Modrá je dobrá, ale když je každá složka ve vašem macOS modrá, jednomu z toho oči přecházejí. Chcete-li si barvu vybraných složek změnit, můžete. Tento návod vám poví, jak.
Když ani značky nepomáhají a potřebujete si své složky označit jinými barvami, než tou nativní modrou, existuje pro to přímo v macOS jistý postup. Ten se mnohému podobá tomu, který jsme vám již přinesli v článku Jak upravit ikonu souboru v macOS dle vašeho přání. V některých krocích se ale zcela liší.
Změna barvy složky
Chcete-li tedy barvu vybrané složky změnit, klikněte na ní pravým tlačítkem myši, nebo dvěma prsty na vašem Trackpadu a zvolte nabídku Informace.
Vlevo nahoře vedle názvu složky klikněte na její ikonu tak, aby se její ohraničení modře zvýraznilo. Zvolte nabídku Úpravy, Kopírovat, nebo současně na klávesnici stiskněte Command + C.
Otevřete aplikaci Náhled. Zvolte nabídku Soubor a klikněte na volbu Nový ze schránky. Nyní se vám v aplikaci Náhledu zobrazila původní modrá složka. Ta ve svém levém sloupci nabízí několik kvalit zobrazení, kterých si ale nemusíte všímat.
Klikněte na ikonu Zobrazit anotační nástroje a zvolte Úprava barev. Zobrazí se vám nabídka s množstvím různých posuvníků.
Zde je pak třeba vybrat symbol kapátka, kterým kliknete na náhled složky (na obrázku uprostřed). Následně dle toho, jak budete jednotlivými posuvníky hýbat, bude se barva složky měnit.
Expozice udělá složku černou či bílou. Kontrast či sytost oranžovou nebo tyrkysově modrou. Tón zelenou či růžovou a sépie žlutou. Různými kombinacemi samozřejmě dosáhnete různých barev. Pokud vám zobrazená paleta nestačí, můžete samozřejmě namísto základního Náhledu využít aplikací jako jsou Pixelmator či Affinity Photo.
Barevnou paletu již můžete zavřít. Následně v nabídce aplikace Náhled vyberte nabídku Úpravy a Vybrat vše a poté opět Úpravy avšak tentokrát Kopírovat. Pro rychlejší práci můžete samozřejmě využít i klávesové zkratky Command + A a poté Command + C.
Okno aplikace Náhled můžete bez ukládání zavřít. Pokud jste zavřeli informační okno vybrané složky, opět si jej otevřete a označte její ikonu. Nyní zvolte nabídku Soubor a Vložit či Command + V. Tímto jste tedy původní modrou složku přebarvili dle vašeho přání.
Navrácení složce její původní barvu
Je to stejné jako v případě editace ikony souboru. Stačí vybrat vámi upravenou složku, pravým tlačítkem myši nebo kliknutím dvěma prsty na Trackpadu vybrat nabídku Informace, označit ikonu složky a zvolit Úpravy a Vyjmout. Použít můžete i klávesovou zkratku Command + X.
Tip na závěr
Chcete-li, aby mělo několik vašich složek stejnou barvu, existuje jednodušší postup, než je donekonečna ladit v úpravě barev aplikace Náhled. A to nehledě na to, že se vám dvakrát stejné nastavení stejně nejspíš nepovede. Zcela vám postačí si na té již přebarvené složce opět vybrat její nabídku Informace a označit ikonu. Tu zkopírujte a následně ji v nabídce informací na požadovaných složkách jednoduše vkládejte.