Aplikace Pro iOS

Spolupracujte na poznámce v iOS 10

iOS 10 Poznámky

Nový operační systém iOS 10 pro chytrá zařízení dovoluje v aplikaci Poznámky přizvat další uživatele, kteří uvidí obsah poznámky. Jak to funguje?

Poznámky přináší s novou verzí systému i možnost kolaborace na jednotlivých poznámkách. Vše funguje jednoduše, jak je u Applu zvykem a základní spolupráce je vyřešena během pár sekund. Pokročilejší možnosti ale aplikace zatím neumožňuje.

Pokud chcete některou z poznámek sdílet kolegovi, můžete tak učinit jak u existující, tak nové. Podmínkou je, že v poznámce musí být alespoň nějaký obsah. Prázdná sdílet nelze. K odeslání pozvánky na spolupráci použijte ikonku lidské hlavy nahoře vpravo. Tou se vám otevře několik možností, jak uživatele přidat.

Sdílet odkaz na spolupráci můžete pře různé aplikace. Záleží jen na tom, které máte nainstalované. Jakmile si nějakou vyberete, budou po vás chtít Poznámky mail dalšího uživatele v případě, že jde o aplikaci třetí strany. Když vyberete sdílení přes zprávu nebo mail, hned se vám jedna z těchto aplikací otevře a odkaz hned odešlete.

Všichni přidaní uživatelé mohou nahlížet a upravovat

Přizvaný uživatel potvrdí sdílení kliknutím na zaslaný odkaz a po potvrzení může upravovat a nahlížet do vámi vybrané poznámky. Zatím nelze upravovat práva, takže každá přidaná osoba má právo upravovat a číst obsah poznámky. Nemůže jí ale smazat, pouze se odstranit ze sdílení.

Jakmile je uživatel potvrzený, vidíte v horní ikoně zaškrtnutou fajfku. Tím je jasné, že je sdílení aktivní. Také v seznamu všech poznámek se objeví ikonka lidské hlavy u všech sdílených poznámek.

V další aktualizaci bych uvítal informaci, kdo jaký text přidal, protože takto se zatím zobrazuje obsah a není zřejmé, kdo z uživatelů jakou část zadával.

Kdykoliv budete chtít přidat další uživatele pro sdílení poznámky, můžete zkopírovat potvrzovací odkaz jediným tlačítkem a poslat.

iPhone XR

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)