Budoucí modely hodinek Apple Watch by mohly obsahovat integrovaný senzor elektrokardiogramu, takzvaného EKG, nejen v jejich náramku.
Se zprávou, že Apple testuje funkční prototyp hodinek Apple Watch, které mají integrovaný senzor, jenž jim umožní měřit vaše EKG, přišel server Bloomberg. Ten říká, že pomocí několika senzorů umístněných v hodinkách ty to za vhodného jejich uchopení druhou rukou měření uživateli umožní. Výstupní informace pak nejsou vhodné jen pro uživatelovu informaci, ale samozřejmě hlavně pro odborného lékaře.
Elektrokardiogram je záznam časové změny elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou. Tento záznam je obvykle pořízen elektrokardiografem. EKG je standardní neinvazivní metodou funkčního vyšetření elektrické aktivity myokardu. Signál se šíří z myokardu poměrně snadno a to všemi směry do celého těla, aniž by byl výrazněji zeslabován. EKG signál lze proto zaznamenat prakticky na libovolném místě tělesného povrchu.
Měření EKG se samozřejmě nejčastěji provádí v lékařských ordinacích a nemocnicích. Pro ty, kteří ale potřebují měření častější, jsou na trhu k dispozici monitory s nepřetržitým chodem. Jejich cílem je detekce nepravidelného srdečního rytmu a jiných zvláštností. Jejich funkci by tak Apple Watch zcela zastoupily.
Využití je ve hvězdách
Už první Apple Watch měly obsahovat o mnoho senzorů více, než třeba jen ten na měření tělesného tepu. Protože ale nebyly přesné, Apple je nakonec do svých hodinek neosadil. Stejný problém samozřejmě může nastat i u senzorů na měření elektrokardiogramu.
Apple se zároveň snaží prosadit rychlejší certifikaci lékařských pomůcek Americkým úřadem pro potraviny a léčiva. Schvalovácí doba je totiž neúměrně dlouhá (2 roky), což má za důsledek, že když se produkt schválí, už je na trhu jeho nástupce. Ten na svou certifikaci pak musí také čekat stejně dlouhou dobu.
V listopadu 2017 však FDA schválil řemínek EKG Kardia Band od společnosti AliveCor, který je prvním takto certifikovaným příslušenstvím určeným pro Apple Watch.
Zdroj: Macrumors.com, Wikipedie