Poradna

Timelines – ta pravá „lifehackingová“ aplikace

aplikace
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Timelines je nástroj k měření a vizualizaci času, který strávíte nad jakoukoli vaší činností. Konec mrhání časem, odteď už budete vědět, jak dlouho vám daný úkon trval.

Za tímto počinem stojí český vývojář Lukáš Petr, který na tuto aplikaci dostal nápad už někdy v květnu roku 2014. Než jí ale dotáhnul do konce, stálo to hodně úsilí i času. Bylo to 525 hodin a 53 minut, co se týče vývoje a 219 hodin a dvě minuty, co se týče marketingu. Od začátku do konce to byl 1 rok a 4 měsíce. Jak je možné, že to víme tak přesně? Inu ona k tomuto totiž sama aplikace vlastně slouží. I když je titul od českého vývojáře, obsažený jazyk je anglický.

aplikace

 

Časová osa v hlavní roli

Po spuštění aplikace vás uvítá jednoduchá prohlídka, abyste věděli, jak s titulem pracovat. Timelines sám o sobě není příliš složitý, mnohé by vás ale nemuselo vůbec napadnout. Třeba jako přibližování a oddalování časové osy. Při maximálním přiblížení vidíte časový úsek rozdělený po pěti minutách, pokud ji oddálíte, co rozhraní umožní, máte náhled až po desetiletích.

aplikace

Při spodním okraji displeje pak vidíte několik prvků. V prvním zleva si můžete zadávat jednotlivé základní Timeline, které chcete měřit. Ať už je to učení, daná práce, nebo v mém případě seznam magazínů. Zde zároveň spouštíte měření času – stačí se dotknout ikony hodin. Přesně tak teď tedy vím, jak dlouho mi trvalo sepsat jaký článek.

Až se vás příště někdo zeptá, jak dlouho vám daný úkon trval, budete znát jasnou odpověď.

To však pouze v balíku jako takovém. Zanořené nabídky zde obsažené nejsou, takže nejde spustit více trackování naráz. Osobně bych uvítal možnost mít spuštěné měření jak magazínu (iLifeHacking) tak měření doby psaní konkrétního článku (Timelines recenze). Je to detail, jehož odstranění je  přislíbeno v následující aktualizaci.

aplikace

Následující tři ikony vám už umí povědět progres vašeho měřeného času. První, vypadající jako graf, vám na barevném koláči předloží poměr daných měřeních vůči těm ostatním. Dle toho, jak zoomujete časovou osu, tak se mění právě dle vámi vymezeného časového období. Je zde možnost i exportu dat v podobě souboru PDF nebo CSV.

aplikace

Symbol trojúhelníku vás vždy přenese na aktuální datum a čas. Tužkou zase můžete editovat vaši Timeline. Symbolem plus pak zadáváte nové Eventy (události), které slouží pro dodatečné/zpětné přidání něčeho, co člověk zapomněl naměřit.

aplikace

 

Efektivní využití času

Při horní straně displeje si můžete vybrat, které Timeline chcete mít zobrazené. Může to být jen jedna, dvě, deset, nebo klidně všechny. Záleží jen na vás, jak se chcete v aplikaci orientovat. V nastavení toho příliš nenajdete. Vyjma zapnutí odznaku na ikoně aplikace na ploše jsou zde hlavně odkazy na feedback, který je rozhodně vítaný.

aplikace

Timelines je v současné době promována přímo společností Apple na hlavní stránce amerického App Store. Toto se vám nepovede každý den, navíc když je přiložen i komentář editorů společnosti. Timelines si samozřejmě můžete stáhnout i z českého App Store a využít tak jeho plného potenciálu. Třeba vám pomůže zjistit, proč pořád nestíháte.

Vývoj přitom nekončí, protože plány do budoucna jsou veliké. V nejbližší době bude vylepšeno Core Experience – interakce s časovou osou a zobrazování událostí. Také bude vylepšena aplikace pro Apple Watch s watchOS 3. V dlouhodobějším horizontu je plánovaná iPad verze, synchronizace dat, upozornění zapnutí/vypnutí měření a mnohem, mnohem více. Je toho hodně a rozhodně je se na co těšit.

Chcete-li o Timelines vědět ještě více, stačí navštívit její oficialní stránky Timelinesapp.io.

[box type=”success” ]
  • Interaktivní osa
  • Export dat
  • Režim na šířku
[/box] [box type=”error” ]
  • Nejde spustit více měření naráz
[/box]
icon
Timelines Time TrackingLukas PetrProductivityZdarmaStáhnout
Beats

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.