iDrby

Mobilní data na 5G sítích? To bude rychlost! Apple už je testuje

Mobilní data 5G sítě

Americká společnost Apple oficiálně obdržela od FCC licenci pro testování 5G sítí. Mobilní data by měla několikanásobně zrychlit!

Federální komunikační komise (FCC) udělila Applu licenci pro testování mobilních sítí 5. generace. Ta používá tzv. milimetrové vlny na pásmech 28 a 39 GHz. Testování probíhá na dvou místech v Kalifornii.

O testování se veřejnost poprvé dozvěděla začátkem tohoto roku. Nyní tedy bylo oficiálně potvrzeno. Finálním cílem je pak samozřejmě napojení Apple produktů na nové mobilní sítě a to hlavně iPhonu a iPadu.

Mobilní data světelnou rychlostí

Milimetrové vlny jsou technologicky vyspělejší než současné LTE. Výrazně snižují latenci (prodlevu) a navyšují rychlost. Ta se může teoreticky vyšplhat až k 10 Gb/s, což je zhruba 1,25 GB/s. Znamená to, že přes mobilní data byste tak stáhli film ve Full HD rozlišení za pár sekund. Pro začátek ale takové rychlosti nelze čekat. Pro porovnání, současné LTE na českém území umí maximálně a za ideálních podmínek upalovat rychlostí 375 Mb/s, tedy po přepočtu kolem 45 MB/s.

Operátoři už by v USA určitě chtěli 5G sítě využívat. T-Mobile se opřel do giganta AT & T, protože svoje pokročilé LTE označuje jako 5G. Přitom se jedná pouze o vylepšenou technologii stávajících sítí 4. generace, které nikdy nemohou rychlostí a latence 5G dosáhnout.

Apple jako vizionář

Není překvapením, že právě Apple testuje tuto novou technologii. Časový rozvrh zavádění 5G zatím není přesně znám, ale všeobecně se má za to, že by se sítě měly poprvé objevit do konce roku 2018. Pokud nastanou nějaké problémy, může se zavedení o několik let protáhnou. Jak bude rychle budou reagovat naši operátoři už je úplně ve hvězdách.

Tak či onak, za pár dalších generací iPhonů se dočkáme modelu, který 5G sítě bude podporovat. Mobilní data pak potečou takovou rychlostí, že se nám o tom ještě před pár lety ani nezdálo. Datové limity už snad s touto novinkou padnou úplně.

Zdroj: 9to5mac.com

iPhone Xs

O autorovi

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Administrátor a majitel Appliště.cz, videopodcaster, filmový fanoušek, audiofil a milovník dobrého jídla. A taky hroznej rejpal :)