iDrby

Počet aplikací a her s podporou platformy ARKit překonal hranici 13 milionů stažení

ARKit
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Rozšířená realita v mobilním operačním systému iOS táhne. Aplikace a hry podporující platformu ARKit dosáhly od září loňského roku hranice 13 milionů stažení.

Přijetí ARKitu na platformě iOS bylo nejdříve nesmírně kvitováno, posléze ale nedosahovalo nějakých výrazných úspěchů. Až nyní, po půl roce od zpřístupnění, se dozvídáme první pozitivní statistiky. Po šesti měsících bylo z App Storu staženo již na 13 milionů aplikací a her podporující rozšířenou realitu. S touto zprávou přišla analytická společnost Sensor Tower.

ARKit

Není žádným překvapením, že nejvíce táhnou hry. Ty představují 47 % objemu stažených titulů, které ARKit podporují. Druhé místo připadlo aplikacím z kategorie Nástroje, které zaobírají 14 %. Následují tituly ze sekce Zábava, jenž si uzmuly 12 % a těsně za nimi zůstaly aplikace z žánru Životní styl s 11% podílem stažení.

ARKit

Rozhodně více se ale jistě čekalo od sekce Foto a video, které mají 6% podíl. I když je tento žánr obecně velice populární, zatím to spíše vypadá, že si v něm s rozšířenou realitou samotní vývojáři neví příliš rady. Aplikace Halide ale ARKitem pracuje nesmírně zajímavě. Po pořízení portrétové fotografie vám totiž umožní umístit si takový snímek do prostoru a pozorovat jeho hloubku procházením se kolem něho.

ARKit

Více se dalo čekat i od aplikací patřící do žánru vzdělávání. Procházení si slunečních soustav i sledování mikroskopického světa se jistě zdá poutavé nejen dětem, ale i dospělým. Tento žánr však dosáhl pouhých 4 % podílu. Ostatní tituly s různých žánrů pak zaobírají 7% podíl.

Rozšířená realita (zkratkou AR – angl. augmented reality) je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty. Jinak řečeno jde o zobrazení reality (např. budovy nasnímané fotoaparátem v mobilním telefonu) a následné přidání digitálních prvků (třeba informací o daném objektu).

Platforma ARKit přišla do telefonů iPhone a tabletů iPad spolu s iOS 11. Ve aktualizaci 11.3 tohoto mobilního operačního systému pak byla platforma povýšena na verzi 1.5. Nově tedy umí umisťovat objekty i na stěny či například do otevřených dveří, oken atd.

 

Nejoblíbenější aplikace

V Sensor Tower však provedli i průzkum, který odhalil nejoblíbenější aplikace a hry s podporou rozšířené reality a to se zaměřením na tituly zdarma, placené i ty nejvýdělečnější.

ARKit

Mezi aplikacemi zdarma tak jednoznačně vede IKEA Place, která vám umožní si do své domácnosti na libovolné místo umístit libovolný produkt z virtuálního katalogu společnosti IKEA. Velice populární je ale i titul AR MeasureKit, který vám pomocí rozšířené reality dokáže změřit vzdálenost, výšku, trajektorii a mnoho dalšího. Velice dobře si vede i LEGO AR Studio nebo GIPHY World.

Mezi placenými tituly pak vítězí jiná aplikace pro měření CamToPlan PRO. Ta je zároveň i nejvýnosnější aplikací obsahující ARKit. Druhý Monster Park vám pak za 79 Kč umožní kdykoli kamkoli kolem vás rozmístit dinosaury. A to jak ty býložravé, tak samozřejmě ty prahnoucí po něčem krvavějším.

 

Hry, hry a zase hry

Nejstahovanější hrou zdarma je AR Dragon, což je vlastně takové Tamagotchi, jen s draky. Následuje Zombie Gunship Revenant, ve kterém kosíte nabíhající zombíky pěkně z bezpečí vrtulníku. Chcete-li si pak zahrát minigolf bez holí a na virtuálním hřišti, pomůže vám titul Drive Ahead! Minigolf.

ARKit

Nejstahovanější placenou hrou je titul The Machines, který byl představen už na keynote, na níž byla rozšířená realita v podání Applu představena. Tento titul vede i v rámci těch úplně nejvýdělečnějších her. Stojí přitom „jen“ 129 Kč.

ARKit

ARKit je relativně mladý a dá se předpokládat, že nás v něm ještě mnohé překvapí. Zanedlouho bychom se navíc měli dočkat nových zajímavých her, ve kterých se podíváme do světa Harryho Pottera nebo Krotitelů duchů. Zároveň nezapomínejme, co všechno nám s rozšířenou realitou ukázal Pokémon Go.

Chcete-li o rozšířené realitě vědět více, určitě se podívejte na desátý díl našeho pořadu LifeHacker, kde i různé aplikace a hry podporující rozšířenou realitu ukazujeme.

Zdroj: AppleInsider.com, SensorTower.com, Wikipedie

Back to School

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.