iDrby Mac

Funkce Night Shift přichází i do macOS

NIght Shift

Je to právě jeden rok, co Apple představil Night Shift pro iPhone a iPad. Nyní tuto funkci pro šetření vašich očí přináší i do systému macOS. Obsahuje jej systém 10.12.4. Ten se nyní nachází v beta verzi pro vývojáře.

Night Shift

Co to vlastně Night Shift je:

Režim Night Shift upravuje barvy displeje po západu slunce. Mnohé výzkumy ukazují, že vystavení jasnému modrému světlu ve večerních hodinách ovlivňuje cirkadiánní rytmy a může komplikovat usínání. Proto Night Shift po západu slunce posouvá barevnost displeje do teplejší části spektra, která je příjemnější na oči. Ráno se displej vrátí do normálního nastavení.

S Fluxem na podobné vlně

Funkce je velmi podobná aplikaci Flux. Tu na svém Macu sám používám už dlouhou dobu. Psaní ve večerních hodinách se stává příjemnějším, a monitor tolik „netahá oči“. Oproti Fluxu je Night Shift přímo implementovaný do systému macOS Sierra.

Flux nabízí větší možnosti nastavení. S ubývajícím okolním světlem můžete například postupně upravovat teplotu barev. Naproti tomu Night Shift vyniká svou jednoduchostí. Ke spuštění Night Shiftu je potřeba mít nainstalovaný macOS 10.12.4, který je nyní v beta verzi pro vývojáře. Veřejná beta už ale klepe na dveře. Po vypuštění poslední testovací verze lze očekávat i finální verzi pro veřejnost.

Night Shift můžete ručně zapnout v Oznamovacím centru tam, kde se nyní nachází zatržítko Nerušit. Pokud nemáte zapnutou funkci Nerušit, lze to lehce udělat v nastavení. Stačí otevřít Oznamovací centrum na pravé straně a v pravém dolním rohu kliknout na ikonu ozubených koleček. Klikem se dostanete do nastavení, kde už jen zapnete funkci Nerušit v Oznamovacím centru.

Oba přepínače jsou v Oznamovacím centru tak trochu skryty. Pro jejich zobrazení musíte sjet dolů, aby se přepínače zobrazily.

Night Shift

Do nastavení funkce Night Shift se dostanete přes Nastavení > Monitory > a pokud máte nainstalovanou verzi 10.12.4, tak uvidíte sekci Night Shift.

Podobně jako na iPhonu, i na Macu si můžete nastavit svůj rozvrh a teplotu barev. Na iPhonu mám nastavený rozvrh od západu slunce do východu slunce. Když chci například ukázat kamarádům fotku, tak Night Shift dočasně vypnu v Ovládacím centru.

Night Shift

Nová funkce není limitována pouze na vestavěný displej Maců. Pokud máte k Macu připojený externí displej, tak se změna teploty barev projeví i na něm.

Používáte Night Shift na iPhonu nebo iPadu? A budete používat funkci i na Macu?

 

Zdroj: 9to5Mac

Beats

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.