Apple oslavil sté výročí narození bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho vydáním mnoha materiálů o této nezapomenutelné osobě amerických dějin.
V pondělí 29. května tomu bylo sto let, co se JFK narodil. Na jeho počest tak Apple se spoluprací s JFK Library uveřejnil microsite JFK Centennial Celebration, která nabízí mnoho informací o tomto prezidentovi nejen pro všechny studenty, ale i pro jejich učitele. Sbírka je rozdělena do čtyř kategorií dle tematického zaměření a každá je úzce propojena s Kennedyho projevy.
„Lidská mysl je naším základním zdrojem.“
Hlavně zde ale můžete shlédnout Kennedyho inaugurační projev z roku 1961, kde pronesl památnou větu: „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svojí zem“, která tehdy vedla k vytvoření amerických mírových sborů. Najdete zde i odkazy na tematické knihy v iBooks Store a v neposlední řadě i odkaz na aplikaci JFK Challenge.
John Fitzgerald Kennedy (29. května 1917 – 22. listopadu 1963), neformálně označovaný jako Jack Kennedy či JFK, byl 35. prezident USA (1961–1963). Je považován za ikonu amerického liberalismu. Jde o jediného prezidenta v historii USA, který se hlásil ke katolické církvi. Dosud je i nejmladším zvoleným prezidentem.
Americká veřejnost jej považuje za jednoho z největších prezidentů, historikové jsou však opatrnější a mluví spíše o mírně nadprůměrném. Během jeho vlády, ukončené kulkou atentátníka, proběhla Invaze v Zátoce sviní, Karibská krize, byla vybudována Berlínská zeď a začaly první střety Války ve Vietnamu. Dále pokračovalo vesmírné soupeření mezi USA a SSSR a ve svém tažení pokračovalo v Evropě i v USA hnutí za lidská práva.
Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho byl spáchán v pátek 22. listopadu 1963 v texaském městě Dallas v 12:30 místního času. John F. Kennedy byl smrtelně raněn střelou z pušky, když v rámci kampaně pro prezidentské volby 1964 projížděl ulicemi Dallasu v otevřeném voze doprovázený manželkou Jacqueline, texaským guvernérem Johnem Connallym a jeho manželkou Nellie. Vážně zraněn byl rovněž guvernér Connaly, atentát však přežil.
Vyšetřování komise zvláštního výboru a různých vládních agentur došla k závěru, že atentát byl spáchán Lee Harvey Oswaldem, bývalým příslušníkem Námořní pěchoty Spojených států. Sněmovní komise navíc konstatovala, že vražda byla výsledkem „rozsáhlého spiknutí“. Povaha tohoto spiknutí ovšem nebyla vyjasněna a existuje pouze řada podezření.
V pozadí atentátu mohl stát například kubánský režim Fidela Castra, Sovětský svaz, kubánské komunity na území USA, mafie a další. Podezření se nevyhnulo ani složkám americké vlády jako FBI, CIA a dokonce viceprezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi, který ve shodě s ústavou po Kennedyho smrti převzal úřad hlavy státu. Pravděpodobný střelec Lee Harvey Oswald se k ničemu nepřiznal a byl zavražděn dva dny po svém zadržení.
Zdroj: Wikipedie
Stránka věnována Kennedymu končí odkazy na různé sestavy souvisejících videí, knih, aplikací a na další obsah v iTunes Store. Dostanete se zde však i na různé tematické lekce z JFK knihovny a mezinárodní sbírky digitálních fotografií z míst pojmenovaných právě po tomto bývalém prezidentovi USA.
Zdroj: AppleInsider.com