iDrby iPhone

Apple iPhone X a Samsung Galaxy S9 – který je v čem lepší?

Samsung Galaxy S9
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Telefon Apple iPhone X je s námi již nějakou tu chvilku. Oproti němu je Samsung Galaxy S9 stále žhavou novinkou. Který z telefonů je v čem lepší, pokud se mezi nimi rozhodujete?

Displej, výkon, fotoaparát – to jsou jedny z hlavních parametrů telefonů, které mnohé zajímají. Na displej se díváte kdykoli telefon aktivně používáte. Výkon zase zajišťuje rychlý chod systému, takže čím je vyšší, tím vám ušetří více času. Kvalitní fotoaparát pak ulehčí vašemu batohu či kapse, protože již s sebou nemusíte nosit další techniku. Jak si v těchto parametrech tedy řečená zařízení vedou?

Samsung Galaxy S9

 

Displej

Dle odborného testu společnosti DisplejMate má Samsung Galaxy S9 nejmodernější a nepokročilejší OLED displej, který kdy byl v telefonu použit. V době uvedení na trh však iPhone X kraloval. Obržel známku A+, kterou se nyní honosí i Samsung Galaxy S9. Ten však obdržel nejvyšší hodnocení v přesnosti podání barev a nejen to.

Samsung Galaxy S9

Vysokého skóre totiž dosáhl i v ostatních měřených bodech. Testování probíhalo v laboratorních podmínkách za pomoci spektroadiometru se 41 referenčními barvami. Displej dokonce předstihl i kvalitu displejů v noteboocích či monitorech.

Galaxy S9 však vyniká i v pozorovacích úhlech. Když se tedy na jeho displej díváte pod úhlem 30 stupňů, ten ztratí jen 29 % ze svého jasu. Obvykle je tato hodnota nad padesáti procenty. Ke kvalitě displeje Samsungu Galaxy S9 poznamenal dr. Soneira provádějící test, že s ním Samsung určil laťku kvalitu displejů. A to je hodně velká poklona. Galaxy S9 tedy nad iPhonem X vede 1:0.

 

Výkon

U kvality hardwaru schovaného pod displejem zařízení už to Galaxy S9 tak jednoznačné mít nebude. V některých benchmarkcích ho totiž porazil nejen iPhone X, ale i iPhony 8 a dokonce také iPhone 7. Což je opravdu tvrdá rána, nikoli však mířená pod pás. Samsung Galaxy S9 je vybaven čipem Exynos 9810 respektive Snapdragonem 845, iPhone X pak vlastním čipem s označení A11. Tím jsou osazeny i iPhony 8, v iPhonu 7 pak tepe A10.

Samsung Galaxy S9

V testu GeekBench 4 dosáhl čip Exynos 9810 skóre 3 724 a 3 440 bodů. Čip A11 je však s hodnotou 4 630 a 3 958 ve zcela jiné třídě. V obou hodnotách jej tak předstihl i čip A10. I tak ale platí, že v zařízení se systémem Android nebylo dosud naměřeny větší hodnoty. iPhony vedly i v testu WebXPRT, který měří úlohy založené na jazycích HTML5 a JavaScript. Kompletní testování si můžete přečíst na webu AnandTech. Průběžné skóre je tedy 1:1 a o všem rozhodne kvalita fotoaparátu.

Samsung Galaxy S9

 

Fotoaparát

Specialisté v DxO Mark se kvalitám fotoaparátů osazených v mobilních telefonech věnují již nějaký ten pátek. Jejich žebříček je tedy do jisté míry věrohodný i proto, že testy provádějí v laboratorních podmínkách které kombinují i s exteriérovými snímky, které provádějí za identických podmínek – čili s největšími rivaly naráz.

Nutno připomenout, že dle jejich hodnocení ale nebyl před příchodem modelu Galaxy S9+ iPhone X, nýbrž Google Pixel 2. A ten byl právě větší variantou modelu S9 poražen. V součtu bodů za fotografické a video schopnosti dosáhl na známku 99 bodů. Google Pixel 2 má 98 bodů a Apple iPhone X pak společně s Huawei Mate 10 Pro 97 bodů.

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9 totiž jako první ve světě mobilních telefonů přináší flexibilní clonu. Bude-li světla dostatek, budou modely S9 pořizovat fotografie s clonou f/2.4. Když ho ubyde, automatika ji otevře na f/1.5. I to f/1.5 už stojí za pozornost, protože nejlepší hodnota byla zatím f/1.7, kterou nabídly jiné telefony značky – Samsung Galaxy S8 a Note 8. Takový iPhone X pak má clonu f/1.8. Výslednou fotografii samozřejmě nedělá jen tato hodnota, čím je ale lepší, musí být zákonitě lepší i výsledek.

Proměnlivou clonu obsahují oba modely Galaxy S9, ten větší je pak osazen i teleobjektivem s možností dvojnásobného přiblížením s f/2.4 pro lepší portrétové fotografie s docílením přirozenějšího bokehu. Snímače pak mají shodně 12 Mpx. Ty hlavní navíc obsahují technologii Super Speed, která umí automaticky redukovat šum a přihazují i jednu libůstku navíc. Po dobu 0,2 sekundy dokážou snímat 720p video při 960 fps.

 

Je to plichta?

Jak se to vezme. Záleží, na jaký model cílíte – menší, nebo ten s přídomkem plus? Pokud uvažujete o větším modelu Samsungu, pak ten opravdu nad iPhonem X vítězí. Pokud byste se rozhodovali nad menším modelem, tak i když jej v DxO ještě netestovali, kvůli absenci teleobjektivu na tom lépe jak iPhone X nebude. Takže to buď bude plichta, nebo se umístí až za ním.

Pro jaký model byste se rozhodli vy, když pominete jakoukoli řevnivost mezi značkami a budete koukat čistě na kvalitu samotného zařízení? Napište nám to do komentářů pod článkem.

Zdroje: AppleInsider.com, macrumors.com, dxomark.com

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.