iDrby

Jsou chytré brýle Intel Vaunt budoucností, kterou opravdu chceme?

Intel Vaunt

Už před pár roky se tvrdilo, že chytré brýle jednou budou tak populární jako dnes smartphony. Místo toho tady máme například chytré hodinky a na brýle se pořád čeká. Nejslibněji nyní vypadají Intel Vaunt. Máme se těšit nebo spíš bát?

Americká firma Intel vyvíjí svoje vlastní chytré brýle. Je to jejich chlouba a to opravdu doslova, protože Vaunt znamená v překladu právě onu chloubu. Proč ale zrovna Intel? A co vlastně Google Glass? Předně je nutné říct, že každá z firem má na svém projektu chytrých „popelníků“ velký zájem a vidí v nich poměrně revoluční změnu v chování konzumace dat.

Google Glass jsou zde k dispozici už 5 let

První vlaštovkou, která stála za povšimnutí, byla určitě ta od Googlu. Jeho brýle se před 5 lety (člověk by neřekl, jak to letí) začaly distribuovat vývojářům, kteří o ně zažádali. Moc jich nebylo a pamatuji si, jak jsem byl na jedné přednášce v Praze a někdo z přednášejících na sobě brýle měl. Snad jako vůbec první u nás. Všimli jste si ho hned, brýle totiž rozhodně neoplývají nenápadností a působí jako z budoucnosti. Za to může především speciální hranol, umístěný před pravým okem. Ten promítá do oka příchozí informace. Komunikace uživatele s brýlemi pak probíhá buď hlasem, nebo využitím touchpadu, který se nachází na pravé straně.

Intel Vaunt

Záměrem vývojářů bylo hlavně umožnit uživateli přidanou informaci o reálném dění. Brýle tak najdou nejbližší restauraci, pořídí fotku nebo video, nebo mohou navigovat, přičemž informace se zobrazují přímo před vaším okem. Nejnovější specifikace zařízení obsahuje Wi-Fi, bluetooth, 5MPx fotoaparát a natáčí video v 720p. Úložiště je 32 GB.

Reálné využití brýlí pokulhává

Na co ale takovou věc reálně použít? Když už si takové brýle nandáte, hned každý bude vědět, že jsou to Google Glass. Jejich popularita je totiž poměrně značná. Časopis Time je označil v roce 2012 za jeden z nejlepších vynálezů a také se ukázaly v seriálu Simpsonovi, což je samo o sobě snad největší možné ocenění.

Intel Vaunt, Google Glass, Simpsonovi

Pomineme ale jejich vzhled. Co dál? Mohou nám říct, jaké hodnocení má která restaurace v okolí (zda už budou data pocházet z Yelpu, nebo českého Zomata, je jedno), navigovat nás do cíle, můžeme si přes ně pouštět videa, natáčet je, fotit. Jestli u všech těchto činností vytahujete telefon, máme to naprosto stejně. Tady cesta tedy asi úplně nepovede a těžko si budou uživatelé kupovat brýle za v přepočtu kolem 40 000 korun jen kvůli těmto, dnes už obvyklým činnostem.

V rukou mají vše vývojáři a musí se popasovat s nelehkým úkolem, protože chytré brýle jsou poměrně novým zařízením, které ale hlavně nabízí úplně jiný pohled na věc a to doslova. Google to za více jak 5 let nedokázal, nedonutil větší masu lidí, aby si brýle osvojila a denně je používala. Stále zůstávají doménou hlavně vývojářů, kteří přemýšlí, jak díky spojení svého softwaru s brýlemi udělat díru do světa. Možná ale právě původní návrh těchto brýlí znemožňuje tuto cestu.

Intel Vaunt vypadají o mnoho lidštěji

Po několika letech hluchého období, kdy se snažily firmy jako třeba Garmin, Microsoft, nebo Sony, něco vymyslet a buď se svým konceptech pochlubili, nebo tuto odvahu nenašli, se ale přece jen začíná svítat na lepší časy. Překvapivě zrovna Intel, tedy společnost pracující hlavně na procesorech, se nedávno ukázal se svým Vaunt. Chloubou, která se skutečně může za chloubu považovat. Na první pohled byste totiž skoro nepoznali, že brýle mají v sobě nějaké chytré řešení.

K normálnějšímu vzhledu totiž přispívá absence jakéhokoliv displeje. Ani kameru Intel Vaunt neobsahuje. Obyčejné černé brýle s plastovými nožičkami, řekli byste. Nejzásadnější funkcí je tak speciální laser, který na hranici minimálního výkonu, tak aby nepoškodil zrak, vykresluje na sítnici oka informace. Vídí je tak jen a pouze uživatel. Výhodou také je, že je jedno, jaký máte počet dioptrií a jak špatně vidíte. Díky vykreslování obrazu na sítnici budete za všech situacích vidět informace ostře. I když je promítaný obraz pouze o rozlišení 400 x 150 pixelů.

Vykreslované informace se promítají pouze v jediné a to červené barvě. Není tak možné zobrazit obrázky nebo video. Síla tohoto řešení má být hlavně v zobrazení kontextu vůči reálnému okolí, tedy rozšířená realita. Jak zaznělo v uvedeném videu od zodpovědného vývojáře za software, umí si představit využití třeba v případě nakupování. Půjdete do obchodu a s nákupním košíkem se postavíte před uličku se zbožím. Místo toho, abyste hledali nákupní seznam v telefonu, se seznam automaticky natáhne do brýlí a ty vás pak chytře podle něj navedou na konkrétní místo, kde se zboží nachází. Možná je to stále trochu sci-fi, ale za pár let se něčeho podobného klidně můžeme dočkat.

Hlavní je podpora vývojářů

Momentálně jsou Intel Vaunt v procesu testování a nejvíce informací dostal na veřejnost redaktor serveru The Verge Dieter Bohn. Intel hodlá tento rok nabídnout ostatním vývojářům spolupráci a doufá, že přijdou se svými nápady na další využití. Není vyloučena ani spolupráce s velkými hráči na trhu, jako je Apple nebo Samsung.

Ať už budou mít nápady jakékoliv, pokud se brýle mezi obyčejné lidi prosadí, bude to znamenat zásadní změnu jejich využívání moderních technologií. Představte si, že jdete na rande a máte před sebou danou osobu. Díky kontextovým informacím, můžete dostávat zprávy o zálibách, oblíbených filmech, návrhy pro konverzaci a další. Díky tomu opět zmenšíme své soukromí i soukromí ostatních. Opravdu toto chceme? Bude to znamenat vždy přínos?

Jak byste brýle využili vy? Zkuste nám do komentářů napsat svoje nápady!

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)