V září Apple představil svůj „největší“ mobilní telefon. Tato iPhone Xs Max recenze vám poví, zda je pro vás ideální, nebo je lepší sáhnout po menší variantě.
Apple iPhone Xs Max není největším, co se jeho rozměrů týče, ale je největším, co se jeho displeje týče. A jestli znamená větší zároveň lepší, se dozvíte záhy. V každém případě vás nový iPhone Xs Max zaujme na první pohled i na první dotek a to i když o něho vlastně vůbec nemáte zájem. Jestli to zní jako klišé, tak budiž. Jak ale lépe vystihnout dojem z prvního dotyku, který vás prostě uchvátí?
Buď pochválen OLED displeji
Ano, za všechno může ten obří OLED displej, který zabírá 84,4 procent celé čelní plochy. Jeho úhlopříčka je 6,5 palců a je tedy o chlup (konkrétně o 0,1 palce) větší i než ta, která je osazena v konkurenčním Samsungu Galaxy Note 9. Ten se navíc pasuje do skomírajícího segmentu phabletů. Opravdu tedy není nutné mít obří displej v obřím těle. Lze mít obří displej v těle chytrého telefonu, které je vlastně ještě menší, než to, ve kterých je usazen o palec menší zobrazovač.
Samozřejmě za to může bezrámečková konstrukce. Ať je tedy ona 6,5palcová úhlopříčka měřena jakkoli, je třeba vzít v potaz, že zde máme výřez pro čelní kameru, reproduktor a zároveň zaoblené rohy. V systému to tolik nevadí, v aplikacích a zejména při sledování videí už ale může. Nicméně víte co? Vy budete tak uchváceni z toho rozměru a rozhledu, že vám to bude beztak jedno.
OLED technologie podává černou, která je skutečně černá. Nevypadá tedy jako na LCD panelech (např. v telefonu iPhone XR). Zde tak tzv. „notch“ vidíte jen na světlém podkladu. Když si ale roztáhnete video přes celý displej, bude vám zaclánět. Zaoblené rohy zároveň video oříznou. Řešení je jediné – sledovat video v takovém poměru stran, aby do výřezu ani rohů nezasahovalo, anebo se s tímto „neduhem“ prostě smiřte.
iPhone XR recenze je rozporuplná, na výsledku to ale nic nemění. Cena je cena
Velký malý telefon
Vy to ale displeji odpustíte. Zejména pokud jste uživateli jakéhokoli Plus modelu. iPhone Xs Max je totiž oproti nim menší co se jeho výšky i šířky týče. A přitom pořád přináší o celý palec větší displej. Kde však ztrácí, je na tloušťce a váze. Těch pár desetin milimetru na síle zařízení asi bude vadit málokomu, je třeba ale brát v potaz onu hmotnost.
iPhone Xs Max je oproti iPhonům Plus menší co se jeho výšky i šířky týče. A přitom pořád přináší o celý palec větší displej.
Apple iPhone Xs Max je totiž nejtěžší telefon společnosti. Váží 208 gramů, což je ještě o 6gramů více, než má iPhone 8 Plus. Sklo a letecký hliník si tak vybrali svou daň. Ovšem díky tomu, celé zařízení vypadá naprosto úchvatně. Pocitově vám jeho váha ale ani nepřijde. Když budete v jedné ruce držet iPhone XR a v druhé iPhone Xs Max, subjektivně vám přijdou obě zařízení stejně těžká. Může za to hlavně robustnost modelu XR, které na svou znatelně menší velikost váží 194 gramů.
Tohle je zlato, co se třpytí
Před rokem měly desáté verze iPhonů jen dvě barevné varianty – vesmírně šedou a bílou. Letos přišla i zlatá a vězte, že iPhone Xs Max Gold vypadá zatraceně dobře. Není pro usedlé manažery, kteří spíše sáhnou po tmavé verzi, ani minimalisty, kteří dají přednost bílé. Zlatá je pro všechny, kteří prostě chtějí vyjma dvou obligátních barev zkusit něco jiného.
Není jako iPhone XR. Ten poskytuje příjemné pastelové barvy doplněné hliníkovým rámečkem v jiném odstínu. Zde je barva skla na zadní straně telefonu sice zlatá, ale chytá mírně růžové nádechy, stejně tak hází perleťové odlesky. Je to efektní, není to ale pro každého.
Zlatá barva není pro usedlé manažery, kteří spíše sáhnou po tmavé verzi, ani minimalisty, kteří dají přednost bílé.
Letecký hliník, který pak tvoří rámeček zařízení, je tmavě zlatý a protože je leštěný, je rozdílné barvy, než jsou samotná záda telefonu. Jedná se o zcela odlišnou zlatou oproti předchozím zlatým iPhonům. Barva není shodná ani s např. zlatým 12palcovým Macbookem a stejně tomu tak bude v případě nově představeného počítače MacBook Air 2018.
Obal iPhone Xs Max od Applu přímo má, a to hned v několika variantách, což je při pohledu na nabídku obalů na iPhone XR rozdíl. V nabídce tak najdete jak ty silikonové, tak ty kožené a ty s přídomkem Folio, které kryjí i displej zařízení a obsahují kapsy pro karty či bankovky. Opravdu ale chcete tak líbivý telefon halit do nějakého krytu?
Fakta iPhone Xs Max recenze
Optická stabilizace je přítomna u širokoúhlého i teleobjektivu.
iPhone Xs Max má vydržet o 1,5 hodiny déle, než iPhone X.
V balení již nenajdete redukci 3,5mm/Lightning pro použití s libovolnými sluchátky.
Odstínění antén není symetrické, takže na každé straně telefonu je rušivý pruh.
iPhone Xs Max je Dual-SIM. Fyzická SIM je specifikace nano, druhá je pak tzv. eSIM.
Paměťové varianty jsou oproti modelu XR jiné. K dispozici je 64, 256 a 512 GB.
Světelnost hlavního fotoaparátu je f/1.8, teleobjektivu f/2.4 a TrueDepth kamery pak f/2.2.
Hodnocení odolnosti IP68 znamená, že telefon by měl vydržet až 30 minut v hloubce 2 metry.
Druhý nejlepší
Co říci o dokonalém fotoaparátu, který je v testu DxO Mark druhý nejlepší na trhu? Huawei P20 Pro, který nabízí tři objektivy jeho hlavního fotoaparátu, je sice před ním, ale poznáte rozdíl? Odborníci jistě, normální smrtelníci nikoli. Počítejte tedy se skvělými snímky, které s chytrým HDR vypadají božsky.
Když se podíváte na výsledky z dva roky starého fotoaparátu iPhonu 7 Plus a srovnáte je s těmi z modelu Xs Max, uvidíte, jak doba pokročila. A není to jen co se portrétového režimu týče. V něm mimochodem už můžete určovat hloubku ostrosti před i po pořízení snímku, a to i co se jeho čelní TrueDepth kamery týče.
Chytré HDR můžete buď zapnout, v tom případě je automaticky používáno na všechny snímky, nebo vypnout. Tím se vrátíte k původnímu HDR, které si můžete určit přímo v rozhraní fotoaparátu. Co se týče zapnutí a vypnutí toho chytrého, musíte k tomu jít do nastavení.
Prase s rtěnkou je ale pořád prase. Takže mít „nejlepší“ optiku je jedna půle úspěchu, o tu druhou už se musíte postarat vy. A je tedy na telefonu, co se jeho optiky fotoaparátu týče, vůbec co hanit? Ale samozřejmě. Ta vystouplá čočka vás bude štvát. Není to jen při práci s telefonem na rovné ploše, je to i v případě zachytávání prachu a nečistot.
Snímky byly pro potřebu webu zmenšeny. Chcete-li si je prohlédnout v plné velikosti, můžete tak učinit zde.
Rozjetý Šinkansen
Rok od roku se výkon mobilních zařízení zvyšuje. Rok od roku vytvářejí vývojáři náročnější tituly, které se snaží potenciál čipu využít na maximum. A12 Bionic s Neural Enginem ale nic nezastaví. Jedná se o nejvýkonnější čip v mobilním telefonu a poznáte to nejen napříč systémem, ale i v aplikacích a právě i hrách.
Na nic nečekáte, nikde se nic nekousne, vše je hladké jako dětská prdýlka. Toto má ale Max model shodné i s menším modelem Xs a levnější variantou iPhonu XR. Ten si navíc mohl dovolit mít „jen“ 3 GB operační paměť, namísto zde přítomných 4 GB, protože má pouze LCD displej a ne OLED.
A12 Bionic s Neural Enginem nic nezastaví. Jedná se o nejvýkonnější čip v mobilním telefonu a poznáte to nejen napříč systémem, ale i v aplikacích a hrách.
Jediné, co dokáže Apple iPhone Xs Max brzdit, je jeho nabíjení. Rychlonabíjení přítomné sice je, a mělo by zvládnout nabít 50 procent kapacity baterie za 30 minut. V balení ale najdete stále ten samý 5W adaptér. Dobití plné kapacity tedy zabere bezmála tři hodiny. Bezdrátové nabíjení nechybí, u něho počítejte ale ještě s delším časem. Výdrž je však fantastická. Telefonu prakticky nedám oddych a on vydrží i dva dny.
Po téměř pěti hodinách používání, přičemž jsem si neodpustil ani náročné hry, měl stále 25 procent baterie. V jiném případě, bez hraní náročných her a po třech hodinách a čtyřiceti minutách byl stále na půli své kapacity baterie. Tohle ještě žádný mnou vlastněný iPhone nedokázal (iPhone 3G, 4, 5, 6 Plus, 7 Plus).
Stojí kolik stojí
Vše je prvotřídní, vše je skvělé, zdálo by se. Na otázku proč tedy vůbec chtít jiný telefon, je jasná odpověď. iPhone Xs Max cena totiž není nijak přívětivá. Za takovou částku byste mohli vybavit telefony jiných značek klidně celou rodinu a nemusely by to být zrovna nijak low-endové modely. Nicméně stojí, kolik stojí a to nehledě na paměťovou variantu.Navíc Apple iPhone Xs Max 512GB paměť vás vyjde jen o 2 a půl tisíce méně, něž např. 256GB MacBook Pro.
Při porovnání iPhone Xs vs Xs Max pak vychází, že o tři tisíce levněji dostanete vlastně úplně to samé, jen trošku menší, kompaktnější. V tom případě pro vás jen dobře, pokud se spokojíte s 5,8palcovou úhlopříčkou displeje. Jestli stojí za úvahu i o 10 a půl tisíce levnější model XR je pak na větší zvážení. Ten totiž těch rozdílů přináší o poznání více. A velikost je možná ten nejmenší.
A jaké je resumé recenze iPhone Xs Max? Je to prostě nejlepší iPhone. Má největší a nejlepší displej. Jeho výkon je drtivý, stejně jako jeho cena. Pokud si ale máte nákup jak ospravedlnit, není nad čím váhat. I díky své velikosti totiž veškeré jiné varianty vypadají prostě jako dětské hračky. Zde je ale třeba zvážit i vaše preference. Nicméně pokud jste zamrzli u čtyřpalcových displejů, možná je čas na změnu, nemyslíte?
Klady
+ Brilantní displej
+ Extrémní výkon
+ Dlouhá výdrž baterie
+ Vzhledem k velikosti úhlopříčky stále kompaktní rozměry
+ Ruční určení míry rozostření před i po pořízení snímku
+ Certifikace IP 68
Zápory
– Nepříjemně vystouplá čočka fotoaparátu
– Jen 5W adaptér v balení
– Větší váha
Název: Apple iPhone Xs Max
Cena: 32 990 Kč za 64 GB, 37 490 Kč za 256 GB, 43 490 za 512 GB
Barevné varianty: Stříbrná, vesmírně šedá, zlatá
Parametry: Super Retina 6,5palcový HD OLED HDR displej s rozlišením 2 688 × 1 242 pixelů při 458 pixelech na palec, 3D Touch, True Tone, maximální jas (typický) 625 cd/m2; certifikace odolnosti IP68; čip A12 Bionic s Neural Enginem; dvojitý 12megapixelový fotoaparát, širokoúhlý s clonou f/1.8, teleobjektiv s clonou f/2.4, 2× optické a až 10× digitální přiblížení, dvojitá optická stabilizace obrazu, 4K video při 60 fps, 7megapixelová TrueDepth kamera s clonou f/2.2, 1080p video při 60 fps, Smart HDR; Face ID
Rozměry: výška: 157,5 mm; šířka: 77,4 mm, hloubka: 7,7 mm; hmotnost: 208 g
Hodnocení
Výborný
iPhone Xs Max je nejlepší telefon značky Apple. Má největší a nejlepší displej. Jeho výkon je drtivý, stejně jako jeho cena. Pokud si nákup ale máte jak ospravedlnit, není nad čím jiným váhat.