iDrby

Podívejte se na nové emotikony, které se na nás chystají příští rok

emotikony
Adam Kos
Autor: Adam Kos

Unicode konsorcium uveřejnilo seznam nových smajlíků, které chystá na příští rok. Některé emotikony půjdou i zrcadlově překlápět.

Jedná se zatím o první nástřel seznamu, který je tak ve fázi beta, takže z něho mohou některé emotikony ještě vypadnout a jiné naopak přibýt. V následujících měsících se tak uvidí, jaké symboly budou mít jakou oblibu a dle toho bude finální, už jedenáctý, seznam vypadat.

emotikony

 

Mezi novou sadou najdete emotikony jako je labuť, pirátská vlajka, skateboard, role toaletního papíru, špulka s nití, jeden kousek puzzle, létající talíř, tváře s kudrnatými a zrzavými vlasy atd. Kompletní seznam, který obsahuje na 130 nových kandidátů, můžete vidět zde.


Emotikon (používá se i varianta emotikona a český ekvivalent smajlík) je grafický symbol složený obvykle z interpunkčních a speciálních znaků, který vyjadřuje pisatelovu náladu, postoj či emoce. Jde o speciální formu ASCII art, jejíž význam se musí interpretovat při otočení o 90° doprava.

Používá se především v médiích, jako jsou internetové chaty a SMS, ačkoliv se objevují i kdekoli jinde napříč psaným textem. V oficiální komunikaci se nevyskytuje. Ale například Pavel Herout je používá ve svých knihách o programování již od poloviny 90. let.

Zdroj: Wikipedie

Unicode je technická norma pro oblast výpočetní techniky definující konzistentní kódování pro reprezentaci a zpracovávání textů použitelné pro většinu písem používaných v současnosti na Zemi. Unicode je vyvíjen v součinnosti s ISO/IEC 10646 a je publikován elektronicky jako The Unicode Standard. Ten sestává ze sady tabulek pro vizuální referenci, popisu metod kódování, sady referenčních datových souborů a dalších položek, jako například vlastností znaků, pravidel pro normalizaci textů, dekompozici, řazení, vykreslování a zobrazování obousměrného textu (pro správné zobrazení textu obsahující písma psaná zprava doleva i zleva doprava, jako například arabské a hebrejské písmo). Normu udržuje Unicode Consortium.

Zdroj: Wikipedie


Reverzní emotikony

Vedle nových symbolů však přibyde i možnost otáčet směr těch, které jsou nastaveny na danou stranu. Jedná se zejména o všechny dopravní prostředky, ale i zvířata, která vesměs směřují na levou stranu. Korektní zobrazení však bude zajištěno jen při komunikaci mezi stejnými zařízeními.

emotikony

Apple implementuje nové emotikony vždy s příchodem nových operačním systémů. Představení iOS a macOS přichází v červnu, oficiální verze, které jsou dostupné široké veřejnosti, pak v září/říjnu. Například iOS 11 poskytl svým uživatelům sadu Unicode 10. Nové symboly tak nejspíše budou součástí iOS 12, které vyjde příští podzim.

Zdroj: 9to5mac.com, MacRumors, Emojipedia.org 

iPhone Xs

O autorovi

Adam Kos

Adam Kos

Redaktor na volné noze, milovník filmů, hudby, turistiky a nadšenec do moderních technologií.