Aplikace

S další aktualizací macOS vám mohou přestat fungovat některé aplikace. Jak zjistit které?

macOS Sierra, iOS 10.3
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Apple potvrdil, že v systému, který přijde po macOS High Sierra, již nebudou podporovány 32bitové aplikace. Jestli chcete zjistit, jaké takové aplikace používáte, existuje na to jednoduchý návod.

O tom, že operační systém macOS nebude nadále podporovat 32bitové aplikace Apple informoval již s počáteční beta verzí High Sierra 10.13.4. Pokud nevíte, jakou architekturu mají aplikace, které ve svých počítačích Mac používáte, můžete to jednoduše zjistit.

 

Jak zjistit architekturu aplikací ve vašem macOS:

Nejprve klikněte na logo Apple v levém horním rohu obrazovky a vyberte možnost O tomto Macu. Dále vyberte Systémový profil.

macOS

Následně sjeďte v levém sloupci nabídek níže a najděte záložku Software, kde vyberte Aplikace. Po chvilce čekání se vám vpravo zobrazí výčet aplikací, které jsou obsaženy ve vašem počítači. Sloupec úplně vpravo, který je pojmenovaný 64bitová (Intel) vás pak informuje o kýženém problému.

macOS

Je-li v něm napsáno Ano, aplikace už nyní má 64bitovou architekturu a o její další funkčnost nemusíte mít strach. Jestliže však obsahuje Ne, musíte doufat v brzkou aktualizaci ze strany vývojářů.

macOS

Vtipné je, že i sám Apple má některé aplikace ještě s 32bitovou architekturou a hodlá se je nejspíš definitivně zaříznout. Jedná se například o titul DVD přehrávač, který je součástí samotného systému. Protože však Apple ve svých nejnovějších počítačích prostor pro DVD mechaniku již neposkytuje, nejspíš nepočítá, že by podobnou aplikaci ještě někdy někdo využil.

V obsažené tabulce však také vidíte, jakou aktuální verzi aplikace používáte, i to, kdy byla naposledy aktualizována. Dle této informace se tedy můžete alespoň trochu odpíchnout v tom ohledu, zda můžete očekávat příchod 64bitové podpory daného titulu, či nikoli.

Osobně se tak musím poohlédnout po náhradě za aplikaci iResize, kterou používám ke kompresi fotografií a obrázků a po aplikaci Android File Transfer, který mi naopak slouží k přenosu dat mezi telefony s operačním systémem Android a počítačem Mac. Navrhnete mi nějaká řešení? Jedno se samozřejmě přímo nabízí, není ale příliš efektivní – neaktualizovat macOS na jeho novější verze.

Apple Watch PowerBeats3

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.