Aplikace iDrby Pro Apple Watch

Aplikaci Záchranka čeká nová aktualizace

Záchranka

Aplikace Záchranka je tady s námi již skoro rok. Za tu dobu si ji stáhlo na 280 tisíc uživatelů a pomohla ve stovkách případů tísňových volání.

Od 8. 3. 2016, kdy byla aplikace spuštěna, odeslali pacienti pomocí aplikace přes 4 000 nouzových zpráv. U více než 450 případů pak díky systému došlo k výraznému zkrácení doby vyslání posádky na místo události.

Hra o čas

Čas hraje v případě záchrany života klíčovou roli. O životě často rozhodují vteřiny. Rychlost vyslání vozidla záchranné služby však závisí na informacích, které v průběhu telefonického hovoru předáváme operátorce na tísňové lince 155.

Záchranka

Odeslání přesné polohy v případě nouze je velmi důležité. I dnes, ve 21. století, kdy je mobilní telefon vybaven množstvím senzorů a na ruce nosíme chytrá zařízení monitorující každý náš pohyb, je jediným spojením pacienta se záchrannou službou telefonický hovor.

Revoluční změnou práce záchranné služby bylo v roce 2016 zavedení datové komunikace mezi pacientem a dispečinkem pomocí aplikace Záchranka. Komunikace prostřednictvím hlasového hovoru je stále tím rozhodujícím pro vyslání pomoci. Po stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci proto vždy dochází k vytáčení linky 155.

Současně s tím jsou však datovou komunikací, či pomocí SMS, odeslána důležitá data, která výrazně zrychlují proces nabrání tísňové výzvy, a tím i rychlost vyslání vozidla záchranné služby či vrtulníku. Zaslaná nouzová zpráva obsahuje především vaši GPS polohu, ale také například informaci o chronickém onemocnění či užívaných medikamentech a alergiích.

Aktualizace již v březnu na konferenci INSPO 2017

Další velkou aktualizací projde aplikace již příští měsíc. Její tvůrci odhalí další nové funkce na konferenci INSPO 2017 (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami), kterou bude hostit pražské Kongresové centrum, a to v sobotu 25. března.

Prostřednictvím nových funkcí budou moci neslyšící v rámci tísňového volání popsat své zranění i bez hlasové komunikace.

“Kromě přednášky budeme mít na konferenci taky stánek, kde návštěvníci uvidí, jak se aplikace používá pro nevidomé a pro neslyšící. Budou si moci taky zkusit resuscitaci pod dohledem zkušeného záchranáře,” říká autor aplikace Filip Maleňák.

V nových aktualizacích se můžete těšit nejen na rozšíření funkcí pro neslyšící, ale také na možnost manuálního nastavení jazyka či rozšíření databáze bodů zájmu. Zajímavou informací je také fakt, že aplikace umí sama rozeznat zemi, ve které se nacházíte, a na základě vaší polohy vytočit zahraniční telefonní číslo. Současné odeslání polohy (prozatím) funguje pouze v ČR.

Záchranka

 

Zdroj: Záchankaapp.cz, INSPO.cz

iPhone Xs

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.