Světlo světa spatřila nová studie, která ukazuje, že z porovnávaných fitness náramků a chytrých hodinek jsou Apple Watch nejpřesnější, co se měření srdečního tepu týče.
Studie, která vznikla ve Stanford University, měla za úkol porovnat přesnost vybraných fitness trackerů, mezi kterými byly i Apple Watch. Šlo hlavně o to porovnat měření tepové frekvence a počet spálených kalorií během dané aktivity.
Testu se zúčastnily produkty Samsung Gear S2, Mio Alpha 2, Microsoft Band, Fitbit Surge, Basis Peak, PulseOn a další. Sbírání dat pak probíhalo tak, že každý z šedesáti figurantů (29 mužů a 31 žen) měl jeden produkt, který mu měřil dané údaje v průběhu cvičení, jízdě na kole a chůzi. Výsledky pak byly porovnávány s tzv. „zlatým standardem“ naměřeným elektrokardiografem pro měření tepové frekvence a nepřímého kalorimetru pro sledování spálených kalorií.
Vítězství jen na půl
Z hlediska přesnosti sledování srdeční frekvence, vyšly Apple Watch s průměrnou mírou chybovosti ve výši dvou procent. Na opačné straně úspěšnosti se umístily hodinky Samsung Gear S2 s chybovostí 6,8 %. Všechny produkty nejpřesněji měřily jízdu na kole, oproti tomu jim nejvíce potíží činila obyčejná chůze.
Ve sledování srdečního tepu sice Apple Watch vedou, v měření výdeje energie už je to horší. Horší to je ale u všech zařízeních, které se zúčastnily testu, a jejich výsledky byly porovnány s profesionálním kalorimetrem. Nejpřesnějším fitness náramkem, co se sledování výdeje energie týče, je Fitbit Surge, který měl však i tak míru chybovosti závratných 27 procent. Microsoft Band pak chybuje na 33 % a Apple Watch na 40 %. Na posledním místě se umístil PulseOn, který má chybovost 92,6 procenta. U takového produktu je pak na zváženou, zda má smysl, aby tuto hodnotu vůbec nějak měřil.
Plné znění studie je k dispozici zde.
Zdroj: 9to5mac.com, Macrumors.com