Měření srdeční tepové frekvence využívají hlavně vrcholoví sportovci a lékaři. V tomto článku vám ukážeme, že si tep můžete změřit sami za pomocí iPhonu a aplikace Instant Heart Rate.
[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Puls (tep) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice (aorty), odkud se šíří dalšími tepnami do celého těla. V lékařství série těchto vln odpovídá srdečnímu rytmu a frekvenci.Zdroj: Wikipedia[/box]
Příslušenství, které dokáže měřit tepovou frekvenci, je na trhu mnoho. Jedná se například o levné a dostupné hrudní pásy, fitness náramky na zápěstí, ale i luxusní Apple Watch za tisíce korun. Pokud doma nic z výše uvedeného nemáte, nezoufejte. Stáhněte si do svého iPhonu aplikaci Insant Heart Rate.
Fotoaparát a LED dioda
Asi si říkáte, jak takový iPhone může měřit tep. Je to jednoduché, stačí k tomu čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Prst přiložíte na foťák a LED dioda ho prosvítí, takže jsou vidět žilky a cévy, jak v nich tepe krev.
Samozřejmě tento postup není úplně nejpřesnější, ale pro občasné zkontrolování je dostačující. Pokud byste si chtěli vypočítat svoji maximální tepovou frekvenci, zde je vzoreček:
Výpočet maximální tepové frekvence
- Pro muže je rovna 214 – (věk x 0,8)
- Pro ženy je rovna 209 – (věk x 0,7)