Apple a společnost Cochlear oznámili svou spolupráci již v červenci letošního roku. Nyní představili model Nucleus 7, který se pyšní certifikátem Made for iPhone.
Produkt je určen pro uživatele se silnou ztrátou sluchu. Pracoval na něm tým společnosti Cochlear společně s inženýrským týmem Applu, který jeho přístupnost integroval do systému iOS. Díky tomuto spojení tak mohou uživatelé poslouchat hudbu, podcasty, sledovat video, uskutečňovat hovory a další.
Nucleus 7 Sound Processor je první zvukový procesor pro kochleární implantát vyrobený přímo pro iPhone. Zároveň se jedná o vůbec nejmenší a nejlehčí produkt svého druhu na trhu. Je ulehčením života všem, kteří ztratili sluch. S telefonem komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth LE, takže veškerá data odesílá přímo do něho.
Zatím je dostupný jen na australském trhu, brzy se ale jeho distribuce rozšíří po celém světě. V App Storu najdete i aplikaci, která umožní jeho nastavení či nalezení, pokud jej někam založíte např. při nabíjení. Vyrábí se také v několika různých barvách.
Na vytvoření technologie pracovali v Applu několik let. Jeho partnerství s australskou značkou však neznamená, že by ji mohla využívat jen ta. Je totiž dostupná i ostatním společnostem vyrábějící další zvukové implantáty (Advanced Bionics z USA – implantát Clarion, MED-EL z Rakouska a Philips Hearing Implants z Belgie – implantát LAURA).
Kochleární implantát
Jedná se o druh ušního implantátu, který se vkládá do vnitřního ucha, kde stimuluje nervy ve vnitřním uchu a nahrazuje funkci hlemýždě (kochley). Slouží tedy k pomoci sluchově postiženým lidem. První implantát byl navržen na Univerzitě v Melbourne v Austrálii firmou Cochlear Limited.
Kochleární implantát se skládá z dvou komponentů – přijímacího a řečového procesoru. Přijímací stimulátor je umístěn pod pacientovu kůži během operace. Obsahuje elektronickou součástku, která kontroluje proud elektrických impulsů do ucha, a také anténu, která přijímá frekvenční signál z vnější cívky. Magnet pak drží vnější cívku na místě.
K balíčku jsou připojeny i miniaturní drátky, které jsou spojeny s elektrodami. Svazek elektrod je vložen do vnitřního ucha, plošná elektroda je umístěna pod svalem blízko ucha. Řečový procesor se pak nachází mimo tělo a nejčastěji bývá i s mikrofonem uchycen za uchem.
Zdroj: 9to5mac.com, Wikipedie