Poradna

WebKit umožní v Apple Watch procházet webové stránky s watchOS 5

watchOS 5 webkit Apple Watch

V novém systému pro Apple Watch watchOS 5 půjde brouzdat po internetu. WebKit zajistí zobrazení webových stránek. Podívejte se, jak to bude fungovat.

Prohlížení webových stránek je na malém displeji Apple Watch hloupost. To si zřejmě myslí většina uživatelů a ani jim asi tato funkce zatím moc nechybí. Ano, určitě nebudete každý den brouzdat hodiny internetem na tak malém displeji. Ale jsou situace, kdy je tato možnost velmi příjemná. Jako první mě napadne otevření odkazu z příchozí zprávy. V tento moment mi okamžité otevření na Apple Watch skutečně chybí.

WebKit v aplikaci Zprávy

A právě když vám někdo zašle zprávou odkaz a vy si jej na Apple Watch otevřete, zobrazí se nyní informace, že máte vzít do ruky iPhone a zobrazit si ho tam. S watchOS 5 se ale otevře malý webový prohlížeč přímo v hodinkách.

WebKit watchOS 5 Apple Watch

A skutečně se otevřená stránka chová tak, jak byste čekali. Není to jen nějaký náhled, ale „živá“ webová stránka s funkčními odkazy, na které lze i s Apple Watch klikat. Zobrazit by se měl všechen standardní obsah. Předpokládám, že třeba flash nezobrazí, ale ten je na většině webech naštěstí už mrtvý.

WebKit v aplikaci Mail

Také v případě příchozího mailu s webovým odkazem se otevře webový prohlížeč. Aplikace Mail podporuje i zobrazení HTML mailů, takže se ukáží například obrázkové newslettery. Doteď jste na Apple Watch zobrazili pouze prostý text.

Vyhledávání na Googlu a používání dalších služeb

V Apple Watch nebude aplikace Safari. To je podstatná informace. Nepůjde tedy jen tak Safari otevřít a podívat se na libovolnou webovou stránku, jak jste zvyklí na iPhonu nebo Macu. Jde si ale pomoct lehkou oklikou.

WebKit watchOS 5 Apple Watch

 • Z iPhonu nebo Macu si pošlete iMessage s odkazem na Google nebo jiný vyhledávač
 • Otevřete si odkaz na Apple Watch
 • Počkejte, než se stránka načte a klepněte na vyhledávací pole
 • Nadiktujte hledaný výraz a klepněte na potvrzení hledání

Něco ale na hodinkách přece jen nenačtete. Nemůžete například sledovat YouTube videa ani jiný videoobsah. Velké webové stránky se zase mohou dlouho načítat a chce to trpělivost. Není to tedy opravdu na dlouhé brouzdání ale spíše jako nouzové řešení. Navíc se v případě dlouhého a častého načítání webových stránek rapidně snižuje výdrž baterie.

Příjemné je, že i Apple Watch budou podporovat přizpůsobené zobrazení pro lepší čtení. Odstraní se reklamy, zbytečné obrázky a zůstane dobře čitelný text. Weby, které jsou dobře optimalizované na mobilní procházení, budou dobře použitelné i na Apple Watch.

WebKit watchOS 5 Apple Watch

WebKit gesta

Webový prohlížeč v Apple Watch podporuje několik šikovných gest.

WebKit watchOS 5 Apple Watch

 • Použijte digitální korunku nebo přejíždějte prstem po displeji pro posun stránky
 • Dvojitým klepnutím můžete přiblížit nebo oddálit stránku
 • Silnějším stiskem Force Touch zobrazíte volby pro vrácení se zpět, posunutí dopředu, obnovení stránky a zapnutí čtečky
 • Klepnutím na textové pole se zapne diktování

Jak vymažete data o procházení

Apple Watch ukládají data o procházení a uchovávají tak historii. Údaje ale lze jednoduše vymazat a to přímo z hodinek.

WebKit watchOS 5 Apple Watch

 • Otevřete aplikaci Nastavení v Apple Watch
 • Zvolte možnost Obecné a pak Údaje o webových stránkách
 • Zde můžete vymazat jediným stiskem všechna data o procházení

Jedinou volbou tak odstraníte všechny cookies, přihlašovací údaje a historii. Zatím to nevypadá, že by hodinky uchovávaly uživatelsky dostupný seznam procházených stránek, takže není možné vymazat pouze historii, ale odstraní se najednou vše.

Kdy a kdo si užije procházení webu s Apple Watch

Tak a teď to nejdůležitější. Pokud se těšíte, až budete moct na Apple Watch zobrazit webové stránky, tak vás možná zklameme. Integrace Webkitu se totiž týká pouze Apple Watch Series 3. Všechny starší modely mají smůlu.

Ostrá verze systému watchOS 5 pak vyjde nejspíše během září. Beta testování bylo zahájeno už 4. června, takže vývojáři měli dost času na reportování chyb a v Apple zase snad vše zvládnou doladit.

Zdroj: Macrumors.com

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)