Vyjma aplikace Aktivita nabízejí Apple Watch ještě jiný monitor vašeho pohybu. Cvičení totiž slouží k jednorázové akci, při které si zvolíte cíle, kterých chcete dosáhnout.
V sobotu 21. května byl pořádán tradiční Pochod Praha – Prčice, který měří šílených 70 km. Já na něho vyrazil z jihočeského Tábora po trase, která je značně smířlivější, i když i tak dost vražedná. Dát si jen tak na sobotní procházku 30 km, víceméně bez tréninku, je docela maso. Došel jsem to, ale bolelo to. Celou trasou mě provázely hodinky Apple Watch. Jak to zvládly?
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Pochod Praha – Prčice je nejznámější organizovaný turistický a dálkový pochod v České republice. Na jeho založení v roce 1966 se podíleli Jiří Dvořák, hlavní redaktor časopisu Turista, a Ing. Karel Kulle s místním rodákem a sportovním propagátorem Stanislavem Ratajem. Trasu údajně inspirovala paní Běla Dvořáková, která zakladatelům pochodu, marně hledajícím atraktivní cíl ve vzdálenosti kolem 70 kilometrů od Prahy, aby se trasa dala ujít za denního světla, řekla: „Je čas na oběd, běžte s tím už do Prčic!“ Pochod se obvykle koná 3. sobotu v květnu.
Zdroj: Wikipedie
[/box]
Do Prčic je cesta, jako žádná ze sta
Aplikace Cvičení v Apple Watch vám umožňuje zvolit si svou aktivitu – chůze venku, běh venku, jízda venku, chůze v hale, běh v hale, jízda v hale, eliptical, veslování, stepper, jiné a následně si zvolit cíl, kterého chcete dosáhnout. Ten určíte buď v aktivních kaloriích, které chcete spálit, čase, který chcete cvičením strávit, kilometry, které chcete zdolat, nebo si dáte jen volné, čímž nejste žádnými hodnotami svázáni a až usoudíte, že chcete skončit, cvičení ukončíte.
Pak už stačí dát start a začít se činit. V mém případě jsem při pochodu do Prčic zvolil délku trasy třiceti kilometrů a začal počítat. Hodinky při odchodu z domova byly nabity na 100 %. Pro měření ve svém iPhone používám aplikaci Runkeeper. Pozorovat progres na hodinkách je ale rozhodně uživatelsky příjemnější, než lovit telefon z batohu.
Cvičení je propojené nejen s aplikací Aktivita ve vašich hodinkách, ale i s aplikací Zdraví ve vašem iPhonu.
O ten má člověk i větší strach, že se mu vybije, tím jak jej tak často nekontroluje. Na hodinky přitom vidíte pořád, pořád víte, jak si vedete, kolik toho máte za sebou, kolik vám zbývá. Škoda ale, že aplikace Cvičení nedokáže ukázat mapu, když hodinky samotné navigaci podporují a aplikaci Mapy obsahují, stačilo by to jen provázat. Zde je nutné využít aplikace Runkeeper (či jiné).
Pokud máte režim Cvičení zapnutý, nad ciferníkem hodinek vidíte symbol aktivity – ikonu běžce. Při trackování ale můžete být stále přepnuti v aplikaci, protože ta se vám, oproti ostatním aplikacím, po určitém čase nezresetuje na domovskou obrazovku. Jakmile tedy pohnete paží, ihned vidíte svůj progres.
Čas, tempo, vzdálenost, kilokalorie, tep
Ten lze sledovat jak ve vámi navolené kategorii cíle, tak v mnohých dalších. Jsou to uplynulý čas, aktuální tempo, vzdálenost, aktivní kilokalorie, kilokalorie celkem a srdeční tep. Ten zjišťují diody na spodní straně hodinek a v aplikaci Cvičení je standardně zapnutý. Když jsem se na cestu vydával, tak jsem to nijak neřešil, což se však postupem času změnilo.
Po necelých 24 kilometrech totiž baterka padla na hodnotu dvaceti procent a začal jsem mít obavy, zda vůbec vydrží. Šel jsem tedy do aplikace Watch ve svém iPhonu a hledal, zda se nedá monitor srdečního tepu vypnout, protože jeho údaje pro mě stejně nebyly nijak důležité. V záložce Cvičení jsem našel úsporný režim, který tuto funkcionalitu potlačí, a tak jsem jeho služeb využil.
Nutno říci, že po celý dlouhý pochod jsem s hodinkami nic nedělal, než jen měřil své „cvičení“. Propojený telefon byl zastlaný kdesi v batohu a pořídil jsem s ním maximálně pár fotografií. Zátěž na baterii hodinek tak činila jen spuštěná aktivita a sem tam pořízený otisk obrazovky z důvodu doprovodných snímků do tohoto článku.
Až 18 hodin výdrže
Vydržely tedy Apple Watch 30 kilometrů zápřahu? Vydržely 7 a půl hodiny měření (i když posledních 5 km bez monitoru srdečního tepu)? Vydržely! Ale bylo to za vteřinu 12. Z tábora do Prčic to bylo asi o 200 metrů méně, než zmíněných 30 km. Na ciferníku pořád zbývalo cca 5 procent. Jenže i když jsme byli již v cíli, konec cesty byl ještě daleko (minimálně obrazně řečeno).
Museli jsme se dostat na sběrné místo k odvozu a samozřejmě, každý naměřený metr a ušlý krok se počítá, a tak jsem měřil dále. Když už bylo auto na dohled, když už jsem skoro bral za kliku a chtěl aktivitu ukončit, rozsvítil obrazovku a než stihl dát konec, hodinky se odporoučely. Naměřené hodnoty se však naštěstí zachovaly.
Jen pro srovnání – Apple ve specifikaci hodinek uvádí, že se zapnutým monitorem srdečního tepu vydrží jeho hodinky až 18 hodin. Už se ale nedočtete, za jakých podmínek. Cvičení tak asi vyvíjí větší zátěž na baterii.
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Jaké hodnoty tedy Apple Watch naměřili na cestě z Tábora do Prčic:
Aktivní kilokalorie: 1 421 kcal
Uplynulý čas: 7 hodin 39 minut
Kilometry 31,72 km
Z aplikace Zdraví v propojeném iPhonu jsem se dozvěděl ještě následující údaje (jedná se p údaje za celý den a ne jen zas spuštěnou aktivitu):
Aktivní kilokalorie: 1 524 kcal
Cvičení: 7 hodin 40 minut
Chůze a běh: 33,96 km
Klidová energie: 1 914 kcal
Kroky: 43 027 kroků (doporučených je min. 10 000 denně)
Minuty cvičení: 193 minut
Neprosezené hodiny: 12 hodin
Vystoupaná patra: 15 pater
Srdeční tep: 94 úderů za minutu
[/box]
Aplikace Cvičení se vás snaží i motivovat, oproti Aktivitě jí to ale moc nejde. Na progres mě upozornila v půli cesty, pak 1 km před cílem a následně až když jsem jej dosáhl – s vypětím všech sil. Trošku více toho hecování by se určitě hodilo. Díky vzájemné provázanosti jsem však několikrát protočil denní cíle Aktivity, ve které jsem také dosáhl nových rekordů (které už asi nikdy nepřekonám).
Je to extrém, málo kdo bude měřit takto dlouhou aktivitu a když už, tak spíše výjimečně. Kdybych vypnul měření tepové frekvence hned, hodinky by určitě vydrželi až do večera. Výdrž je tedy plně postačující. Při běžném používání mám totiž na konci dle kolem 50 %. Profesionální sportovci navíc nebudou sportovat s takto univerzálním zařízením a pořídí si zařízení ke sportu určené.
Takže Apple Watch obstály. S chlupem, ale přece. Je tomu nějaký ten rok, kdy jsem podobné zátěži vystavil hodinky Pebble se zapnutou aplikací Runkeeper. Aplikace na nich však po deseti kilometrech padla a s ní i celé hodinky. Technologie tedy pokročila a s Apple Watch tak můžete jít klidně do Prčic.
A co vy, používáte ve svých Apple Watch funkci Cvičení, nebo dáváte přednost jiným aplikacím, jako je Runkeeper a jiné jemu podobné?