iDrby

Spotlight na Macu může být váš nejlepší přítel

Operační systém OS X obsahuje velmi užitečnou funkci Spotlight. Je to asi nejvyužívanější vychytávka, kterou při práci na Macu používám. Ukážeme si proč.

Stále hledám nějaké soubory. Nikdy nevím, na jaké místo jsem je uložil a nebaví mě je hledat. Stačí si osvojit klávesovou zkratku ⌘ + mezerník, která otevře okno Spotlightu. V poslední veřejné verzi OS X El Capitan se otevře řádek s blikajícím kurzorem.

Spotlight

Do něj lze zadávat snad všechno, na co si vzpomenete a navíc není vůbec hloupý. Hlavním účelem je vyhledávání souborů napříč celým systémem. Pokud máte alespoň hrubou představu, jak se uložený soubor jmenoval, najdete ho.

Spotlight

Kromě všech souborů, které obsahují v názvu hledanou frázi, Spotlight prohledává i obsah. Na obrázku můžete tak vidět jak soubory s názvem, který jsem zadal, tak obsah dokumentů, kde se „Tábor“ nachází a také maily, ve kterých je město zmíněno.

Zároveň se vám v pravé polovině výsledků zobrazuje náhled souboru. Ideální pro rychlý náhled fotek, PDF dokumentů nebo mailů. Když napíšete jméno kontaktu, z pravé poloviny mu přes rychlou volbu hned zavoláte. Opět je to rychlejší než kontakt hledat z aplikace.

Spouštějte přes Spotlight i aplikace

Když potřebuji otevřít nějakou aplikaci, kterou nemám v docku, vždy ji pouštím přes Spotlight. Jen začnu psát její název a jakmile se ukáže, stisknu Enter. Je to nejrychlejší spuštění aplikace, jaké znám.

Kromě všech těchto možností používám Spotlight výhradně i pro další činnost a tou je počítání. Slouží i jako kalkulačka a převodník měn a jednotek. Stačí zadat početní operaci, kolik korun stojí jedno Euro nebo kolik mil je jeden kilometr.

Spotlight

Mapy zatím chybí

Oproti USA jsme bohužel ochuzeni o vyhledávání v aplikaci Mapy. Když zadáte adresu, bude Spotlight prohledávat pouze v souborech, nikoliv hledat na mapě. Snad se Apple smiluje a tuto funkci, co nejdříve, do jinak pro mě nepostradatelného Spotlightu, doplní.

Detailní nastavení můžete provést v Předvolby systémuSpotlight, kde lze upravit, kde všude má Spotlight hledat a případně toto hledání i omezit na místa, kde nemáte příliš soukromá data.

Spotlight

Používáte Spotlight se všemi možnostmi, které nabízí? Dejte nám vědět pod článek do komentářů!

iPhone XR

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)