Dlouho se věřilo, že používání mnoha aplikací a jejich „tvrdé ukončení” ( Force-Quit ) v iOS může napomoci ušetřit životnost baterie iPhonu nebo zlepšit rychlost systému, když začal být smartphone pomalý.
Začátkem týdne se uživatel iPhonu rozhodnul kontaktovat CEO Apple Tima Cooka, aby jednou pro vždy záležitost vyřešil, ale místo toho dostal odpověď od Craiga Federighiho, Apple Senior viceprezidenta softwarového inženýrství.
Craig Federighi se vyjádřil: Ne, zavírání aplikací nešetří baterii
Na otázku, zda konkrétně Cook ukončuje aplikace k šetření baterie, a že je to opravdu „nezbytné k šetření baterie”, stručně Federighi odpověděl „ne a ne”. Každopádně daleko od oficiální zprávy o „tvrdém ukončení” (Force-Quit) od Applu too bylo řečeno mnoha společnostmi přímo o tomto mýtu již před šesti lety, kdy začal být multitasking v iOS 4 dostupný.
Jednoduchá povaha odstranění aplikací z pásu multitaskingu a jednoduše jejich ukončení vedlo k vytvoření mýtu, že jsme věřili v to, že baterie iPhonu vydrží o něco déle. Ale po několikaletých chybných uváženích je fakt opačný: můžete tímto způsobem zkracovat životnost baterie svého iPhonu.
Existuje však několik výjimek, jelikož mohou být provedeny jisté procesy, ale nejčastěji je aplikace zařazena na pozadí a „zamrzne” a bere si větší část baterie. Vyjádření technika z Genius Baru, Scottyho Lovelesse, je, že pokud vynutíte vypnutí aplikace (Force-quit), tak se smažou veškerá data z paměti RAM vašeho iPhonu dané aplikace a příště, když ji spustíte, je nutné vše načíst znovu.
Pokud je to aplikace, kterou používáte často, jako počasí a informace o dopravě, například, všechna tato vynucení ukončení aplikací mohou poškodit baterii iPhonu a jeji životnost. Výjimky tvoří případy, kdy vypnete funkci Aktualizace aplikací na pozadí, které využívá nejvíce Facebook, ale v ostatních případech Force-quit nezvyšuje životnost.
Navíc iOS zavírá aplikace automaticky, když potřebuje více paměti, takže vlastně děláte se svým zařízením to, co víceméně dělá samo. Je myšleno, že jste uživatel, a ne „domovník”. Pravdou je, že tyto aplikace v multitaskingu nejedou všechny na pozadí: iOS je „zamrazí” v místě, kde jste ji opustili proto, aby byla připravena, až se vrátíte zpět.
Pokud ale nemáte povoleny aplikace na pozadí, nemají dovoleno takto běžet, jako je přehrávání hudby (mimo iTunes, Spotify apod.), používání lokace, nahrávání audia, a mnoho dalšího: kontrola příchozích hovorů jako Skype. Všechny tyto výjimky, jedna po druhé, vám budou indikovat u ikony baterie, že běží na pozadí.
V případě mobilní aplikace Facebook byla aplikace shledána jako žrout baterie, který má těžký dopad na spotřebu telefonu, i pokud kompletně vypnutá funkce Aktualizace aplikací na pozadí. Sociální síť údajně implementovala řešení problému s odvoláním na hlavní viníky jako „CPU spin” v kódu aplikace a tichý zvuk na pozadí pokračující z autopřehrávání videí po ukončení aplikace.
Toto byl vzácný případ, nicméně, uživatelé by se měli držet Federighiho stručné rady namísto vyvíjení dlouhodobého tlaku na telefon. Pokud jste někdy měli opravdové obavy o každodenní použití baterie, Apple nabízí jednoduchý, ale užitečný nástroj, abyste zůstali nad věcí.
Jděte do Nastavení -> Baterie a sjeďte dolů na Využití baterie. Posledních 24 hodin a Posledních 7 dní vám mohou dát představu o největších žroutech baterie.
Můžete také konkrétní aplikaci zamezit přístup k Aktualizaci na pozadí – nebo ji vypnout úplně, i když to může drasticky omezit její klíčové funkcec – v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace aplikací na pozadí.
Zdroj: MacRumors