Poradna

Jak na plovoucí Poznámky na macOS? Poznámka překryje všechna aktivní okna

Plovoucí poznámky

S absencí lístečků, které byly v předchozích systémech na Macu, se někteří uživatelé těžce smiřují. Nahradit je ale mohou plovoucí Poznámky. Jak na ně?

V aplikaci Poznámky, kterou máte k dispozici hned po prvním zapnutí vašeho Maca, jde jednotlivé poznámky otevřít tak, aby zůstaly viditelné za každých okolností. Umístí se totiž nad všechna aktivní okna a budou neustále na očích. Hodí se to pro případ, kdy například potřebujete vyrazit na nákup, nebo musíte během dne udělat důležitou práci a nechcete na nic zapomenout. Také tento způsob oceníte, když potřebujete dělat zápisky do poznámky a otevírat si k nim více zdrojů.


screenshot Jak na počítači Mac pořídit screenshot obrazovky - Udělat otisk obrazovky, tzv. screenshot, na Macu může být příhodné, ať už si potřebujete jen něco zaznamenat, nebo potřebujete danou ...

Jak aktivovat plovoucí Poznámky

  • Spusťte aplikaci Poznámky na Macu
  • Vytvořte novou poznámku nebo vyberte stávající
  • Nahoře v řádku nabídek vyberte Okno a pak volbu Uvolnit vybranou poznámku
  • Poznámka se osamostatní a bude ve vlastním okně

Plovoucí poznámky

  • Pro její ukotvení nad všechna aktivní okna jděte znovu do nabídky Okno a vyberte volbu Plovoucí v popředí

Plovoucí poznámky

Nyní bude okno s poznámkou vždy nad všemi otevřenými dalšími okny. Pokud byste chtěli toto ukotvení zrušit, stačí volbu Plovoucí v popředí zrušit. Takto lze ukotvit poznámek do popředí i více najednou. Jenom počítejte s tím, že prioritu má vždy ta, která byla do popředí dána jako poslední a překryje i ty, které jste ukotvili před ní. Pokud ale na ukotvenou poznámku kliknete, automaticky se posune nad všechny ostatní.


iOS 10 Poznámky Jak naskenovat dokument v aplikaci Poznámky v systému iOS 11 - Apple vylepšuje jeho nativní aplikaci Poznámky každým rokem. Se systémem iOS 11 navíc přijde možnost skenování dokumentů. Mnozí tuto novou ...

Jakmile aplikaci Poznámky vypnete a znovu spustíte, plovoucí poznámky zůstanou a i jejich ukotvení. Aplikaci si vše pamatuje. Jedinou výjimkou, kdy se poznámka nad všechna aktivní okna neumístí, je situace, kdy je aplikace v celoobrazovkovém režimu na vlastní ploše. Tehdy má logicky přednost.

Plovoucí poznámky

Poznámka v pravém dolním rohu zůstává stále nad všemi aktivními okny.

Možná to všechno zní složitě, ale určitě to vyzkoušejte a za pár minut budete mít jasno. Jedná se o skvělý způsob, jak nahradit zastaralé lístečky a pracovat opravdu efektivně!

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)