Ve snaze rozšířit pole působnosti v oblasti nositelných zařízení pracuje nyní Apple na několika typech chytrých brýlí. Podle zdrojů blízkých Applu by se měly brýle pro rozšířenou realitu (RR) připojit bezdrátově k iPhonu, podobně jako tomu je u Apple Watch. Toto zařízení by pak mělo zobrazovat „obrázky a další informace” tomu, kdo je má nasazeny.
Kalifornská firma taktéž kontaktovala potenciální dodavatele komponentů a objednala si menší množství součástek, jako například malé oční displeje. Všechny tyto indície naznačují, že projekt je ve fázi vytváření prototypů. Pokud bude tento postup úspěšný, tak bychom se mohli nových brýlí pro rozšířenou realitu dočkat někdy v roce 2018.
Google Glass
Brýle od Applu – to zní velmi podobně jako Google Glass, které byly představeny v roce 2013. Google Glass využívají rozšířenou realitu i hlasové ovládání. Umožňují uživatelům sledovat informace o počasí, uskutečňovat telefonní hovory nebo pořizovat fotografie. Nově vyvíjený produkt od Applu by měl fungovat na podobném principu.
Jeden ze zdrojů říká, že by tyto brýle mohly být první produktem Applu na poli rozšířené reality. Vedení firmy by mohlo zvýšit kompatibilitu s RR pomocí akvizic firem, které na tomto poli působí. Již v roce 2013 Apple koupil společnosti PrimeSense, která vyvinula pohybovou technologii pro kinetický herní systém Microsoftu. Nákupy pokračovaly také v loňském a letošním roce, kdy Apple odkoupil firmu Metaio Inc. a Flyby Media Inc.
Samotné Google Glass byly často kritizovány za slabou úroveň zabezpečení soukromí. Výsledkem byly nízké prodeje a ukončení jejich vývoje v lednu 2015.
Není jisté, jak chce tomuto problému čelit samotný Apple. Není ani jisté, jestli bude projekt i nadále pokračovat. CEO Applu Tim Cook však vyjádřil velký zájem společnosti se v této oblasti angažovat. „RR může být opravdu skvělá. Již jsme do tohoto projektu hodně vložili, a chceme v tom i nadále pokračovat.” řekl Cook.
I nedávné úniky informací naznačují, že firma prozkoumává větší množství projektů s rozšířenou i virtuální realitou, včetně plnohodnotných brýlí pro virtuální realitu. Tomuto odvětví se v Applu věnuje celý výzkumný tým. Zkoumají se různé způsoby, jak tyto technologie začlenit do budoucích produktů. Cook také nedávno uvedl, že věří, že rozšířená realita může být mnohem zajímavější než realita virtuální.
Jaký je rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou?
Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli interagovat (vzájemně se ovlivňovat) se simulovaným prostředím. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství) nebo fiktivního světa počítačových her.
Jde o vytváření vizuálního, sluchového, hmatového či jiného zážitku budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí zobrazovacího zařízení počítače, speciální audiovizuální helmy, brýlí atd.
Naproti tomu rozšířená realita (RR) je reálný obraz světa doplněný o počítačem vytvořené objekty. Jinak řečeno jde o zobrazení reality (např. budovy nasnímané fotoaparátem mobilního telefonu) a následné přidání digitálních prvků (třeba informací o daném objektu). Na podobném principu by měly fungovat i chytré brýle od Applu.
Přijde vám tento projekt zajímavý? A dokáže se Apple poprat se všemi překážkami?