Odolnost iPhonu vůči polití se různí dle jednotlivého jeho modelu. Přečtěte si, jak postupovat, pokud jej omylem polijete například vodou.
První voděodolný iPhone byl iPhone 7/7 Plus. Od této generace jsou pak voděodolné všechny telefony společnosti Apple. Odolnost iPhonu proti polití, vodě a prachu byla testována v kontrolovaných laboratorních podmínkách. iPhone 7/7 Plus, 8/8 Plus, X/XR získal hodnocení IP67 podle normy IEC 60529. Teoreticky to tedy znamená, že by takové zařízení mělo bez újmy vydržet až 30 minut v hloubce do 1 metru.
Nově představené iPhony Xs a Xs Max se pak mohou chlubit hodnocením IP68. U nich to tedy značí, že by měly vydržet až 30 minut v hloubce do 2 metrů. Mějte ale na paměti, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Poškození tekutinou také není kryté zárukou, takže svá zařízení zbytečně působení vodního elementu schválně nevystavujete.
Polil jsem si iPhone vodou. Co mám dělat, abych jej vysušil?
Pokud chcete zabránit poškození tekutinou, vyhýbejte se těmto situacím:
- Plavání nebo koupání se s iPhonem
- Vystavování iPhonu natlakované vodě nebo silnému proudu vody, například při sprchování, na vodních lyžích, na wakeboardu, při surfování, jízdě na vodním skútru a podobných činnostech
- Používání iPhonu v sauně nebo páře
- Záměrné ponořování iPhonu do vody
- Práce s iPhonem v teplotách mimo doporučený rozsah nebo v extrémním vlhku
- Upuštění iPhonu a další nárazy
- Rozebírání iPhonu včetně odšroubovávání šroubků
Snaže se iPhone nevystavovat mýdlu, čisticím prostředkům, kyselinám, kyselým potravinám a kapalinám obecně – sem patří slaná voda, mýdlová voda, voda z bazénu, parfémy, repelenty proti hmyzu, krémy, opalovací prostředky, oleje, odstraňovače lepidel, barvy na vlasy nebo třeba rozpouštědla. Pokud se iPhone dostane do kontaktu s některou z těchto látek, pečlivě ho očistěte.
K tomu jej stačí odpojit od jakýchkoli kabelů a raději i vypnout. Následně použijte měkký navlhčený hadřík, který nepouští vlákna. Dávejte si zároveň pozor, aby se do otvorů nedostala vlhkost. Nepoužívejte čisticí prostředky ani stlačený vzduch. iPhone má povrchovou úpravu, která odpuzuje otisky prstů a mastnotu. Čisticí prostředky a abrazivní materiály totiž účinnost této vrstvy snižují a mohou iPhone poškrábat.
Poradna: Co dělat, když vám na iOS nefungují hovory přes FaceTime
Co dělat, když se iPhone namočí?
Když iPhone polijete, utřete ho měkkým hadříkem, který nepouští chloupky (třeba hadříkem na čištění objektivů). Než otevřete zásuvku na SIM kartu, ujistěte se, že je iPhone suchý.
iPhone vysušíte tak, že ho budete držet Lightning konektorem dolů a budete s ním jemně klepat do dlaně. Tím z něj odstraníte přebytečnou kapalinu. Nechte iPhone na suchém místě, kde proudí vzduch. Vysychání můžete pomoct tím, že iPhone položíte před ventilátor tak, aby studený vzduch foukal přímo do Lightning konektoru.
Nikdy k sušení iPhonu nepoužívejte externí zdroj tepla ani do Lightning konektoru nezasouvejte žádné předměty, třeba vatové tyčinky nebo papírové ubrousky.
Můžu iPhone nabíjet, když je mokrý?
Pokud se vám iPhone dostal do kontaktu s tekutinou, odpojte od něj všechny kabely a nenabíjejte ho, dokud nebude úplně suchý. Nabíjením nebo používáním vlhkého iPhonu s doplňky ho můžete poškodit. Než ho budete nabíjet nebo do Lightning konektoru zapojíte nějaké doplňky, počkejte aspoň 5 hodin. Při bezdrátovém nabíjení stačí iPhone utřít hadříkem a ujistit se, že je opravdu suchý.
Co dělat, když se iPhone namočil a teď není pořádně slyšet zvuk z reproduktorů?
Podívejte se, jestli v mikrofonu nebo reproduktoru není voda: Položte iPhone reproduktorem dolů na měkký hadřík, který nepouští chloupky, a zkuste, jestli nevyteče nějaká voda. Dokud se voda z portu úplně nevypaří, může být výkon reproduktoru nebo mikrofonu horší.
Další dotazy do poradny můžete pokládat přes tento formulář
Zdroj: Apple.cz