Telefon iPhone 7 Plus má být ten nejlepší iPhone, který kdy Apple vyrobil. Jestli tomu je opravdu tak, posuďte sami v této jeho recenzi. Několik ale se najde.
Sehnat iPhone 7 Plus není jen tak. Pokud jste si pro něho nedojeli do zahraničí, nebo si jej dostatečně dopředu nepředobjednali u nějakého tuzemského prodejce, tak buď neúměrně dlouho čekáte, než vám přijde z Apple Online Store, nebo netrpělivě vyhlížíte každou zásilku do obchodu, jež produkty značky Apple prodává. My si jej objednali v předstihu a měli jsme štěstí.
Balení nové
Telefon iPhone 7 Plus se prodává v několika barevných variantách. Když si pořídíte černou, stříbrnou, zlatou a růžově zlatou, bude zabalen v bílé krabičce. Exkluzivní černou krabičku dostanete jen s temně černým iPhonem. Ano, s tím, který je tak náchylný na otisky prstů a mikroškrábance. Ten také je tím, jež vlastníme a testujeme my.
Uvnitř balení došlo k několika změnám. Jako první na vás už nevykoukne telefon, ale brožury i s oblíbenými samolepkami s logem nakousnutého jablka. Pod nimi se skrývá iPhone, pod nímž naleznete další příslušenství – nabíjecí adaptér, sluchátka EarPods s Lightning konektorem a s redukcí 3,5 mm na Lightning v papírovém balení namísto dříve dodávané plastové krabičky a Lightning synchronizační kabel.
Vzhled postarší
Změn oproti předchozí generaci příliš není a zejména z čelní strany novou sedmičku snadno zaměníte s předchozím iPhonem 6/6s Plus. Zvětšila se čočka Facetime kamery a štěrbina reproduktoru. Jiné je tlačítko Domů, to ale pouhým okem nepoznáte. Mezi tlačítky hlasitosti nově chybí drážka a na spodní straně zmizel 3,5mm jack konektor pro sluchátka. Musel uvolnit místo Taptic enginu, jež právě senzorickému tlačítku Domů dává odezvu stisku.
Více viditelných změn je na zádech telefonu, kdy se značně zredukovalo množství plastových proužků pro odstínění antén, jež se nově linou jen při horní a dolní straně telefonu. V temně černé úpravě telefonu jsou takřka neviditelné. Razantně se změnil i tvar kamery, protože ta nyní obsahuje dva fotoaparáty. Při pozornějším zkoumání zjistíte i jiné rozdělení přisvětlující LED diody.
Na nové tlačítko Domů si zvyknete okamžitě. Funguje parádně, bezproblémově a Touch ID je bleskurychlé.
Ztráta 3,5mm jack konektoru nijak nevadí. Všichni uživatelé si musí zvyknout na to, že přichází bezdrátová éra. Apple se při představení telefonů řady 7 chlubil kvalitou zvukové reprodukce linoucí se z jejich reproduktorů. Jsou dva – jeden na svém původním místě a druhý právě v rozšířené štěrbině na čelní straně telefonu. Zvuk je rozhodně lepší, to však pouze pokud sledujete videa, hrajete hry, nebo posloucháte hudbu přímo proti telefonu.
Na nové tlačítko Domů si zvyknete okamžitě. Funguje parádně, bezproblémově a Touch ID je bleskurychlé. Také díky tomu, že se nejedná o tlačítko, může být telefon voděodolný a to ve standardu IP67. Lze tak telefon potopit do hloubky jednoho metru po dobu třiceti minut. Raději to zbytečně nezkoušejte, protože kdyby se něco pokazilo, Apple na takto poškozené telefony neuplatňuje záruku.
Černočerná temně černá
Apple s iPhony 7 představil dvě jeho nové barevné kombinace s tím, že vesmírně šedá byla vyřazena. Jak vypadá černá varianta, jste si mohli přečíst v recenzi telefonu iPhone 7. Temně černá je jednoduše úžasná, ale všechno co jste o ní četli, je pravda. Špiní se, ulpívají na ní otisky prstů a velice snadno se „poškrábe“.
Ne tedy tak, že by hned měla viditelné vrypy, ale mikroškrábanců se nevyvarujete, ani jste-li sebeopatrnější. Můžete sice nosit telefon v krytu, to ale ztratí svůj unikátní vzhled a navíc se díky výřezům krytu bude hodně špinit. Problém tak nejsou ani otisky prstů, ani škrábance viditelné jen na přímém světle ale různá smítka a prach, který je s tělem telefonu opravdu kontrastní.
Temně černá je jednoduše úžasná, ale špiní se, ulpívají na ní otisky prstů a velice snadno se poškrábe, což už tak úžasné není.
Díky povrchové úpravě hliníku, jež byla na tělo telefonu aplikovaná, se ten lépe drží. Stříbrný iPhone 6 Plus byl hodně klouzavý a nejednou měl tendenci vypadnout mi z ruky. To se vám s temně černou, lesklou a lépe přilnavou variantou nestane.
Rozporuplná optika
Širokoúhlý objektiv má rozlišení 12 Mpx a 28mm čočku, jež má clonu f1,8. Má optickou stabilizaci objektivu (OIS) a je krytý safírovým sklem, přičemž se skládá ze šesti členů, mezi kterými je i ten infračervený. Dokáže pořídit panoramatický snímek o rozlišení 63 Mpx. Automatické ostření a ostření dotknutím se displeje je známé již z předchozích modelů, stejně jako rozpoznávání těla a obličeje, ovládání expozice, auto HDR fotografie, sekvenční režim a režim samospouště.
I teleobjektiv má rozlišení 12 Mpx, jeho čočka je však 56mm. Rozdíl je také v jeho cloně, která má hodnotu f2,8. Poskytuje 2x optické přiblížení a až 10x přiblížení digitální. V prostředí fotoaparátu jej „zapnete“ stiskem symbolu 2x nad spouští, nebo kruhovým pohybem kolem tohoto symbolu, kterým si určíte přiblížení na desetiny přesně.
Když iPhone 7 Plus pořídí fotografii, která je přiblížená, vždy se nasnímají fotografie dvě. Jedna širokoúhlým objektivem s digitálním přiblížením a druhá teleobjektivem s přiblížením optickým. Procesor A10 Fusion s fotografickým procesorem ISP (Image Signal Processor) pak posoudí, jaká fotografie je lepší. Pokud jsou ideální světelné podmínky, lepší fotografie bude z teleobjektivu, a také ta se vám uloží do galerie. Pokud je šero a pokud je scéna příliš složitá, iPhone vyhodnotí jako lepší fotku tu, jež byla pořízena širokoúhlým objektivem.
Když pořídíte přiblíženou fotografii, vždy se nasnímají fotografie dvě. Jedna širokoúhlým objektivem s digitálním přiblížením a druhá teleobjektivem s přiblížením optickým.
Funkce teleobjektivu je zatím omezená i tím, že se netrpělivě čeká na aktualizaci systému iOS na jeho verzi 10.1. Ta aplikaci Fotoaparát přinese režim Portrét, který bude umět rozpoznávat na fotografované scéně hloubku ostrosti. Jeden fotoaparát se bude soustředit na objekt v popředí a druhý na pozadí za ním. To se pak softwarově rozostří a dosáhne se podobného výsledku, jaký díky své optice umí vytvořit zrcadlovky.
Telefon iPhone 7 Plus umí 4K video při 30 fps. 1 080p HD video zaznamenává při 30 nebo 60 fps. Zpomalené video pak zvládá v rozlišení 1 080p při 120 snímcích za sekundu, nebo v kvalitě 720p při 240 snímcích – zde se žádná novinka neodehrála. Tu přinesla přední FaceTime kamera, která je osazena 7Mpx snímačem se clonou f2,2, s níž i natočíte HD 1 080p video. Čelní fotoaparát umí rozpoznat těla i obličeje, poskytuje sekvenční režim nebo ovládání expozice a nechybí ani Retina Flash. I iPhone 7 Plus umí Live Photos (živé fotografie), které ale mají nově široký barevný rozsah, byla jim vylepšena stabilizace a v iOS 10 je již můžete dokonce upravovat. Pořídit je lze i FaceTime kamerou.
Ukázkové snímky (první snímek je vždy ze širokoúhlého objektivu, druhý z teleobjektivu):
Výkon čtyř jader
iPhone 7 Plus s jeho čtyř jádrovým procesorem A10 je vskutku rychlík. Vlastně rychlíkem byla už generace 6s, sedmička je expres. Veškeré úkony jsou totiž neskutečný fofr, žádné čekání se nekoná a telefon je radost používat. Díky navýšení paměti RAM na 3GB ještě o to více. Standardně vám iPhone pojede na dvě úsporná jádra, když je ale třeba přidat, zapojí ta dvě zbývající. Navíc se nezadýchává a ani příliš netopí.
Baterie samozřejmě vydrží dle používání telefonu. Sebe považuji za hodně náročného uživatele a v plném zápřahu mi telefon vydrží 5 hodin aktivního využívání. Nabíjím tedy jedenkrát denně. Věřím ale, že méně náročným majitelům vydrží telefon i dva dny.
Standardně vám iPhone pojede na dvě úsporná jádra, když je ale třeba přidat, zapojí ta dvě zbývající.
Své přičinění na výdrži celého zařízení má i displej telefonu. Ten si zachoval rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Je to stále Retina a stále na něm nerozeznáte jediný pixel. Stále také obsahuje 3D Touch, i když s drobným vylepšením. Za to ale spíše může operační systém, protože ten vám nyní za pomoci Taptic enginu dává zpětnou vazbu i při pohybu v něm.
Výborný telefon za závratnou cenu
Apple iPhone 7 Plus je výborný telefon. Pokud uvažujete o provedení v temně černé variantě je i značně exkluzivní – za cenu zacházení s ním v rukavičkách. Je neskutečně rychlý a jeho voděodolnost je skvělá, protože se už nemusíte bát jarních deštíků. Odstranění 3,5mm jack konektoru pro sluchátka pak ničemu nevadí. Co mnohým vadit může, je jeho cena. 24 990 Kč za 32 GB není zrovna málo. Kdybyste navíc chtěli 256 GB paměťovou variantu, cenovka překoná i hranici třiceti tisíc korun.
Ještě si dovolím jednu poznámku ohledně iOS. Když jsem testoval iPhone 7, byl jsem s ním opravdu spokojen a nenarazil na nic, co by mi mohlo vadit či co by mi překáželo ve využívání telefonu. Ve variantě Plus je ale něco trochu jinak, protože telefon se relativně často svévolně restartuje (cca 1x za 2 až 3 dny).
Klady
- Voděodolnost
- Stereo reproduktory
- Nekompromisní výkon
- Senzorové tlačítko Domů
- 7Mpx FaceTime kamera
- Skvělý širokoúhlý objektiv
Zápory
- Temně černá varianta náchylná na škrábance
- Zatím nepříliš použitelný teleobjektiv
- Ztráta 3,5mm jack konektoru (pro někoho)
Název: iPhone 7 Plus
Cena: 24 990 Kč za 32 GB, 28 190 Kč za 128 GB, 31 390 Kč za 256 GB
Barevné varianty: temně černá, černá, stříbrná, zlatá, růžově zlatá
Parametry: Čip A10 s 64bitovou architekturou s integrovaným pohybovým koprocesorem M10; 4,7palcový IPS Retina displej s rozlišením 1 920 x 1 080 px a kontrastním poměrem 1 400:1, maximální jas 625 cd/m2; 12 Mpx fotoaparát s clonou f1,8, OIS, šestičlenný objektiv, Live Photos, čtyřdiodový True Tone blesk, 4K video při 30 FPS, 1 080p HD video při 30 FPS nebo 60 FPS, zpomalené video v rozlišení 1 080p při 120 FPS nebo 720p při 240 FPS, 2 Mpx teleobjektiv s clonou f2,8 a 2x optickým přiblížením; 7 Mpx FaceTime kamera s clonou f2,2 s Retina Flash; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac; Bluetooth 4.2, GPS GLONASS; druhá generace Touch ID; tříosý gyroskop; akcelometr; Barometr
Rozměry: výška: 158,2 mm; šířka: 77,9 mm, tloušťka: 7,3 mm; hmotnost: 188 g