iDrby Mac

Recenze: MacBook Pro překonává v reálném světě počítače s Windows

Apple Special Event

Recenze nového 13palcovém MacBooku Pro bez Touch Baru už můžete vídat nějaký ten pátek. Jaký je nový stroj s Touch Barem? Co jste ještě neměli možnost vidět, je 15palcový model s Touch Barem. Právě tento model již otestoval jeden profesionální video editor. Jeho recenze ukazuje, jak si MacBook vede v reálném světě a zaměřuje se na jemu často vyčítané chyby.

MacBook Pro

Autor se jmenuje Thomas Grove Carter a pracuje ve společnosti Trim Editing. Firma se zabývá editováním reklam, hudebních videí a filmů, a používá k tomu program Final Cut Pro.

Jeho recenze sleduje každodenní používání MacBooku Pro pod rukama profesionálního editora. Podle jeho slov je 15palcový model (specifikaci neupřesnil) více než schopný zvládnout upravování videa v rozlišení 5K. Také dodává, že si v reálu „lehce podá” konkurenční skvěle vybavené PC.

Zaprvé je opravdu rychlý. Používal jsem nový MacBook Pro a verzi Final Cut Pro X pro editování a stříhání videa v rozlišení 5K celý týden, a vše šlo jako po másle. Bez ohledu na to, co si o jeho parametrech myslíte, software a hardware jsou skvěle sladěny, a nechávají za sebou i výkonné stroje se systémem Windows. Moje verze si hravě poradí s dvojicí 5K monitorů, které mají obrovské množství pixelů.

USB-C není problém

Čtveřici nových portů komentuje s nadhledem: „Citím se podobně, jako když jsem v roce 2012 ztratil DVD mechaniku, FireWire 800 a Ethernetový port na svém Retina MacBoooku Pro. Prvního půl roku to může být trochu otravné, ale pak se opět ocitnu v budoucnosti.”

Carter používá externí USB-C SSD disk T3 od Samsungu. Toto zařízení je podle jeho slov velmi rychlé a má velikost kreditní karty. Jedinou změnou tak je, že nepotřebuje redukci z USB-A do C. Kromě zmíněného SSD disku bude také používat Thuderbolt 3 dock, pomocí kterého rozšíří MacBook o nové porty. Podobné rozšíření měl i u svého starého MacBooku Pro. Využívá jej pro připojení starších monitorů a dalších periferií.

Čtyři Thunderbolt 3 porty využiji v širokém množství případů, v tomto opravdu nevidím problém.

Touch Bar si zamilujete 

Práci s Touch Barem provázela prvotní skepse. Výsledek se podobá incestu mezi klávesnicí a iPadem mini s Retina displejem. Jakmile jej ale začnete používat, už není cesty zpět. Carter oceňuje hlavně využití jezdců. Může tak rychle vkládat přesné informace. Touch Bar mu nahradil i velké množství klávesových zkratek.

Žijeme nyní v novém světě. Technologie doslova letí kupředu, občas trochu nárazově jako v případě MacBooku Pro. YouTubeři denně nahrávají úžasná 4K videa, zatímto některé TV stanice si stále vystačí s rozlišením 1080p a ubývajícím počtem diváků. Nový MacBook Pro by měl pokrýt široké spektrum zákazníků a oborů. Avšak je nepravděpodobné, že by mohl uspokojit všechny.

Profesionál by měl být definován svou prací a hodnotami, které dodává. Nikoli svým vybavením. Používat nový MacBook Pro nebo jej nepoužívat? Vašemu publiku je to jedno. Já jsem se do nového MacBooku Pro zamiloval a myslím si, že ostatním se bude taky líbit. Jakmile se ho dotknete, tak to poznáte.

Celou recenzi si může prohlédnout na Huffington Post.

Zdroj: 9to5Mac

Beats

O autorovi

František Jordán

František Jordán

Sportovec tělem i duší. Vodní slalomář-profík. Vášnivý cestovatel. Nadšený uživatel Apple produktů a vděčný strávník dobrého jídla.