iDrby

Staré Macintosh počítače vypadají po renovaci jako nové, nevěříte?

Marek Veselý

Javier Rivera z amerického Kansasu objevil skvělou kombinaci chemických prostředků, díky kterým renovuje staré zažloutlé počítače Macintosh. Ty ve vyčištěném kabátku vypadají znovu jako nové.

Během KansasFestu, každoročního setkání majitelů a fanoušků počítače Apple II, přináší účastníci Riverovi své zažloutlé monitory, klávesnice a počítačové skříně, aby je vyčistil svojí speciální směsí chemických přípravků. Jedná se o sloučeninu silného peroxidu, kořenového škrobu a OxiCleanu, pracího prostředku.

Macintosh

Staré počítače Macintosh měly kryty vyrobeny z bílého plastu, který však reagoval na světlo, respektive sluneční svit, a časem tak zažloutl. Dalo by se říci, že Rivera tuto reakci obrátí, kdy vezme plastové části ven na slunce a vydrhne je svým speciálním přípravkem. Během několika hodin mají počítače svoji původní bílou barvu.

Vlastně se jedná o metodu s názvem Retrobrighting, objevenou britským chemikem v roce 2008. Původně se lidé domnívali, že je zažloutlá barva trvalá, ale v jednom německém muzeu byli úspěšní při vybělení plastů, a to díky peroxidu vodíku.

Pokud máte doma nějaký ten starý kousek z dílen Applu se žlutou patinou, můžete tento postup sami vyzkoušet. Za případné poškození však neručíme, vše děláte na vlastní riziko.

Zdroj: CultOfMac

iPhone XR

O autorovi

Marek Veselý

Marek Veselý

Technical writer, editor, korektor, redaktor a překladatel, věčný student, milovník angličtiny a češtiny, spáč, Apple uživatel a zároveň velký kritik.