Běhání a celkově sport se s technologiemi stále více propojuje a tak můžete často vidět, že běžci používají všemožné měřiče svých výkonů. Nejčastěji si hlídají tepovku. Dnes to není nic složitého a existuje několik způsobů, jak si frekvenci tepů srdce pohlídat.
Nějčastěji používané způsoby pro obyčejného člověka, pokud pominu vybavenou sportovní laboratoř, jsou buď pomocí odhadu a počítání tepů dle frekvence tlukotu tepen na zápěstí, případně krku, a nebo speciální měřič. Ten může být umístěný na zápěstí nebo přímo na hrudi u srdce. O přesnosti měření se vedou spory a tak nelze určit, z jaké části těla je přesnější výsledek. Přesto se jedná o většinou velmi přesné určení tepu a rozhodně se vyplatí investovat do tohoto „gadgetu“.
Odhadem z krku nebo ruky
Pokud běžíte, tak je velmi těžké zjistit si pouhým nahmatáním aktuální tepovou frekvenci. To se provádí spíše ihned po výkonu, abyste měli představu, na kolik tepů jste dosáhli. Krční tepna, neboli krkavice, je největší z tepen na krku a tak je její tlukot nejvíce rozeznatelný. Přiložením prstu na ní a počítáním tepů v intervalu 6 sekund dostanete určité číslo, které poté vynásobíte 10. Vyjde vám přibližná tepová frekvence za minutu.
Jedná se ale opravdu jen o přibližný odhad. To stejné můžete provést ze zápěstí, tam ale není tep tolik rozeznatelný a déle trvá, než ho nahmatáte.
Pomocí zápěstního měření
Stále oblíbenější je měření ze zápěstí. Sporttestery jsou k vidění snad ve všech obchodech s elektronikou a třeba takové Apple Watch krásně spojují styl a využití. Většinou tyto přístroje rozdělujeme na celodenní activity trackery a specializované, které měří výhradně sportovní výkon.
Mezi mé oblíbené se řadí náramek Mio Fuse. Ten propojuje měření celodenní aktivity se sportovní a přidává ukazatel tepové frekvence. Aplikace v telefonu, která s páskem komunikuje přes bluetooth pak dodá detailnější statistiky. Podle výrobce by měl velmi přesně určit tepovou frekvenci. Zajímavostí je, že technologii a své senzory dodává většině dalších výrobců, mezi kterými je i Apple s už zmiňovanými Apple Watch. Třešničkou na dortu je vodotěsnost.
Hrudní pás
Poslední hojně používanou metodou je měření hrudním pásem. Ten si obepnete kolem hrudního koše pod úrovní prsou. Nevýhodou takového způsobu je u některých běžců nepříjemné pnutí při výkonu nebo možné výpadky měření. Ty mohou být způsobeny nedostatečným navlhčením pokožky. Pokud se toto stává, doporučuji pás navlhčit speciálním gelem nebo jednoduše naslinit, aby lépe přilnul ke kůži.
K propojení opět poslouží bezdrátový bluetooth a tak vás nikde nebudou obtěžovat kabely. Vyzkoušený mám hrudní pás Wahoo BLUEHR, který vás vyjde levněji než Mio Fuse a o hodně levněji než Apple Watch.
Jak měříte tepovku vy? Spoléháte na svůj odhad nebo jdete na měření s nějakým gadgetem? Pochlubte se nám v komentářích pod článekem!