iDrby Mac

Zatímco prodej PC celosvětově upadá, Apple s Macy roste

Prodej Maců roste a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku narostl o 4,5 procenta. Naproti tomu klesají prodeje počítačů.

Podle nejnovějších statistik firmy Gartner prodal Apple za první čtvrtletí tohoto roku 4,2 miliónů jednotek svých Maců. Tam jsou počítány jak přenosné MacBooky, tak stolní iMacy nebo Macy Pro. Za loňské první čtvrtletí přitom prodal o 200 000 kusů strojů méně. To znamená nárůst 4,5 %.

Prodej PC ovládlo Lenovo

Čínský výrobce počítačů Lenovo zvýšil náskok a na prvním místě žebříčku uzmul skoro 20% podíl. Celkem prodal přes 12,3 miliónů počítačů. Nárůst sice zaznamenal oproti loňskému prvnímu kvartálu nepatrný (1,2 %), ale počítá se. Ještě vyšší skok pak znamená 6,5 % pro HP. Tomu jen těsně uniklo první místo a prodalo 12,1 mil. jednotek PC. Spokojení ještě mohou být v Dellu. Tam se povedlo udržet třetí pozici a navýšit prodeje o 3,4 %.

Prodej PC

Naopak velmi značný pokles se váže k značce Asus. Tchajwanský výrobce vykázal pokles o celých 14 % a jeho prodeje spadly z 5,2 mil. kusů na 4,5 mil. jednotek oproti prvnímu kvartálu loni. Ostatní výrobci se moc nevyznamenali a jejich prodeje klesly o 12 %. Celkový podíl všech prodaných počítačů na celém světě je pak o 2,4 % nižší než byl loni touto dobou.

Za mořem se daří hlavně domácím značkám

V USA je Apple ještě úspěšnější a ovládl 12 % trhu. Úspěšnější je v této zemi ale HP a to poměrně výrazně, když vykázalo 29,1 %. Dell má také výrazný náskok a zaznamenal 26,4 %. Je zajímavé, že nejlepší jsou v tomto ohledu na půdě USA právě americké značky.

Uvidíme, jak bude Apple schopný prodávat svoje Macy dál. Jak nedávno přiznali nejvyšší představitelé společnosti, už teď mají jasné plány, co bude se stolním iMacem a Macem Pro. Určitě je také v plánu na několik let dopředu, co a jak se bude aktualizovat na MacBoocích Pro nebo na 12palcové variantě. Přijít by měl také výkonnější Mac mini a doufám, že Apple ukáže MacBook za nižší cenu. Tím by určitě přilákal spoustu nových uživatelů.

Zdroj: Appleinsider.com

iPhone XR

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)