Mac Poradna

Co všechno umí macOS Mojave?

Mojave
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Mac vždycky inspiroval ke skvělé práci. Nejnovější macOS Mojave přináší nové funkce inspirované nejnáročnějšími uživateli, ale navržené pro každého.

MacOS Mojave byl představen 4. června na vývojářské konferenci WWDC 2018. Široké veřejnosti je pak dostupný od září loňského roku. Pokud stále váháte, jestli jsou pro vás jeho novinky přínosné, třeba vás tento článek o aktualizaci přesvědčí.

Jak na Macu používat rozdělené obrazovky za pomoci funkce Split View?

 

Tmavý režim

Tmavý režim je elegantní nová podoba systému, která vám pomůže soustředit se na práci. Jemné barvy a detaily toho, na čem děláte, na sebe strhnou pozornost. Panely nástrojů a nabídky naopak ustoupí do pozadí. Zapnutím tmavého režimu na panelu Obecné v Předvolbách systému si vytvoříte krásné pracovní prostředí, ve kterém vás nebude nic rozptylovat a které uleví vašim očím. Tmavý režim funguje s výchozími aplikacemi Macu a můžou ho podporovat i aplikace jiných vývojářů.

macOS Mojave

Sady

Související soubory se na ploše automaticky řadí do sad. Když si je necháte organizovat podle druhu, budou se obrázky, dokumenty, tabulky, PDFka a další automaticky seskupovat. Práci si taky můžete uspořádat podle data. A pokud si soubory označujete projektovými metadaty, třeba jmény klientů, řazení do sad vám pomůže vyznat se v záplavě zakázek.

macOS Mojave

 

Finder

V macOS Mojave se z Finderu stává větší pracant. Rychle teď najdete soubor podle toho, jak vypadá. Pohotově se podíváte na všechna metadata. A nejčastější akce se soubory zvládnete bez otvírání příslušné aplikace.

macOS Mojave

V zobrazení galerie můžete projíždět velké náhledy souborů. Hned vidíte, co hledáte. Třeba fotku dívky u ruského kola nebo PDFko s koláčovým grafem. Pomocí rychlých akcí na panelu Náhled můžete se soubory pracovat přímo ve Finderu. Otáčejte obrázky, vytvářejte PDFka nebo třeba zkracujte videa bez otvírání aplikace nebo přejmenování a dalšího ukládání souboru.

 

Rychlý náhled

Stisknutím mezerníku se teď dostanete dál než jen k rychlému náhledu souboru. Se zobrazeným souborem můžete provádět akce odpovídající jeho typu – bez spouštění příslušné aplikace. Doplnit do PDFka komentáře, otočit nebo oříznout obrázek, zkrátit zvuk nebo video. A upravený soubor se dá rovnou z Rychlého náhledu sdílet.

macOS Mojave

Snímky obrazovky

Všechny ovládací prvky, které potřebujete k pořízení jakéhokoli typu snímku obrazovky, jsou v macOS Mojave hezky po ruce. Stačí spustit nový nástroj na snímání obrazovky nebo stisknout Shift-Command-5.

macOS Mojave

Přehledná nabídka obsahuje nové nástroje na nahrávání obrazovky. S volbami nastavení samospouště nahrávání, zobrazení kurzoru nebo výběru místa pro ukládání snímků. Jakmile uděláte snímek obrazovky, jeho miniatura se animovaně zmenší do rohu. Když ji tam necháte, automaticky se uloží do zvoleného umístění. Snímek ale můžete rovnou přetáhnout do dokumentu, anebo ho kliknutím otevřít pro anotace a poslat dál – bez ukládání.

 

Fotoaparát přes Kontinuitu

iPhonem teď můžete vyfotit objekt nebo naskenovat dokument, se kterým potřebujete pracovat na Macu. Stačí použít volbu Vložit fotografii z nabídky Soubor. Hned tak do dokumentu Pages dostanete fotku něčeho, co máte na stole, nebo naskenujete účtenku a její zarovnanou verzi budete mít okamžitě ve Finderu jako PDFko. Fotoaparát přes Kontinuitu funguje ve Finderu, Mailu, Zprávách, Poznámkách, Pages, Keynotu a Numbers.

macOS Mojave

 

Další a další funkce a vlastnosti

V macOS Mojave můžete přes FaceTime mluvit až s 32 lidmi najednou. Nebo do právě probíhajícího hovoru přizvat kohokoli. Účastnit se můžou audio i video volající. S přáteli a kolegy se spojte pomocí jakéhokoli zařízení, které má kdo po ruce – Macu, iPhonu, iPadu nebo i Apple Watch.

macOS Mojave

Na Macu teď v nových verzích zazáří tři aplikace, které lidi rádi používají v iOS. Přímo na počítači můžete sledovat akcie, nahrávat si přednášku nebo vypnout klimatizaci. To díky dostupnosti titulů, jako jsou Akcie, Diktafon a Domácnost.

Předělaný Mac App Store má pak nový vzhled a zajímavý redakční obsah. Vyjma toho je v macOS Mojave také přítomna lepší kontrola nad vašimi daty, pokročilejší prevence sledování, automatická odolná hesla, na panelech v Safari teď vidíte ikony stránek, do e-mailů lze přidávat emotikony atd.

Jak na klávesové zkratky v macOS

 

Jak aktualizovat Mac na macOS Mojave?

Pro to, abyste mohli na své počítače Mac aktualizovat macOS Mojave, musí mít ten grafický procesor (GPU), který podporuje Metal (většina modelů počítačů Mac z roku 2012 a novějších). Zkontrolovat si to můžete jednoduše a to na těchto stránkách společnosti Apple.

Před upgradem je samozřejmě vhodné Mac zálohovat. Pokud pak na něm máte OS X Mountain Lion 10.8 nebo novější, můžete na macOS Mojave upgradovat přímo. Aktualizace je zdarma. K instalaci musí mít váš Mac mít aspoň 2 GB paměti a 12,5 GB dostupného úložného místa – nebo až 18,5 GB volného místa, pokud upgradujete z OS X Yosemite nebo staršího. Stáhnout a následně macOS Mojave nainstalovat můžete zde.

Jak používat Launchpad? Opravdu vám umí ušetřit čas

Zdroj: Apple.cz

Další dotazy do poradny můžete pokládat přes tento formulář

Vaše jméno

Vaše mailová adresa (povinné)

Vaše zpráva

Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.