Produktivita

S rajčaty proti prokrastinaci – technika pomodoro (část 1.)

prokrastinace
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Prokrastinace není sprosté slovo. Má přesnou definici a je to i diagnóza. Jak se donutit plnit své úkoly a ne je jen odkládat? Pomoci vám mohou i aplikace z App Store.

Lenost není to samé, co prokrastinace. Lenost je totiž označení pro duchovní apatii či neochotu k jednání plynoucí z nedostatku motivace jednat. Oproti tomu je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu, přičemž může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.

úkoly

Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Prokrastinace je kontraproduktivní, zbytečná a zdržující. Jak s ní bojovat? Za jednu z účinných metod se považuje technika Pomodoro.

 

Rajče pomůže

Technika Pomodoro je druh metody organizace času, kterou vyvinul Francesco Cirillo na konci osmdesátých let minulého století. Tato technika využívá časovače k rozdělení úkolu krátkými přestávkami. Tyto časové úseky se nazývají pomodora, podle italského slova pomodoro (rajče). Může za to kuchyňský časovač ve tvaru rajčete, který k tomuto Cirillo používal na vysoké škole. Princip metody spočívá v myšlence, že časté přestávky zlepšují duševní čilost.

Přecházejí dvě rajčata silnici a v tom jedno z nich přejede automobil. To „celé“ se otočí na to „rozpláclé“ a řekne: „No tak už nezdržuj a pojď, kečupe“.

Zajímavé je, že vědci dokázali, že ideální čas, po jakém si udělat přestávku, je 25 minut. Ano, všichni víme, kolik má vyučovací hodina a kolik práce nám nakládají naši vedoucí, že si takový přepych, kdy si každou skoro půlhoďku odfrkneme, dovolit nemůžeme. Představte si ale situaci, kdy musíte udělat něco, do čeho se vám jednoduše prostě nechce, co sice udělat musíte, ale vůbec na to nemáte ani pomyšlení, a tak se to pokusíte odsunout na zítra, pak na konec týdne, měsíce…

Rozdělení této činnosti do několika kroků s obsaženými přestávkami vám pomůže nejen se více nad problémem soustředit, ale zároveň bude vypadat banálněji, protože pro vaší psychiku to neznamená tady a teď to musím udělat, ale máte na splnění dané dlouhodobé časové rozpětí.

 

Jak si rozvrhnout čas pomocí techniky pomodoro, a jak s ním pracovat:

  1. Rozhodněte se, jaký úkol chcete splnit.
  2. Nastavte časovač (tradičně se používá 25 minut).
  3. Dokud časovač nezazvoní, pracujte na úkolu. Pokud vás během práce vyruší myšlenka, zapište si ji na kus papíru, ale hned se zase vraťte zpět k práci.
  4. Až časovač zazvoní, udělejte si na papír značku.
  5. Pokud máte na papíru méně než 4 značky, dejte si na chvíli (3-5 minut) pauzu, pak se vraťte zpět ke kroku číslo 1.
  6. Po čtyřech takovýchto pomodoro cyklech si dejte větší pauzu (asi 15-30 minut), vynulujte si počet značek na papíře a pokračujte krokem číslo 1.

Zní to jednoduše, a také to jednoduché je. A je prokázáno, že je v tom síla, která funguje. Na principu této techniky naleznete v App Storu množství aplikací, které se vám snaží váš čas rozplánovat tak, aby vám pomohly v řešení nepříjemných úkolů. Prokrastinací a technikou pomodoro to ale nekončí, nýbrž začíná, proto se v příštím díle blíže podíváme na metodu GTD.

 

Aplikace vhodné pro uplatňování techniky pomodoro:

 

Forest

Kdykoli se chcete zaměřit na nějakou práci, zasaďte strom. S tím, jak pracujete, strom roste. Jakmile ale během své práce aplikaci Forest opustíte, strom vám uschne. Čím tvrději a usilovněji pracujete, tím hustší váš les je. Aplikace má skutečně zajímavý nápad, jednoduché provedení a maximální efektivitu.

icon
Forest - Stay focusedSEEKRTECH CO., LTD.Productivity49,00 KčStáhnout

 

Focus Keeper

Focus Keeper je klasická minutka. Jak dlouho se vydržíte koncentrovat pro daný úkon? Focus Keeper obsahuje i podrobné statistiky, abyste věděli, jak a kam váš čas plyne.

icon
Focus Keeper : Work & Study TimerPIXO IncorporationProductivity49,00 KčStáhnout

 

Pomodrone

Pěkná a čistá aplikace, která uživateli poskytuje techniku pomodoro, kterou může proti chorobnému odkládáním úkolů zdárně bojovat. Trpíte nechutí k práci? Určitě toto vyzkoušejte a uvidíte, že i vám dokáže pomoci.

icon
Timely Automatic Time TrackingMemory ASBusinessZdarmaStáhnout

 

Gero Time Management

Od práce vás může vyrušit cokoli. Nastavte si časovač a snažte se dodržet vytyčený čas práce bez zbytečného rozptylování. K tomuto vám poslouží právě aplikace Gero Time Management více než dobře.

Item not available.

 

Concentrate! timer

Concentrate! timer je maximálně jednoduchá a maximálně účinná aplikace, kterou si zamilujete. Je vyvedena v minimalistickém designu, jehož barevné pojetí se stále mění, a proto vypadá pokaždé jinak, nikdy však rušivě.

Item not available.

 

Zdroj: Prokrastinace na Wikipedii, Pomodoro na Wikipedii

Apple Watch PowerBeats3

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.