Udělat otisk obrazovky, tzv. screenshot, na Macu může být příhodné, ať už si potřebujete jen něco zaznamenat, nebo potřebujete danou obrazovku někomu odeslat. Tento návod vám poví, jak na to.
K pořízení screenshotu na platformě iOS vám postačí stisknout dvě tlačítka. Na počítačích Mac je to o něco složitější, na druhou stranu je zde ale několik variant, jak otisk obrazovky vytvořit. Zapomeňte na klávesu „print screen“ z Windows, zde budete muset využít klávesových zkratek.
Pořízení otisku celé obrazovky
Ať se na vaší ploše děje cokoli, současným stiskem kláves Command + Shift + 3 provede její kompletní otisk. Takže i se stavovými lištami a všemi ovládacími prvky, které na monitoru vašeho počítače vidíte. Takto vytvořený snímek se automaticky uloží na vaší plochu.
Když během vaší práce pořídíte otisků více, můžete je rozlišit dle jejich názvu. Každý snímek se totiž jmenuje jako Snímek obrazovky, přičemž za ním následuje datum a na sekundu přesný čas. Formát pak může vypadat např. takto: Snímek obrazovky 2018-05-03 v 20.23.07.
Pokud však snímek obrazovky nechcete ukládat na disk vašeho počítače, můžete použít klávesové zkratky Command + Shift + Control + 3. V takovém případě se otisk uloží jen do vaší schránky a vy jej následně můžete pomocí kombinací kláves Command + v vložit tam, kam potřebujete.
Pořízení otisku vybraného místa
Stisknete-li kombinaci kláves Command + Shift + 4, kurzor myši se změní na malý ukazatel s čísly. Ty značí jeho souřadnice. Pokud nyní kdekoli potřebujete stisknete levé tlačítko myši a potáhnete s kurzorem na danou stranu, tak se následně po uvolnění tlačítka screenshot pořídí. Tažením si tak určíte přesně tu lokaci, kterou potřebujete otisknout. Toto samozřejmě funguje jak na myši, tak na trackpadu.
Snímek se opět uloží na vaši plochu. Pokud jej tam nechcete, stačí do kombinace kláves opět přidat Command navíc. To se vám tedy snímek zkopíruje pouze do schránky pro pozdější použití.
Pořízení otisku daného okna
Jestliže je pořízení otisku celé obrazovky zbytečné, a požadované okno se vám nechce vybírat ručně, systém vám vhodnou kombinací kláves umožní vyfotit jen jej. Stačí k tomu současně stisknout Command + Shift + 4 a následně, po změně kurzoru mezerník.
Kurzor se vám změní na symbol fotoaparátu s tím, že na které okno najedete, takové se vám zvýrazní. Nyní tak stačí stisknout levé tlačítko myši a otisk vybraného okna se pořídí. Stisknete-li opět při prvotní kombinaci Command navíc, takový snímek si jen zkopírujete do schránky, aniž by se vám uložil na plochu počítače.
Jste-li na Macu nováčky, není zapamatování si kombinací, která nejsou zrovna přívětivá, snadné. Pomoci vám však může nultá obrazovka systému macOS, na kterou si můžete přidat lístečky a do nich si jednotlivé zkratky napsat. Vždy tak budete vědět, kde je najdete a časem se vám kombinace jistě dostanou pod kůži.
Pořízení otisku Touchbaru na MacBoocích Pro
Vlastníte-li pak MacBooky Pro s Touchbarem, můžete také pořídit otisk jeho. Přece jen se jedná o další displej. Pokud tedy jeho screenshot vyžadujete, stiskněte kombinaci kláves Command + Shift + 6 a snímek se vám uloží na plochu. Opět zde platí, že přidáním klávesy Control jej uložíte jen do schránky.
V Předvolbách systému a nabídce Klávesnice si však můžete nastavit Touchbar dle své potřeby. jednoduše si do něho tak můžete funkci otisku obrazovky přidat a klávesových zkratek tak nevyužívat. Taková funkce vám pak na Touchbaru dokonce umožní vybrat si, kam chcete pořízený snímek uložit. Nemusíte jej tak vždy dávat jen na plochu.