Mac Recenze

MacBook 12 recenze vás přesvědčí, že i nejmenší notebook Applu má smysl

Macbook 12 recenze
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Je to sice nejmenší notebook společnosti Apple. Při prvním seznámením si jej ale ihned zamilujete. Proč? To vám poví MacBook 12 recenze.

Aktuálně si můžete vybrat ze dvou konfigurací 12palcového MacBooku a hned několika jeho barevných provedení – to konkrétně stříbrné, vesmírně šedé ale i líbivé zlaté. Oba modely se od sebe odlišují použitým procesorem, velikostí interního úložiště a samozřejmě také cenou.

Tato iPhone Xs Max recenze vás nepotěší. Po jejím přečtení jej totiž budete chtít

Ten nižší je osazen 1,2GHz dvoujádrovým procesorem Intel Core m3 (Turbo Boost až 3,0 GHz) se 4 MB mezipaměti L3. Jeho pevný SSD disk pak má kapacitu 256 GB. Vyšší model disponuje 1,3GHz dvoujádrovým procesorem Intel Core i5 (Turbo Boost až 3,2 GHz) se 4 MB mezipaměti L3 a 512 SSD pevným diskem. Ceny pak jsou 39 990 Kč respektive 47 990 Kč.

 

Užitná hodnota pořád na úrovni

Balení MacBooku je stejně minimalistické, jako on sám. Uvnitř něho, vyjma samotného MacBooku, najdete brožuru se základními informacemi v provedení pro Apple typickém i se samolepkami poplatnými barevné verzi, 30W napájecí adaptér a dvoumetrový oboustranný USB-C nabíjecí kabel.

Macbook 12 recenze

Kabel do USB-C portu v MacBooku zacvakne velice pevně. Musíte si jej pevně přidržet, abyste jej odejmuli. Bezpečnost MagSafe konektoru je ta tam, stejně tak jeho pohodlnost. Pokud ale o kabel zakopnete, MacBook vám skrze celou místnost určitě nepoletí. Párkrát se mi to již stalo a naštěstí vždy bez jakýchkoli následků.

Macbook 12 recenze

Vyjma jediného USB-C portu, který slouží nejen pro napájení počítače, ale také skrze něho připojujete veškeré periférie se v těle ještě nachází 3,5mm jack konektor. To samozřejmě pro připojení sluchátek a jiného audia. Zde naštěstí Apple politiku z iPhonů ještě nerazí. A je to logické, počítač se přece jen používá značně rozdílně, než chytrý telefon.

Dá se s takto málo konektory žít? Pokud máte příslušnou redukci, tak ano.

Dá se s takto málo konektory žít? Pokud máte příslušnou redukci, tak ano. Bohatě postačí alespoň ta základní, čili USB-C na USB. Přece jen mnoho uživatelů má stále mnoho příslušenství s tímto konektorem. Odříznout jej byl sice odvážný krok Applu, ale pořád trochu unáhlený. Po těch čtyřech letech, kdy jej společnost do svých počítačů osazuje, není tento standard stále natolik rozšířený, jak bychom si přáli. Jestliže k počítači potřebujete připojit externí HDMI monitor, samozřejmě potřebujete spíše specializovaný HUB.

 

Radost pohledět, ale nesahat!

Displej je brilantní, na 12 palců si musíte zvyknout, tedy alespoň pokud přecházíte z o palec větších modelů. Díky rozměrům počítače mu to ale prominete. Je však samozřejmé, že pokud na svém notebooku často koukáte na filmy, platí zde, že čím více palců má úhlopříčka, tím lepší zážitek dostanete. Můžete to ale dohnat zkrácením vzdálenosti očí od displeje MacBooku. Jedná se o 12palcový displej s LED podsvícením a technologií IPS, která poskytuje poměr stran 16:10. Jeho rozlišení je 2 304 × 1 440 při 226 pixelech na palec s podporou miliónů barev.

Macbook 12 recenze

Aby ale Apple MacBook 12 recenze jen nechválila, k displeji je zde jedna výtka, která směřuje k maximálnímu úhlu jeho otevření. Ten totiž není nijak velký. Vadí to zejména na nižších stolcích – třeba těch konferenčních ve vašich obývácích. Chod kloubu je navíc extrémně jemný, určitě mohl by být pevnější, protože při práci při cestování se díky nerovnostem vozovky či železniční tratě místy nepříjemně třese.

Macbook 12 recenze

Mnozí uživatelé „okenního“ světa si myslí, že je displej dotykový. Svou velikostí k tomu 12palcový MacBook může i trochu svádět. Apple počítače s dotykovými displeji (zatím) nedělá. Kdyby však ano, řada 12palcových MacBooků by pro to mohla být ideální. Dotykový tak stále zůstává jen Touch Bar u MacBooků Pro.

 

Nové technologie nové generace

Co se celkového zpracování počítače týče, vše je prostě brilantní. Půdorys celého stroje je navíc menší než formát papíru A4. U 12palcového MacBooku Apple prvně použil dvě nové technologie – klávesnici a trackpad. Obé aktuálně již v novějším provedení s vychytáním různých neduhů.

Macbook 12 recenze

Klávesnice je specifická svým extrémně nízkým zdvihem, jednotlivé její klávesy jsou ale podsvícené svou vlastní LED diodou. Píše se na ní pohodlně a to i dlouhé texty. Zvyknete si rychle, ať už přecházíte z jakéhokoli stroje. Jediné co vám může trochu vadit, je možná vyšší hlučnost.

Macbook 12 recenze

Force Touch trackpad je úžasný a nelze na něho mít žádnou výtku. Možnost stisku kdekoli po jeho ploše je skvělá, i když fyzicky k žádnému stisku vlastně nedojde, protože rozpoznává tlak na něho vyvinutý. Přesvědčit se můžete ve vypnutém stavu počítače. Skutečně jej nezmáčknete.

 

K čemu výkon, když jej nepotřebujete?

Otázka za milion, kterou MacBook 12 recenze položí, je, zda potřebujete, aby měl váš počítač závratný výkon. Osobně jsem si ji při koupi položil a dospěl k tomu, že je mi jedno, jaký to má výkon a kolik to má paměti RAM, když to celé funguje, jak potřebuji. Na MacBooku nehraji žádné hry a využívám jej pro kancelářskou práci, fotografie a video. A to všechno zvládá bez obtíží.

Nejlepší je, že stroj se vám nepodaří ani v jeho plném zápřahu zadýchat. Ono to totiž ani nejde.

Nejlepší je, že stroj se vám nepodaří ani v jeho plném zápřahu zadýchat. Ono to totiž ani nejde, když má kompletně pasivní chlazení. Duhové kolečko ale jistě párkrát uvidíte a to zejména při spouštění nějaké aplikace. Sestříhat HD video není problém, při exportu je ale znát, jak šasi více topí. Není to však nic razantního. Navíc je i při jakékoli práci MacBook tichoučký jako myška. Pokud však potřebujete stříhat a exportovat 4K video, připravte se na to, že to nebude úplně komfortní. Grafika Intel HD Graphics 615 se sice snaží, všechno ale nedokáže.

 

Ostatní a stejně důležité

Zatím recenze MacBook 12 vychválila, najdou se ale i nějaké neduhy. FaceTime kamera s rozlišením 480p je skutečně bídná. Krásným dámám využívajícím on-line telefonování to může rozhodně vadit, pánové naopak mohou být vlastně i rádi. Zvuk linoucí se z integrovaných reproduktorů je ale parádní. Ty jsou umístěny pod perforovaným hliníkem nad klávesnicí a jejich výkon je překvapující i proto, že při střední hlasitosti výstup příliš nezkreslují.

Macbook 12 recenze

S výdrží baterie je to pak obdobné jako u ostatních přenosných počítačů Applu. Té udávané dosáhnete málokdy, velice se jí ale přiblížíte. Zde to konkrétně je nějakých 10 hodin bezdrátového prohlížení webu a až 12 hodin přehrávání filmů z iTunes s výdrží v pohotovosti až 30 dní. O to se stará vestavěná 41,4Wh lithium-polymerová baterie, která však není vyměnitelná. Je to díky její struktuře v ultratenkém šasi stroje, kdy byl využit jakýkoli volný prostor.

 

Přesvědčila vás Macbook 12 recenze?

Rozhodujete se, po jakém modelu společnosti sáhnout? Záleží, jestli vám stačí běžný MacBook, nebo zda potřebujete profesionální kousek – v tom případě jistě po dvanáctce nesáhnete. Osobně profesionál nejsem a profesionální techniku nepotřebuji. MacBook používám na kancelářskou práci (kde jej využívám s připojeným externím monitorem, Bluetooth klávesnicí a trackpadem) a často cestuji, přičemž MacBook cestuje se mnou. V takovém případě je 12palcový model ideální.

Jeho konkurence je tak spíše v na podzim roku 2018 představeném modelu Air. Má větší úhlopříčku, více portů, na druhou stranu je těžší a má aktivní chlazení. V každém ohledu je rozhodnutí na vás, pokud ale dbáte na mobilitu více jak na výkon, je řešení zřejmé.

Klady

+ Rozměry a váha
+ Trackpad s Force Touch
+ Výkon reproduktorů
+ Pro cílovou skupinu vyhovující výkon

Zápory

– Malý úhel otevření displeje
– Kvalita FaceTime kamery

NázevMacBook 12“

Cena: 39 990 Kč za 256GB model, 47 990 Kč za 512GB model

Rozměry: výška: 3,5–13,1 mm; šířka: 280,5 mm; hloubka: 196,5 mm; hmotnost: 920 g

Hodnocení
  • Design
  • Kvalita zpracování
  • Využití
  • Váha a rozměry
  • Cena
4.4

Výborný

12palcový MacBook je nejmenší notebook z dílny Applu. Pro mnohé má příliš omezení, pro mnohé je ale nedostižným lídrem. V každém ohledu je ale skvělý a to jak na domácí použití tak pracovní vytížení.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.