Apple Watch iDrby

Apple začíná sbírat data o srdeční frekvenci uživatelů Apple Watch

Zdraví
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Apple tento týden začal shromažďovat data o srdeční frekvenci od mnoha uživatelů Apple Watch, kteří se přihlásili k účasti na studii, jenž probíhá ve spolupráci se Stanford Health Care.

Majitelé Apple Watch, kteří se v listopadu loňského roku zúčastnili studie Apple Heart Study, nyní dostávají od Applu notifikace o tom, že se projekt pomalu rozjíždí. Klepnutí na takové oznámení následně otevře aplikaci Heart Study, jenž vyžaduje ověření účasti na projektu, stejně jako potvrzení, že je testovaný schopný komunikovat v anglickém jazyce.

Apple Watch

Na účast ve studii však nemají nárok pacienti s již existujícími srdečními chorobami, ani ti, kteří užívají antikoagulační léky na předpis. Jakmile uživatel potvrdí, že splňuje stanovené požadavky, společnost Apple mu odešle několik e-mailů. Ty obsahují nejen dokument o informovanosti subjektu, ale i souhlas a informace týkající se práv a předpisů HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act).

Oficiální název studie zní „Apple Heart Study: Assessment of Wristwatch-Based Photoplethysmography to Identify Cardiac Arrhythmias“. Její cíl je nejen zdokonalit samotné měření, a poučit se z něho pro příští generace Apple Watch, ale také získat podklady pro to, aby mohly být tyto chytré hodinky společnosti usneseny jako certifikované zdravotnické zařízení.

 

Fotopletysmografie

Studie se opírá o specializovaný snímač tepové frekvence umístněný na spodní straně Apple Watch a aplikaci pro shromažďování údajů, které lze použít k identifikaci nepravidelných srdečních rytmů. Pokud účastník studie vykazuje abnormální srdeční činnost, obdrží o tom oznámení na své Apple Watch i telefon iPhone. Zároveň tak má nárok na bezplatnou konzultaci s lékařem a periferní elektrokardiogram pro další přesnější sledování.

Měření tepu s Apple Watch probíhá tzv. fotopletysmografií. Osvitové diody na spodku pouzdra vám prosvětlí pokožku a na základě intenzity odraženého světla, vám vedle umístěný fotoelektrický senzor spočítá tepovou frekvenci. Toto dokážou všechny modely chytrých hodinek Applu, proto se této studie může zúčastnit jakýkoli jejich majitel, který žije ve Spojených státech a je starší 22 let.

Zdroj: AppleInsider.com

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.