iDrby Poradna

Microsoft představil Surface Studio, konkurenci pro Apple

Surface Studio

Microsoft představil svůj první počítač all-in-one. Jmenuje se Surface Studio a jedná se o vskutku zajímavý kus hardwaru. Není však pro každého. Nabídne dotykovou obrazovku, vysokou cenu a unikátní design. Podle Microsoftu nenajdete na planetě monitor, jako je tento.

Displej a konektivita

12,5 milimetru tenký displej zobrazí až 13,5 milionu barev a má rozlišení 4500 x 3000 (192 pixelů na palec). Nabídne úhlopříčku 28 palců a poměr stran je 3:2. Podle recenzí je kvalita jeho zpracování i podání barev opravdu úžasné. Obrazovku lze používat ve dvou polohách. V první poloze jako klasický monitor, a ve druhé poloze jako dotykovou kreativní plochu, která vám leží pod rukama. Zbytek „vnitřností”, které se nevešly do těla obrazovky najdeme v malé čtvercové základně pod monitorem. Na zadní straně této základny nalezneme místo pro napájecí kabel a ostatní porty. Microsoft Surface Studio nabídne čtveřici USB 3.0, Mini DisplayPort, Ethernet port, čtečku SD karet a 3,5 mm jack pro sluchátka. Žádné USB-C jako u nového MacBooku Pro zde však nehledejte.

Surface Studio

Kladné reakce ze všech stran

Nová pracovní stanice od Microsoftu již posbírala řadu pozitivních ohlasů. Recenzenti chválí hlavně propracovaný a tenký design, široké možnosti použití nebo dodávané příslušenství.

Nový MacBook Pro není z levného kraje. To stejné platí také o Surface Studiu. Cenovka 3000 dolarů pravděpodobně většinu běžných uživatelů odradí, a počítač zůstane výsadou profesionálů.

Zahraniční internetová stránka The Verge pozvala několik nezávislých grafiků, aby kvality nového počítače od Microsoftu posoudily. Byli vskutku ohromeni. Kromě chvalozpěvů na kvalitu displeje a celkovou uživatelskou zkušenost také vyjádřili několik připomínek na adresu ergonomičtějšího stylus nebo nových možností využití Surfice Dial.

Surface Dial je kreativní nástroj jak přirozeným způsobem vytvářet nový obsah. Ukládání, přizpůsobení, navigace a kooperace mezi digitálním a fyzickým světem. Svým vzhledem ladí k počítači, klávesnici i myši a dodává se jako součást balení Surface Studio. Jedná se o malé „kolečko” položené na monitoru, které spolu s obrazovkou vzájemně spolupracuje.

Proč takový počítač nevyrábí i Apple?

The Verge také samozřejmě porovnává Surface Studio se současnou nabídkou a ekosystémem Applu. Toto zařízení možná ještě nepřesvědčí skalní fanoušky ke změně, avšak může je přimět k přemýšlení. Proč něco podobného Apple nevyrábí? V současné době můžeme vnímat jako největší konkurenty iMac nebo iPad Pro. iPad Pro lze taktéž používat se stylusem, avšak nenabízí tak široké množství aplikací a softwaru. Na druhou stranu iMac nemá dotykový monitor. Microsoft se tak rozhodl přinést něco mezi, a oslovit tak množství nových zákazníků.

Surface Studio

Papírově velmi silný hráč

Nejvyšší konfigurace Surface Studio vyjde na 4200 dolarů a nabízí procesor Core i7 6820HQ 2,7 GHz, 32GB RAM, 128GB SSD a 2TB HDD disk. Grafická karta NVIDIA GTX 980M má 4GB VRAM. Často se dodává do herních notebooků.

Tento All-in-one počítač nabízí opravdu dobré předpoklady na hraní her. Počítač zvládne rozběhnout hru Overwatch při 60 snímcích za sekundu, rozlišení 1080p a vysokých detailech. Hru Gear of War 4 spustíte na střední detaily při 50 snímcích za sekundu.

Počítač si můžete přeobjednat na Microsoft online store. Pravděpodobné datum dodání je začátek roku 2017.

A jak se líbí nová pracovní stanice od Microsoftu vám? Je to počítač roku?

Zdroj: MacRumors

Beats

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.