Produktivita

S rajčaty proti prokrastinaci – GTD a úkoly (část 2.)

prokrastinace
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Prokrastinace není sprosté slovo. Má přesnou definici a je to i diagnóza. Jak se donutit plnit své úkoly a ne jen je odkládat? Pomoci vám mohou i aplikace z App Store.

Lenost, prokrastinace, pomodoro – s těmito třemi pojmy jste se mohli seznámit v minulém díle, který byl zaměřen hlavně právě na techniku pomodoro. Ano, můžete k ní využít obyčejnou kuchyňskou minutku, existují ale i značně sofistikovanější způsoby, jak se prokrastinaci vyhnout.

Mobilní aplikace získávají v životě člověka čím dál tím silnější pozici. Chytří vývojáři je totiž odladí přesně dle požadavku uživatele a většinou přihodí i něco víc. Chcete-li si tedy kompletně organizovat svůj čas, hodí se vám osvojit si i metodu GTD, která se v hierarchii řadí na pomyslný vrchol plánování a přípravy.

 

GTD – gdy to dodělám?

Odpradávna se lidstvo snažilo dávat si nějakým způsobem úkoly a následně je plnit. Ty rozděláš oheň, ty seženeš něco k snědku a ty budeš hlídat. Problém nastal, když měl pračlověk řadu úkolů, které si nebyl schopen zapamatovat, protože mu přerostly přes hlavu. Aby ty důležité upřednostnil a ty méně podstatné nezapomněl nadobro, tak se mu holt musela začít rozšiřovat kapacita paměti (díky za to). S příchodem písma se sice hlavám značně ulevilo, ale princip zůstal stejný. V dnešní době tomuto říkáme metoda GTD, neboli Getting Things Done – mít vše hotovo.

Zapisovat si, ať už cokoli, opravdu není od věci. Nemusíte si však hned dávat termíny a podstupovat sáhodlouhé plánování vašeho času. Začínat se musí pozvolna a základ je nic nezapomenout. Proto vám budou do začátku stačit už ty nativní aplikace (Poznámky, Připomínky), které jsou obsažené v systému vašeho mobilního telefonu ihned po jeho vybalení a následné aktivaci – čím jednodušší aplikace je, tím lépe.

Zapisovat si, ať už cokoli, opravdu není od věci.

Pak je druhá stránka věci, která je určená spíše pokročilejším uživatelům. Pro ně zas platí, že čím je titul složitější a poskytuje více funkcí, o to s více práce jim pomůže. Typickým zástupcem podobných aplikací je titul OmniFocus, který stojí celých 39,99 € a je k dispozici i na platformu macOS. Na jakou stranu se kloníte, už ale záleží na vás.

Getting Things Done patří v současné době mezi populární metody organizace práce. Vytvořil ji americký kouč David Allen a popsal ji ve stejnojmenné knize. Hlavní přínos GTD spočívá v tom, že učí člověka uvolnit mysl a vytvořit si důvěryhodný externí systém, který mu umožní soustředit se na jednu věc, aniž by musel přemýšlet nad ostatními záležitostmi. Nejedná se o klasickou time managementovou metodu – orientuje se především na kroky spojené s řízením pracovního procesu.

Řízení jak pracovních, tak soukromých záležitostí je proces složený z ustálených kroků, kterých je pět: sesbírej, zpracuj, zorganizuj, zhodnoť, udělej. Pokud vás zajímá tato problematika více, určitě navštivte Wikipedii, nebo si přečtěte Allenovu knihu. Pokud ale nechcete „ztrácet“ čas, a nativní aplikace jsou na vás moc „hloupé“ můžete se po hlavě vrhnout do prozkoumávání bezbřehých vod App Storu.

 

Aplikace vhodné na organizování vašich úkolů:

 

MindNode

Myšlenkové mapy vám pomohou utřídit si myšlenky a přiřadit jim důležitost dle toho, na jaké větvi se nacházejí. Aplikace MindNode vám je pomůže vytvořit jednoduchou formou, kterou zvládne i začátečník.

Item not available.

 

Any.do

Titul obsahuje unikátní plánovač, abyste nezapomněli odškrtnout si splněné a přesunout úkoly nedokončené. Určíte si čas během dne a aplikace vám pošle notifikaci. Po jejím rozkliknutí procházíte své úkoly a zadáváte jim nová data.

icon
Any.do: To-Do List & CalendarAny.DO inc.ProductivityZdarmaStáhnout

 

Wunderlist

Zkompletujte své úkoly, uložte je a následně sdílejte. Aplikace Wunderlist je vytvořená proto, aby vám pomohla s organizací vašich záležitostí. Samozřejmostí je přidávání připomínek, upomínek, pokročilé plánování a mnohé další.

icon
Wunderlist: To-Do List & Tasks6 Wunderkinder GmbHProductivityZdarmaStáhnout

 

Things

Things je velice populární úkolovník, který je dostupný napříč systémy iOS i macOS. Obsahuje opravdové množství funkcí, které jistě při svém plánování nesčetněkrát využijete. Navíc všechna data zálohuje na iCloud.

Item not available.

 

Swipes

Titul Swipes byl zvolen jako jeden z pěti nejlepších aplikací z kategorie produktivita, zároveň byl nominován na několik prestižních cen. Shromažďuje totiž všechny důležité úkoly a připomínky na jedno místo, které pak dle priority řadí třeba k daným osobám. Užijete si ho i na svých Apple Watch.

icon
Swipes - To do & Task list. Plan & Achieve goals.Swipes IncorporatedProductivityZdarmaStáhnout

Zdroj: Wikipedie

iPhone SE

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.