iPhone Recenze

Rozšiřte obzory vašemu iPhonu s fotografickou sadou Olloclip Core Lens

Olloclip Core Lens
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Společnost Olloclip je předním výrobcem optiky pro mobilní telefony a zejména pak iPhony. Sada Olloclip Core Lens pro iPhone 7/7 Plus a 8/8 Plus se mu rozhodně povedla.

Začalo to iPhonem 4 a skončí to pravděpodobně až tehdy, kdy Apple přestane iPhony vyrábět. Na každou jeho následnou generaci totiž tento americký výrobce přispěchal s jeho řešením. A generaci od generace se lepšil. To platí i o sadě Olloclip Core Lens, která je kompatibilní s telefony iPhone 7/7 Plus a 8/8 Plus.

Tato iPhone Xs Max recenze vás nepotěší. Po jejím přečtení jej totiž budete chtít

Více než čekáte

Olloclip  Core Lens Set vám ve svém balení nabídne vyjma předsádek i těla pro menší a větší variantu telefonu, do které je usazujete, stejně jako dva držáky Pedant Stand dle potřebné velikosti. Ty lze mimochodem využít i jako stativ. Přítomny jsou i záslepky, karabina, čistící hadřík a propagační materiály.

Uchycení předsádek v těle produktu je řešeno univerzálním způsobem. Díky pružině a čepu je tak můžete měnit dle libosti. Lze je tedy nejen prohazovat mezi sadami, ale také otáčet pro použití jak se širokoúhlým tak teleobjektivem. Kdyby vám daný prostor zůstal nevyužit, je třeba použít plastovou záslepku, jinak byste nemuseli tělo zcela přesně ustavit.

Manipulace je maximálně jednoduchá a pochopíte ji i bez studování přiloženého návodu. Použití samozřejmě neumožňuje přisvětlení diodou a chcete-li fotit čistě teleobjektivem, musíte využít aplikací třetích stran. Apple ve své aplikaci Fotoaparát sice umožňuje přepínání se mezi objektivy, ale tomu s dvojnásobným přiblížením často pomáhá i ten širokoúhlý, takže byste místo líbezné scény viděli jen černo. Má to neduh i v tom, že nemůžete fotografovat s portrétovým režimem.

Se sklem a pro osmičky

Díky dělené části těla můžete předsádku použít, i pokud máte na displeji nalepené ochranné sklo, které není u 7 Plus modelu silnější jak 0,5 milimetru. U iPhonu 8 už se musíte vejít do 0,3 mm, protože ten přibral na šířce  0,2 mm. Škoda je, že tělo Olloclipu vám mírně překrývá displej a vy tak nemůžete ovládat některé funkce v rozhraní aplikace Fotoaparát. Jedná se např. o zapnutí režimu HDR, aktivace Live Photos a časovače spouště.

Díky dvěma velikostem těla také odpadlo jeho přesouvání při použití z hlavní na přední kameru. Předsádku tak máte vždy nastavenou na tu kameru, na kterou potřebujete (samozřejmě vyjma teleobjektivu, kde si ji musíte přehodit ručně). Ta se i nadále používá stejně, stačí ji jen nasunout z horní strany telefonu. Vždy se ustaví zcela přesně. Díky měkkému plastu váš telefon nepoškrábe, i tak si na to ale raději dávejte pozor.

 

Možnosti jsou velkorysé

Sada nabízí tři objektivy, mezi které patří čtyřvrstvý širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů, rybí oko se záběrem 180 stupňů, po jehož odšroubování získáte 15× makro s ostřením od 12 milimetrů. Olloclip se poučil z předchozích nezdarů a udělal sadu, která je lepší než všechny předchozí generace. Pokud jste tedy vždy váhali, zda si Olloclip pořídit, teď už k tomu nemáte důvod.

Je tomu zejména proto, že širokoúhlý objektiv často mazal strany tak. Měl sice ostrý střed snímku, ale o co pojmul více ze scény, stejně poskytl v nevalné kvalitě (vyjma videozáznamu). To nyní neplatí. Rybímu oku vždy chyběly tři strany, protože to nebylo příliš ideálně vystředěné. Nyní vám rovnoměrně uřízne jen horní a spodní stranu, což tolik nevadí.

15× makro objektivu není moc co vytknout. Jeho použití je ale specifické a chce to chvilku cviku, než dokážete odhadnout ideální vzdálenost od fotografovaného objektu. Počítejte s tím, že jakýkoli hmyz vám, alespoň z počátku, vždy uteče dříve, než jej na displeji vůbec najdete.

 

Musíte mít využití

Pokud chcete povýšit svůj fotografický um na vyšší úroveň, pokud vás fotografování iPhonem baví, pokud chcete natáčet videa s větším úhlem záběru, pokud chcete pořizovat poutavé makro snímky, či pokud chcete do jednoho záběru vměstnat celou rodinu i přes tři kolena, Olloclip Core Lens oceníte. Pokud jste jen příležitostný „momentkář“, je pro vás tato sranda přece jen trochu drahá a zbytečná.

Ukázkové fotografie byly pořízeny iPhonem 7 Plus, nezmenšené snímky si můžete stáhnout zde. První snímek je vždy zdrojový, druhý pořízený širokoúhlým objektivem a třetí objektivem rybí oko. A pokud nevlastníte některý z podporovaných iPhonů této sady, v nabídce je i řešení pro iPhone X.

Klady

+ Variabilita
+ Použití i s krycím sklem
+ Širokoúhlý objektiv nemaže strany
+ Rybí oko řeže strany simetricky
+ Obsah balení

Zápory

– Tělo zakrývá horní část displeje

Název: Předsádka Olloclip Core Lens, Black/Black – i7/i7+

Cena3 599 Kč

Parametry: Předsádky: čtyřvrstvý širokoúhlý objektiv se záběrem 120°, rybí oko se záběrem 180°, 15× makro s ostřením od 12mm; možnost použití s ochranou displeje do 0,5 mm (u iPhonu 7); speciální Connect Lens systém; neumožňuje použití přisvětlující diody

Kompatibilita: iPhone 7, iPhone 7 Plus, vejde si iPhone 8 a iPhone 8 Plus

Rozměry: výška: 27,9 mm; šířka: 63,5 mm, hloubka: 45,7 mm; hmotnost: 34 g

Hodnocení
  • Design
  • Kvalita zpracování
  • Využití
  • Váha a rozměry
  • Cena
4

Výborné

Pokud chcete povýšit svůj fotografický um na vyšší úroveň, nehleďte na cenu. Sada Olloclip Core Lens vám totiž dopomůže nejen k poutavějším snímkům, ale i lepším videím.

iPhone XR

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.