Je to oficiální. Donald Trump se v pátek večer stal 45. americkým prezidentem. Během jeho kampaně zaznělo množství, mnohdy i radikálních názorů. Přisla také výzva k přesunu výroby Applu zpět do USA.
CEO kalifornské společnosti Tim Cook má „oči otevřené” a montáž iPhonu a dalších zařízení ve Spojených státech amerických tak není zcela vyloučena. Byli byste ochotní za takto vyrobený iPhone nebo Mac zaplatit víc?
Trump o tom, jak Apple přesune výrobu do Spojených států:
Máme v naší zemi tak úžasné lidi: chytré, energické. Jsou úchvatní. Tvrdil jsem, že uděláme Ameriku znovu velkou. Teď si myslím, že to opravdu můžeme dokázat. Dotlačíme Apple k tomu, aby začal vyrábět své zatracené počítače v této zemi.
Následně po volbách Trump řekl, že v rozhovoru s Timem Cookem se bavili o snížení daní, které přinese jeho administrativa. Toto snížení daní přinese „velké snížení daní pro podniky” a „vytvoření pobídek” pro společnosti, jako je Apple. Pro firmy by to měla být velká motivace k přesunu výroby.
Studie společnosti MIT, která byla zveřejněna již loni v létě, zkoumala více možností přesunu výroby, včetně té do USA. Náklady na iPhone i další prodávané výrobky by se zvýšily. Nyní Apple vyrábí telefony s náklady 4 – 10 $ za materiál plus 30 – 40 $ za pracovní sílu a dopravu. Pokud by Apple kompletně přesunul výrobu do USA, pak by celkové náklady na jeden telefon mohly dosáhnout až 100 $ za kus.
Otázkou zůstává, jestli by přesunutí výroby zajistilo očekávané množství pracovních míst. Už před nedávnem jsme psali, že čínský výrobce iPhonů Foxconn nahrazuje velké množství pracovních míst roboty. Celý článek si můžete přečíst zde.
Automatizace po celém světě
Mnoho firem po celém světě nyní využívá automatizace ke snížení nákladů. Nákup robotických výrobních linek je pro firmy mnohdy výhodnější než zachování pracovníků u výrobních linek. Podle bývalého CEO McDonaldu Eda Rensiho je levnější nakoupit roboty za 35 tis. dolarů, než najmout neefektivní zaměstnance za 15 dolarů na hodinu.
Dlouhodobý trend automatizace může mít za následek významné ztráty pracovních míst a ekonomickou nestabilitu. Podle zprávy z Oxfordské univerzity s názvem „The Future of Employment” zmizí během příštích dvou dekád okolo 50 % pracovních míst.
Zdroj: 9to5Mac