Hodinky Apple Watch jsou nesmírně zajímavým produktem, který také stojí nemalé peníze. Využijete jejich potenciálu, nebo se vám vyplatí spíše ušetřit?
Nejprve je třeba nastínit obrázek uživatele, z jehož pohledu následujících deset bodů vychází. Hodinky na ruce jsem nosil každý den, i když nebyly chytré. Čas sleduji relativně často, možná však spíše ze zvyku než proto, že by mi mělo něco utéci.
Telefon iPhone je u mě v řádném zápřahu a často jej nabíjím dvakrát denně. Notifikací mi na něho chodí opravdové množství – iMessage, Messenger, emaily, Trello, Slack, Twitter, různé upomínky a informace z množství aplikací atd. Vše mám nastaveno jen na zvuk, který mám povětšinu dne vypnutý, vibrace mám vypnuté standardně.
5 důvodů pro Apple Watch
- Styl a personalizace
Apple Watch jsou prostě „stylovka“ a i ti, kterým se nelíbí, musí uznat, že produkt je to dozajista kvalitní. Díky množství vyměnitelných pásků a různých ciferníků si jejich vzhled můžete kombinovat dle vaší libosti, dle toho, jak se ráno vyspíte i dle toho, jak se třeba oblečete.
- Aplikace Aktivita
Mít osobního trenéra na zápěstí ruky je rozhodně fajn. Berte ho ale jako trenéra, který vás motivuje a žene k plnění vámi nastavených cílů. Ano, buzeruje vás, ale kdykoli ho můžete umlčet. Důležité je, že vám řekne, abyste se šli projít, když už dlouho sedíte, abyste trochu mákli, pokud se jen válíte. Být zdraví je důležité a Apple Watch se hodně snaží, abyste zdraví byli. Proto vám nabízí i aplikaci Cvičení.
- Aplikace Zprávy
Sama o sobě není aplikace žádným zázrakem a při běžném dni ji nejspíš k odpovědi nevyužijete. Pokud ale cestujete, sportujete, nebo jen tak vyrazíte do přírody s telefonem v batohu, aby vás netížil v kapse, dostává tato aplikace jiný rozměr. Odpovědět můžete množstvím předdefinovaných zpráv, animovaným emotikonem nebo veškerý obsah jednoduše nadiktujete – bez hledání telefonu, ať už je kdekoli.
- Digitální korunka (Digital Crown)
Její používání je prostě návykové a bude vás bavit jí používat. Ono totiž budete i muset, protože displej hodinek je příliš malý na to, abyste na něm prováděli různá gesta. I když třeba rolovat po displeji lze, prstem si při tomto úkonu zakryjete celý obsah. S digitální korunkou toho docílíte značně elegantněji při stálém sledováním celého displeje. A co nezvládne korunka, zvládne Force Touch. Ten mě však nijak neoslovil a jeho používání v prostředí hodinek není nijak zásadní.
- Výdrž
Při představení hodinek, i po zahájení jejich prodeje, si uživatelé stěžovali na výdrž jejich baterie. Mé zkušenosti jsou však naprosto opačné. Málokdy se mi podařilo dostat výdrž pod 50 %. Obvykle je dávám nabíjet při hodnotě kolem 60 %. Mé využívání je přitom standardní, samozřejmě při zapnutí různých aktivit klesne výdrž dolů. Avšak ani režim cvičení na ně neměl nijak velký vliv – celý den vám tak bez sebemenších problémů rozhodně vydrží (testovaná verze byla o velikosti pouzdra 42 mm).
5 důvodů proti Apple Watch
- Rychlejší vybíjení telefonu
I když při mém používání vydrží hodinky bez problému i dva dny, na telefon mají značný dopad. Přičemž čím více je využíváte, tím více se vám telefon vybíjí. Je to pochopitelné, ale nepříjemné. Dřív jsem nabíjel 2x denně, avšak to „mezinabíjení“ bylo jen pro sychr. S Apple Watch je nutností.
- Neustálá komunikace s telefonem
Apple Watch si berou informace z propojeného telefonu. Ať tedy chcete zjistit, jaké je počasí, kolik dali naši hokejisté gólů atd., tak se data musí přenášet mezi oběma zařízeními – propojení mezi nimi je uskutečněno formou Bluetooth. Vše tak trvá trochu déle, než kdybyste to samé udělali na telefonu. Apple už zakázal vytvářet aplikace, které kompletně kooperují s aplikacemi v telefonu, dá se tedy soudit, že se veškeré časy budou snižovat. V současném stavu to ale zatím není nic moc.
- Ukazování času
Hodinky jsou primárně určeny k ukazování času. A určitě tomu tak bude ještě dlouho. Proto mě při používání Apple Watch dost štvalo, že jsem při prostém pohledu na displej viděl jen černo. Bez doteku či pohybu rukou se vám čas prostě nezobrazí. Kuriózní to je hlavně v momentě, kdy máte jednu ruku plnou, potřebujete vědět kolik je hodin, a displej se ne a ne rozsvítit. Mácháte tak rukou nahoru a dolů až se displeje nakonec dotknete nosem.
- Intenzita a režim haptické odezvy
V první řadě je třeba říci, že haptická odezva je určitě fajn. Je to prostě jako když vás někdo pošimrá na ruce. Rozhodně to není poklepání, rozhodně to není nějaké bušení. Pří řízení auta ji navíc sotva pocítíte. Tím, jak jsou hodinky úzce propojené s telefonem, tak na to, na co máte v telefonu nastavené upozornění, budou upozorňovat i hodinky. Osobně se mi to nelíbí, protože chci, aby telefon naprosto mlčel a hodinky mě haptikou upozorňovali na vše. To bohužel možné není, a tak mi stejně spousta událostí uteče i s hodinkami na ruce.
- Cena
Ať se vám to líbí nebo ne, Apple Watch jsou drahé. 9 490 Kč za 38 milimetrové a 10 990 Kč za větší 42 milimetrové pouzdro, pokud se bavíme o nejlevnější edici Sport, a když si vezmete ten fakt, že se jedná o hodinky, je prostě hodně. Důležité tak je, abyste si jejich koupi uměli dobře zdůvodnit. Lepší fitness náramek může stát i 4 tisíce, za ty opravdu nabušené funkcemi zaplatíte až 7 tisíc. A to už není takový rozdíl, když si vezmete, kolik víc s Apple Watch dostanete.
A co vy milujete a nesnášíte na svých Apple Watch? Sdělte nám to do komentářů pod článkem.