Aplikace

Se službou Read it Later si přečtete články později, pohodlněji a offline

read it later
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Znáte tu situaci, kdy narazíte na zajímavý článek, který byste si rádi přečetli, ale momentálně na něho nemáte čas? Stačí si jeho odkaz zkopírovat do nějaké Read it Later aplikace a později se k němu vrátit. A to klidně i offline.

Ano, tuto funkci má i Safari a to jak na platformě iOS tak OS X. Říká si Seznam četby a i on vám umí předkládat články offline. Jeho nevýhoda je však v tom, že informace do něho dostanete pouze a jen z tohoto internetového klienta. Pokud máte text mimo něho, např. v aplikacích Twitter, Instagram atd., musíte jej otevřít v okně prohlížeče.

 

Read it Later aneb Přečti si později

Tuto problematiku jsem už nakousl v článku o RSS kanálech, která je pro toto jako dělaná. Doba je uspěchaná, informací je hodně a vhodná aplikace tak může být studnicí inspirace, vzdělání ale i rozšíření si vlastních obzorů. Cokoli vás zajímá, do ní odešlete, ona to oseká o reklamu a zbytečnosti a předloží vám prostě formátovaný a přehledný text, samozřejmě doplněný obrázky, případně i videozáznamem.

read it later

Díky ekosystému společnosti Apple je toto otázka pár kliknutí. Konkrétně v případě platformy iOS vám na internetové stránce stačí stisknout symbol sdílení a již jen vybrat titul, do kterého chcete daný text odeslat. Pokud titul následně otevřete, načte veškeré nově nalinkované články a uzpůsobí je pro offline čtení. Až následně můžete louskat obsah kdekoli na cestách bez ztráty jediného kb dat.

 

Tři mušketýři – Pocket, Instapaper, Readability

Ať už v App Store (popřípadě Mac App Store) narazíte na jakýkoli titul, každý bude víceméně podobný. Samozřejmě se bude mírně lišit vzhledem, tím hlavním, co jej ale rozlišuje od ostatních, jsou předplacené služby. Drtivá většina aplikací jsou totiž zdarma a zdarma s nimi můžete pracovat, dokud vám bude baterie v zařízení sloužit. Pokud jste ale vášnivými konzumenty obsahu, některé vám dokáží články opatřovat štítky, vyhledávat v nich a mnohé další.

Pocket

Nejrozšířenější a pravděpodobně i nejznámější je aplikace Pocket. Obsahuje i mikrosociální síť, ve které můžete své články sdílet s ostatními a oni naopak s vámi. Tím zde funguje i jisté sledování vybraných uživatelů. Interakce v podobě označení článku „To se mi líbí“ či možnost jej komentovat by se měla objevit co nevidět.

Cena předplatného: $4,99

 

Instapaper

Tento titul je pravděpodobně tím nejstarším v „oboru“. Vypadá jako stránka novin a je rozhodně přehlednější než Pocket, ale mimo podpory Apple Watch nenabízí nic moc navíc. Pokud však chcete jednoduchost, bude pro vás tím pravým.

Instapaper

Cena předplatného: $2,99

 

Readability

Zdarma od začátku do konce, bez skrytých investicí, bez přidané hodnoty, zato s nezaměnitelným stylem. Ostatně vyzkoušejte klidně všechny tři aplikace a až následně se rozhodněte pro jedinou, které zůstanete věrní.

Cena předplatného: není

 

Osobně informace na internetu již po několik let konzumuji výhradně kombinací RSS kanálů (aplikace Feedly) a Read it Later aplikace pro čtení offline článků. Kdykoli mám čas a chuť si něco přelouskat, zdroj mám přímo po ruce a to nezávisle na internetovém připojení, protože minimálně starší články jsou v aplikaci již načtené. A kolik že toho vůbec přečtu?

Používám titul Pocket, který každý rok svým nejvěrnějším uživatelům pošle jejich statistiku. Patřím mezi horních 5 % uživatelů a za rok 2015 jsem v aplikaci přečetl text, který by vydal na 21 knih. To není špatné, co myslíte?

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.