iDrby

Steve Jobs a jeho ikonický portrét. Co mu předcházelo?

portrét
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Tu fotografii dobře znáte. Už v roce 2006 ji pořídil fotograf Albert Watson, a když se nyní jméno Steve Jobs vysloví, jistě si vzpomenete právě na tento snímek. Co mu ale předcházelo?

Pořízení fotografie bylo součástí projektu, kdy Albert Watson fotografoval nejmocnější lidi Spojených státu amerických. Toho dne se měl Steve Jobs dostavit na devátou hodinu ranní s tím, že fotografování potrvá celou hodinu. Jak Watson vzpomíná, prý se teprve pár minut před Jobsovým příchodem dozvěděl, jak fotografování nesnáší.

Protože ale znal Jobsovu povahu, přišel se sice riskantním, ale smělým, nápadem. Jobs dorazil přesně a Watson ho hned ubezpečil, že namísto hodiny by focení mohli stihnout za poloviční čas. To samozřejmě Jobse potěšilo, takže se okamžitě uvolnil a začal maximálně spolupracovat, aby se jim to povedlo.

Díky zkrácení času ale musel Watson improvizovat. Přistoupil tedy k fotografii, jako kdyby Jobse snímal na úřední dokument. Nemusel tedy nic složitě nastavovat, ani po fotografovaném aktérovi nemusel chtít jakékoli pózy. Tedy vyjma jediné.


Steven Paul Jobs, často pouze Steve Jobs, (24. února 1955 San Francisco, USA – 5. října 2011 Palo Alto, USA) byl zakladatel, výkonný ředitel (CEO) a předseda představenstva firmy Apple a zároveň jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních čtyřiceti let. V roce 1976 spolu se Stevem Wozniakem založil firmu Apple, která vyvinula jedny z prvních úspěšných osobních počítačů, založil také firmu NeXT a pod jeho vedením se proslavila i filmová studia Pixar.

Zdroj: Wikipedie


Nejlepší fotografie

Měl se opřít, jako kdyby seděl u stolu a naproti němu bylo několik lidí, kteří nesouhlasí s jeho nápady, i když on ví, že má pravdu. To byla pro Steva jednoduchá práce, protože tu přece dělal každý den. Za 20 minut měli hotovo a Steve Jobs se mohl jít věnovat dalším záležitostem v jeho nabitém programu. Sám poté prohlásil, že to byla nejlepší fotografie, jak ho kdy kdo zachytil.

Steve Jobs

Watsnovi to přišlo jen jako lichocení za to, že mu ušetřil takového času. Po Jobsově smrti si ale společnost snímek vyžádala k použití na svých webových stránkách jako vzpomínku na největší její osobnost. Snímek byl také použit v biografii od Waltera Isaacsona pojmenované jednoduše „Steve Jobs“, jejíhož vydání v listopadu roku 2011 se už nedožil.

Zdroj: diyphotography.net

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.