Baterie je v MacBooku jedna z nejdůležitějších věcí. Přenosný Mac si pořizujeme přece proto, abychom ho mohli přenášet. Je tak dobré hlídat, aby byla baterie pořád v dobré kondici.
Přímo v systému se můžete dozvědět spoustu informací o baterii ve vašem MacBooku. Jsou ale trochu zahrabané a působí spíše jako servisní informace, než jako uživatelsky přívětivé prostředí. Aplikace Battery Health poskytuje rozšířenou statistiku využití a správy baterie a vše ukazuje velmi přehledně.
Po stáhnutí aplikace z Mac App Store (nebojte, je zdarma), se zobrazí nabídka, zda chcete dokoupit rozšíření v podobě možnosti zobrazení historie nabíjení. Současně s tím jsou k tomuto skoro 10 Euro drahému balíčku nabízeny i tipy, jak nejlépe baterii nabíjet a prodloužit tak její životnost.
Současné baterie není třeba úplně vybít a zase nabít
Dnešní akumulátory v podstatě neřeší, zda je necháte úplně vybít a pak nabíjíte do 100 %. Největším nepřítelem dnešních Lithium-iontových akumulátorů je teplota. Pokud často baterie vystavujete extrémně nízkým neby vysokým teplotám, může se její životnost zkrátit až o dvojnásobek. Baterie v MacBoocích má životnost zhruba 1000 nabíjecích cyklů. Většinou se této hodnotě v době používání MacBooku ani nepřiblížíte.
Aplikace Battery Health zobrazuje základní info o stavu akumulátoru. Zásadní hodnotu je zdraví. Baterie ztrácí postupem času pozvolna kapacitu a čím déle ji budete používat, tím méně vydrží MacBook na jedno nabití. Aktuální kapacitu můžete vidět v základním okně aplikace.
Pěknou vychytávkou, kterou doporučuji zapnout, je zobrazení doby výdrže v menu baru. Ta se dá zobrazit i po kliknutí na stav baterie přímo v systému, ale je to zdlouhavé. Tímto jediným přepnutím na Time Remaining docílíte toho, že na první pohled uvidíte, za jak dlouho se baterie vybije.