Uznávaný režisér Steven Soderbergh má za sebou premiéru jeho filmu Unsane, který natáčel jen na mobilní telefon iPhone. Na premiéře poodhalil nějaké informace, jak se zkušenému tvůrci pracuje s takovou technikou, jakou je mobilní telefon.
Premiéra filmu Unsane proběhla na berlínském filmovém festivalu. Jednou z prvních věcí, které Soderbergh sdělil, bylo, že vrátit se ke konvenčnímu filmování poté, co okusil jednoduchou práci s iPhonem, bude hodně těžké. Může si Apple přát lepší reklamu?
iPhonu, oproti těžkopádné filmové technice, hrají do karet malé rozměry, špičková kvalita záznamu obrazu a vysoká flexibilita. Jak uvedla agentura Reuters, díky těmto přednostem také odpadlo složité řešení kotvení techniky do stropů či vytváření průzorů mezi různými místnostmi.
„Rozdíl mezi nápadem a jeho realizací se díky použití takového zařízení razantně zmenšuje. Nutí vás to vyzkoušet více odvážných myšlenek a popustit uzdu fantazii. Opravdu bych si přál mít podobné zařízení, už když mi bylo 15.“
Nejvíce se Soderbergh potýkal se stabilizací obrazu, protože jakékoli chvění prý bylo nežádoucí. Informace o tom, jakým modelem totiž film natáčel, nejsou. Jako první s optickou stabilizací obrazu přišel až iPhone 7 Plus. Znám není ani výčet příslušenství, jistě byly ale použity stativy, slidery i gimbaly, pravděpodobně i přídavné objektivy.
Telefon iPhone nasadil laťku hodně vysoko, ale kinematografie se nemusí natáčet jen s ním. Aktuálně představený Samsung Galaxy S9 a S9+ totiž umí po dobu 0,2 sekundy snímat 720p video při 960 fps. Mobilní technologie se tak neustále vylepšují a na za chvíli nemusíte okem vůbec poznat, jestli ten film, na který se díváte byl natáčený pouhým mobilem, nebo profesionální technikou.
Z podobného řešení těží i herci
Použití mobilního telefonu k natáčení má pozitiva i pro herce. Ti nejsou tak rušeni přítomností složité techniky, čímž na ně nejsou kladené takové nároky, takže se mohou více a hlouběji ponořit do jimi představovaných charakterů. To alespoň míní Joshua Leonard, který ve filmu hraje jednu z postav.
Film byl natáčen v rozlišení 4K a v hlavní roli představuje Claire Foy. Dále ve snímku hrají Joshua Leonard, Jay Pharaoh, Juno Temple, Aimee Mullins a Amy Irving. Díky použití tak flexibilního zařízení, jakým byl iPhone, trvalo celé natáčení pouhý jeden týden. Na 68. ročníku Berlinale si titul odbyl debut mezi 400 dalšími filmy, nebyl však určen pro hlavní cenu k získání Zlatého medvěda.
Berlínský mezinárodní filmový festival je jeden z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů ve světě. Koná se každý rok v únoru, a to již od roku 1951. Porota rozhoduje o filmech z celého světa, a protože je symbolem města Berlín medvěd, je i hlavní cenou medvěd. Letos tuto hlavní cenu získal film Touch Me Not.
Hodnocení k výšinám zatím neletí
Do distribuce kin jde Unsane až 23. března. Jedná se o americký psychologický thriller, který odráží syndrom moderní doby. Hlavní hrdinku totiž sleduje stalker, který ji dožene až do psychiatrické léčebny – to však proti její vůli. Jestli ale byla hrozba skutečná, nebo jen vymyšlená, se dozvíte až při shlédnutí snímku.
Na serverech zabývajícími se filmovou tématikou již jsou první ohlasy z filmu. Na ČSFD jej ke dni psaní tohoto článku hodnotilo 17 diváků, kteří mu udělili známku 64 %. Na IMBd jej hodnotilo již na 167 diváků, kteří mu dávají průměrnou známku 7/10. Po sedmnácti hodnoceních na Rotten Tomatoes má snímek zatím hodnocení 71 %. Nejhůře si tak zatím vede na webu Metacritics, kde dosahuje jen průměrné známky 57 %. Tam jej již hodnotilo 10 kritiků. Nejvyšší udělená známka však byla i 83 %, kdežto ta nejnižší naopak 40 %.
Steven Andrew Soderbergh je americký režisér, kameraman, scénárista, střihač, producent a hlavně ve svých filmech také občasný herec. Jeho nejznámějšími filmy jsou trilogie Dannyho parťáci a Erin Brockovich. V roce 2000 získal Oscara za nejlepší režii za snímek Traffic – nadvláda gangů. Jeho nezávislé drama Sex, lži a video (1989) získalo Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a stalo se celosvětovým komerčním hitem. Sám Soderbergh jako druhý nejmladší člověk v historii získal Zlatou palmu.
Patříte mezi ty, kteří již snímek Unsane viděli? Podělte se o své dojmy z něho v komentářích po článkem.
Zdroj: AppleInsider.com, Wikipedie