Pokud to myslíte se svým zdravím opravdu vážně, tak byste o možnostech, které Apple Watch a aplikace Zdraví na iPhone přináší měli začít rozhodně přemýšlet.
Během posledních 50 000 let lidé jako druh mnohokrát přežili v drsných podmínkách. Nedostatek potravy regulovali díky své schopnosti ukládat tuk v těle. Během posledních 200 let ale rychlost, kterou se mění lidská strava a životní styl, přesáhla schopnost našich genů se těmto změnám prostředí přizpůsobit. To zapříčinilo, že celosvětově více jak miliarda dospělých lidí trpí obezitou.
Češi jsou čím dál tím obéznější
Za minulý rok si Češi vytvořili nový rekord – v České republice řešil obezitu u lékaře každý 8. dospělý člověk (celkem 1 milion Čechů) a každý 3. člověk u nás má nadváhu (zdroj: www.szu.cz) a to znamená, že jsme na evropské špici. Tyto statistiky jsou, jak sdělují lékaři, alarmující a velmi výrazně se začínají týkat i dětí a dokonce i sportovců. Hlavními faktory těchto vzrůstajících čísel jsou levné, vysoce zpracované potraviny s rafinovanými škroby, cukry, tuky a oleji, které často neobsahují základní živiny, které se nacházejí ve vysoce výživných potravinách jako je ovoce a zelenina. Disponují ale daleko větším počtem kalorií na sousto.
Zdravotní systém je v tomto ohlednu ohromě finančně zatížený, protože v mnoha případech již řeší civilizační choroby – cukrovku, zvýšený krevní tlak a další. Ve většině případů již následkem rychlé změny životního prostředí.
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Steve Jobs – zakladatel Applu, sám před svou smrtí pocítil, jak „bezpáteřní“ zdravotní systém může být a jak nutná je jeho technologická obnova a reforma hlavně na úrovni sdílení denních zdravotních dat pacientů a subjektů, které jim poskytují zdravotní péči a prevenci.[/box]
Právě ze zkušenosti Jobse a vedení společnosti Apple vznikla potřeba pro vývoj zařízení, které pomůže lidem žít zdravější žívotní styl a sblíží vztah mezi pacientem a jeho poskytovatelem zdravotní péče pomocí sbírání a sdílení různých zdravotních dat. Z tohoto zadání vznikly samotné Apple Watch, které se po roce prodeje staly nejprodávanějšími chytrými hodinkami na světě.
Apple se na zdravotní sektor po smrti Jobse začíná soustředit čím dál tím více. Na poslední konferenci představil Apple ResearchKit a CareKit – platformy pro vývojáře, lékaře a výzkumníky, které díky nasbíraným datům z aplikací generují dříve nemyslitelné výsledky ve výzkumu a prevenci. Apple v součastnosti neustále testuje Apple Watch v praxi na různých svých zaměstnancích ve speciální simulační laboratoři, kde senzory hodinek vystavuje různým zatížením a dokonce i tepelným a klimatickým podmínkám. Cílem je zlepšit tyto senzory a do budoucna zavést i nové funkce, které vztah klienta a zdravotního poskytovatele ještě více obohatí a sblíží.
Apple Watch a iPhone vám pomůže
Díky iPhonu ve spojení s Apple Watch a HealthKit můžete sledovat například index cukru, nebo okysličení krve, procento rizikového tělesného tuku, obsah vody v těle a další zdravotnická data, která ve spojení se záznamem srdečního tepu a aktivity z Apple Watch tvoří ucelený obrázek vaší kondice a skrz další aplikace otevírají pro vás naprosto nové možnosti zlepšování.
Apple Watch jsou jak u nás často říkáme „prodlouženou rukou“ samotného iPhonu a já vám ukážu jednoduchý způsob, jak toho můžete využít, když se chcete začít cítit lépe a více energičtěji. Příjem a výdej energie je to, co v našem tělě probíhá nonstop od narození až do smrti. Klíčem k dobrému zdraví a fit kondici je potřeba příjmout princip zákona o zachování energie – správná energetická bilance, která nebude v těle ponechávat zbytkovou energii a odpady, protože právě zbytková energie je to, co se v těle ukládá v podobě tuku, který pak následně způsobuje ty různé civilizační choroby.
Kalorické tabulky omezí negativní návyky
Nejjednodušší způsob jak začít mít svůj energetický metabolismus pod kontrolou, je pořídit si iPhone a Apple Watch. Já jsem začal s nejpopulárnější aplikací Kalorické Tabulky, které spolu se senzory v iPhonu a Apple Watch pomohou zaznamenávat zkonzumované potraviny a aktivity. Sami vidíte svou denní energetickou bilanci se zadanými položkami, které ji ovlivňují a to vám pomůže si uvědomit jednoduché závislosti na zaznamenaných datech. Například, že jedna sklenka piva je shodná s energií vydanou na cestě pěšky do práce. Tímto způsobem si můžete ve vašem jídelníčku najít sérii negativních vzorců chování. Nedoporučuje začít měnit všechny negativní vzorce najednou, ale vzít si jeden a na ten se zaměřit a postupně si je zpracovávat. Motivační může být nalezení pozitivních vzorců chování ve vašem jídelníčku. Například pravidelnost v konzumaci ovoce a zeleniny, pravidelnost pitného režimu, pohybová aktivita a další. Tím jde často dosáhnout lepších změn než omezováním spousta negativ.
Ekosystém aplikace Kalorické tabulky vám nabídne následující možnosti
- záznam snědených potravin a veškeré aktivity
- data uložená v cloudu
- přístup k datům a jejich záznam přes web a mobilní aplikace
- uživatelsky tvořená databáze potravin a jejich obvyklého množství
- uživatelsky tvořená databáze aktivit (nebo propojení či dodatečné zadání aktivit ze senzorů Apple Watch)
- největší databáze potravin v České republice
- komunita uživatelů, která potraviny přidává
- kontrola uživatelských návrhů administrátory
Nejčastěší námitku co jsem od lidí slyšel, když jsem se jim pochlubil, že si eviduju snědené potraviny do tabulky, tak bylo… „A to to budeš dělat pořád?“ Ne, není nutné to dělat pořád, ale v praxi byla díky uživatelské statistice zjištěna závislost mezi pravidelností zadávání a tělesnou váhou. Ti uživatelé, kteří zadávali jídla a aktivity do aplikace alespoň 14 dní, zhubli v průměru o 4 kg, protože s častějším zadáváním položek do aplikace došlo k lepšímu porozumění chybných návyků. Na druhou stranu, u těch lidí, kteří jídla a aktivity zadávali více jak 30 dní za rok, již k velkému váhovému úbytku váhy nedošlo. Nemusíte se bát, že byste do aplikace svá jídla a aktivity zadávali celý život. Pro zjištění negativních a pozitivních vzorců vám bude stačit 14 dní jen 2x ročně a to zlvládne opravdu každý.