Poradna

S rajčaty proti prokrastinaci – kalendář (část 3.)

prokrastinace
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Prokrastinace není sprosté slovo. Má přesnou definici a je to i diagnóza. Jak se donutit plnit své úkoly a ne jen je odkládat? Pomoci vám mohou i aplikace z App Store.

Nejen aplikace techniky pomodoro a tituly pracující se základy GTD vám mohou od prokrastinace (výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu) pomoci. I obyčejný kalendář totiž při plánování úkolů dokáže také velké věci. Navíc je starý jako lidstvo samo, takže kdyby byl k ničemu, už bychom ho nejspíš nepoužívali.

Kalendář je abstraktní systém pro členění času datováním a orientaci v čase v periodách dnů a delších v rámci roku. Jeho smysl a vznik je od nejstarších kalendářních systémů stejný – slouží organizaci života a spolupráce lidí v časovém rozsahu mezi jedním dnem a jedním rokem, zvláště pro účely společenské, náboženské, hospodářské a politické, zaznamenané v přehledu událostí. Jednotlivé periody jsou v kalendářních systémech obvykle označené pořadovým číslem, pojmenované nebo obojí.

 

I kalendář dokáže VELKÉ věci

I sebehloupější telefon disponuje kalendářem. Nemusíte si do něho zapisovat jen svátky a narozeniny blízkých, ale i schůzky, přednášky, a opakující se události typu sportovních aktivit atd. Pokud pak vlastníte chytřejší kousek moderní techniky, můžete vašemu telefonu povolit jeho synchronizaci s Cloudem, konkrétně v Apple světě s iCloudem.

To pak můžete jeden kalendář spravovat v iPhonu, iPadu, ale i v počítači a to klidně i v tom s operačním systémem Windows. Díky provázanosti Apple ekosystému s ním navíc pracují i četné aplikace na úkoly, takže nemusíte jednu informaci zadávat do vícero aplikací. Zadáte ji jednou a ona se propíše všude, kam potřebujete.

Kalendář má i tu výhodu, že vám ostatní mohou posílat pozvánky na dané události.

Kalendář pak má i tu výhodu, že vám ostatní mohou posílat pozvánky na dané události (stejně jako vy jim). Díky možnosti upomenutí před samotným konáním akce se vám tak nestane, že přijdete pozdě. Seznamů samotných kalendářů navíc můžete mít více, takže snadno rozdělíte ten pracovní od toho soukromého.

 

Seznam těch nejlepších aplikací na kalendáře:

 

Fantastical 2

Hledáte-li opravdu komplexní aplikaci pro kalendář, u Fantasticalu jste na správné adrese. V přehledném flat designu vám předkládá množství funkcí, se kterými si naplánujete události přesně dle vašich představ – odesílá pozvánky, poskytuje připomínky, můžete v něm mít otevřeno několik karet najednou, spolupracuje s uzamčenou obrazovkou a widgety, pracuje i v režimu na šířku atd.

icon
Fantastical CalendarFlexibits Inc.ProductivityZdarmaStáhnout

 

iStudiez Pro

Aplikace iStudiez Pro funguje již po 7 let, což je dostatečnou zárukou toho, že to, co slibuje, opravdu plní. Zejména školákům pak usnadňuje jejich školní docházku, protože jim nabídne nejpodrobnější plánování hodin, předmětů a přednášek. Vše navíc v jednoduchém a přehledném rozhraní. Díky podpoře Apple Watch navíc bude neustále v obraze, kdy vám začíná jaké hodina.

icon
iStudiez Pro Legendary PlannerEnfiero IncorporatedProductivityZdarmaStáhnout

 

Timepage

Značku Moleskine určitě znáte. Ta se zabývá výrobou kancelářských potřeb, zejména diářů. Do App Storu ale uvedla i svou aplikaci Timepage, která vám do něho přinese trošku jiný kalendář, který má vskutku krásný design a ve kterém můžete dopodrobna plánovat každý svůj den.

icon
Timepage by Moleskine StudioMoleskine S.r.l.ProductivityZdarmaStáhnout

 

Day One 2

Day One, jak už název napovídá, není jen kalendářem, ale také deníkem. Jde zaheslovat přístupovým kódem, nebo je k jeho spuštění nutný správný otisk prstu pomocí Touch ID. K jednotlivým záznamům můžete přidávat štítky, podle kterých v nich lze i velice přehledně vyhledávat. Přiložit lze i až deset fotografií.

icon
Day One Journal: Private DiaryBloom Built IncHealth & FitnessZdarmaStáhnout

 

Calendars 5

Aplikace Calendars 5 umí k daným záznamům zvát i své přátele či spolupracovníky a je unikátní ve svém ovládání pomocí Drag and Drop, kdy jednoduše chytnete jeden záznam a tažením prstu si jej po displeji přesunete tam, kde jej potřebujete mít. Záznamům můžete dávat opakování, připomenutí a měnit jim barvy dle toho, jak jsou důležitá. Pokud navíc využíváte kalendáře na Googlu, umí s ním synchronizovat svá data. Stejně jako s nativním iOS kalendářem, takže vám jen stačí nasměrovat mu správnou cestu a začít jej ihned používat.

icon
Calendars 5 by ReaddleReaddle Technologies LimitedProductivity779,00 KčStáhnout

 

iPlan

Kalendář iPlan je kombinací jak plánování událostí budoucích, tak zapisování těch, které jste již podnikli. Jeho jednoduché rozhraní nabízí 7 schémat vzhledů, abyste si ho uzpůsobili k obrazu svému. Stejně jako Day One nabízí informace o počasí, a to i s budoucí předpovědí, stejně tak jde zamknout heslem. Jednotlivým událostem můžete přidávat i vaše fotografie a následně je také sdílet (Twitter, Facebook). I iPlan umí synchronizaci s Google kalendářem a stejně jako Calendars 5 nabízí tvorbu úkolů.

Item not available.

 

Zdroj: Wikipedie

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.