhl v renomovaném testu DxO Mark na druhou příčku, a protože XR má shodný širokoúhlý fotoaparát, není třeba se o jeho kvalitách příliš rozmlouvat. Prakticky tedy záleží jen na tom, zda je pro vás absence optického přiblížení natolik zásadní, a zda nepřekousnete „osekaný“ portrétový režim.

Snímky byly pro potřebu webu zmenšeny. Chcete-li si je prohlédnout v plné velikosti, můžete tak učinit zde.


Fakta iPhone XR recenze:

– iPhone XR nemá 3,5 mm jack konektor, v balení nenajdete ani redukci na Lightning.
– Nálepky v balení telefonu nejsou v takové barvě, v jaké je telefon.
– Odstínění antén je symetrické, na horní a spodní straně nenajdete tedy jediný rušivý pruh.
– Slot na kartu SIM se posunul o něco níže.
– iPhone XR je Dual-SIM. Fyzická SIM je specifikace nano, druhá je pak tzv. eSIM.
– Apple stále neprodává žádné jeho originální kryty na tento model telefonu.
– Paměťové varianty jsou oproti modelům Xs jiné. K dispozici je 64, 128 a 256 GB.
– Světelnost hlavního fotoaparátu je f/1.8, čelní TrueDepth kamery pak f/2.2.
– Otisk obrazovky pořídíte současným stisknutím vypínacího tlačítka a tlačítka pro zesílení hlasitosti.


Drát nedrát, může to být šumák

Jak dlouho telefon vydrží na jedno nabití, nebo jak rychle dojde k jeho vybití, je z mnoha pohledů subjektivní záležitost. Se svým využíváním takového telefonu mohu s klidným srdcem říci, že iPhone XR vydrží jistě více, než iPhone 7 Plus v době svého uvedení. Apple udává, že by měl vydržet ve stejném zápřahu až o hodinu a půl déle, než iPhone 8 Plus. Dalo by se mu v tom i věřit.

Díky skleněným zádům je přítomno i bezdrátové nabíjení. Máte-li bezdrátovou nabíječku, nebo si ji hodláte pořídit, dobře pro vás. Ano, je to moderní, není to ale nic, kvůli čemu byste zabíjeli. Bezdrátové nabíjení má přece každý „jedenapůltý“ Android. Stejně jako rychlé nabíjení. Dobře, na to se tu asi zapomnělo. Nebo, počkejte, ne, opravdu tu není. Stejně jako tu není USB-C, iPhony se prostě nabíjejí Lightningem a basta.

Jak vymazat iPhone a ostatní iOS zařízení?

Poměr cena/výkon rozhodne

K výkonu není moc co dodávat. Čip A12 Bionic s Neural Enginem patří na špičku ledovce. A jestli je razantní rozdíl mezi 3 GB paměti RAM v modelu XR a 4 GB paměti RAM v Xs modelech? Těžko říci. Subjektivně to nepoznáte, leda se stopkami v ruce. A má to někdo zapotřebí měřit? Jistě, vy to ale nejspíše nebudete. Vždyť se jedná o tak razantní cenový rozdíl, že byste iPhonu XR odpustili i více.

Komu je tedy určen? Jednoduše masám, které chtějí moderní iPhone (záměrně píši iPhone a ne telefon), který splní jejich očekávání. Ty vaše XR iPhone jistě splní. Nehledě na kvalitu displeje či na možnosti fotoaparátu, rozměry, nabíjení. S postupně rostoucími cenami tak je 22 490 Kč za 64 GB variantu prostě něco, co u Applu kousnete. Vždyť za takto „nízkou“ cenu neprodával Apple ani základní 32GB variantu dva roky starého iPhonu 7 Plus.


Klady

+ Cena
+ Výkon
+ Portrétový režim i bez teleobjektivu
+ Barevná provedení

Zápory

– Chybí teleobjektiv
– Chybí rychlé nabíjení
– Větší tloušťka a váha telefonu

 

Název: Apple iPhone XR
Cena: 22 490 Kč za 64 GB, 23 990 Kč za 128 GB, 26 990 za 256 GB
Barevné varianty: bílá, černá, modrá, žlutá, korálově červená, (PRODUCT)RED
Parametry: 6,1palcový Liquid Retina HD displej, rozlišení 1 792 × 828 při 326 pixelech na palec, kontrastní poměr (typický) 1 400:1, True Tone, maximální jas (typický) 625 cd/m2; certifikace odolnosti IP67; čip A12 Bionic s Neural Enginem; 12megapixelový fotoaparát s clonou f/1.8, 5× digitální přiblížení, optická stabilizace obrazu, 4K video při 60 fps, 7megapixelová TrueDepth kamera s clonou f/2.2, 1080p video při 60 fps, Smart HDR; Face ID.
Rozměry: výška: 150,9 mm; šířka: 75,7 mm, hloubka: 8,3 mm; hmotnost: 194 g

Hodnocení
  • Design
  • Kvalita zpracování
  • Využití
  • Váha a rozměry
  • Cena
4.2

Výborný

Telefonu iPhone XR hodně odpustíte. Může za to ale především jeho cena a líbivý vzhled. Jinak přece jen nějaké ty nedostatky jsou. Ty vám ale ostatně nemusí vůbec vadit.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.